Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Vláda má tři plány na omezení tajných akcií

HN: Vláda má tři plány na omezení tajných akcií

13.09.2011 8:20
Autor: ČTK

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nabídne vládě tři způsoby, jak regulovat anonymní listinné akcie na majitele. Podle Hospodářských novin (HN) chce tak odkrýt majetkové poměry ve firmách ucházejících se o veřejné zakázky. V současné době nelze ověřit, zda jejich majiteli nejsou politici či úředníci, kteří rozhodují o zakázkách, jež tyto podniky pak vyhrávají. Ve hře je úplný zákaz akcií na majitele, vyřazení neprůhledných firem z tendrů či registrace akcií.

"Rozpracovali jsme tři varianty řešení. První je úplný zákaz listinných akcií na majitele. Tam ale upozorňujeme, že když to zakážeme u nás, neznamená to, že to přestane platit jinde v Evropě," řekl listu Pospíšil. Jinými slovy je podle něj paušální zákaz v podstatě zbytečný, poněvadž průhledné firmy v Česku pak budou vlastnit neprůhledné firmy z Kypru.

Druhá varianta počítá s tím, že u akciových společností by musela být známá majetková struktura, pokud by vstupovaly do veřejných zakázek. "Anebo by musela být struktura známá u firem podnikajících ve strategických oblastech, které by určil stát, například v energetice či zbrojním průmyslu," přiblížil další možnost ministr.

Podle listu se tento způsob nejvíce zamlouvá také premiéru Petru Nečasovi. "Jsem pro variantu, která bude odpovídat úpravě v některé vyspělé zemi, jako je Francie, Německo či Švýcarsko. Tedy jde o širší řešení týkající se nejen veřejných zakázek," napsal HN předseda vlády.

Plán, aby firmy musely zveřejňovat v obchodním rejstříku všechny své majitele, pokud chtějí dělat byznys se státem, se zamlouvá i TOP 09. "Bylo by ale potřeba, aby takové firmy zároveň předem řekly, kdo budou u veřejných zakázek jejich subdodavatelé. Mohlo by se totiž jinak stát, že čistá firma by peníze z tendru poslala dál těm neprůhledným," uvedl předseda ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09).

Jak TOP 09, tak občanští demokraté ale podle HN přiznávají, že nakonec asi projde třetí řešení - zaknihování listinných akcií. Tedy, že by i nadále existovaly společnosti, jež by neměly zcela veřejnou strukturu, ale ve Středisku cenných papírů by byli zaregistrováni všichni jejich vlastníci. K tomuto seznamu by pak měla přístup mimo jiné policie. Na tuto variantu budou tlačit především Věci veřejné, které měly ve volebním programu dokonce úplné zrušení anonymních akcií.

Poslanci by o návrzích měli jednat příští týden, sněmovna by o řešení měla rozhodnout ještě letos. Vládní koalice má boj proti zneužívání anonymních akcií mezi svými protikorupčními prioritami, bude se kvůli tomu ještě předělávat novela obchodního a občanského zákoníku.


Váš názor
  • FED také utajuje své akcionáře
    13.09.2011 9:24

    U.S. repre vyvíjí tlak na zrušení anonymních akcií po celém světě. ČR není výjimkou. Teď to však vypadá, že akcionáři FEDu i po 98 létech zůstanou v utajení a v Czechistánu se z 255 potřebných kroků proti korupci uskuteční polovina z jednoho kroku. Pozn.: akcionáři FEDu byli jednou odhaleni, kolem r 1921 Encyklopedia Britanica zveřejnila šokující seznam akcionářů - odshora dolů samí milovníci Talmudu. Brzy poté však nakladatelství skoupil nějaký utajený akcionář a seznam akcionářů FEDu poté z dalších vydání zmizel. Těžká záhada. Když FED rozdal svým kamarádům 3,3 triliónů dollarů (v r2008-2010), byla nebo nebyla v tom korupce?
    Detective
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data