Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Americká ekonomika je opět v recesi. Řecko a další by měli mít možnost spořádaně opustit euro

Soros: Americká ekonomika je opět v recesi. Řecko a další by měli mít možnost spořádaně opustit euro

22.09.2011 12:13, aktualizováno: 22.9. 13:43
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Spojené státy si právě procházejí druhým dnem dvojité recese, prohlásil známý investor George Soros. Za zubožený stav amerického hospodářství podle něj mohou republikáni a jejich slepý odpor k fiskálním stimulačním opatřením prezidenta Baracka Obamy.

„Dostavilo se zpomalení a v zásadě máme spor o to, jestli by bohatí měli platit daně, z nichž by se vytvářela nová pracovní místa, nebo ne. A rodila se dohoda, která by z dlouhodobého hlediska vyrovnala rozpočet a dovolila krátkodobý fiskální stimul, což by byla správná politika. Ta dohoda byla odmítnuta, takže bude na voličích v příštím roce, aby se rozhodli, co chtějí,“ uvedl Soros v rozhovoru pro CNBC s odkazem na prezidentské volby, které Spojené státy čekají příští rok na podzim.

Soros se v interview pustil i do politiků v eurozóně, kteří podle něj svým chováním vytvořili situaci představující pro globální finanční systém „větší nebezpečí“ než pád Lehman Brothers v roce 2008. Když ale dojde na nejhorší, udělají „cokoliv, aby udrželi systém pohromadě, protože představa alternativního scénáře je zkrátka příliš hrozivá,“ dodal investor.

Několik menších členů eurozóny by podle něj mohlo vyhlásit bankrot a měnovou unii opustit, ale pokud by se tak dělo nekoordinovaně, výrazně by to ohrozilo globální ekonomiku. „Dvě tři menší země by mohly zbankrotovat, nebo vystoupit, avšak odchod musí být proveden spořádanou cestou.“ Ta by měla být jasně právně a ekonomicky vytyčena, „aby měly státy opravdovou možnost výběru, a ne pocit, že je někdo vyhazuje,“ tvrdí Soros.

Řecko prý další tranši záchranného úvěru v hodnotě 8 mld. EUR, nutnou pro chod státu, dostane. Udržení zadlužené ekonomiky nad vodou ale bude záviset na tom, jestli bude do několika měsíců vytvořen masivní Evropský záchranný fond.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Letos v létě pak byl zemi schválen další úvěr, k prvním 110 mld. EUR ještě 109 mld. EUR. Řecko musí na oplátku razantně šetřit a provést úsporné reformy, zatím však ve svých slibech zaostává. Pokud se nepodaří zemi tento měsíc získat dalších osm miliard z úvěru, dojdou jí v říjnu peníze. Podle nových úsporných opatření se počet státních zaměstnanců, kteří budou suspendováni za částečný plat, letos zvýší na 30.000 z původně plánovaných 20.000. Měsíční důchody nad 1200 eur (téměř 30.000 Kč) budou nově sníženy o pětinu a klesnou i penze u lidí ve věku do 55 let.

(Zdroje: CNBC, ČTK, Economist)


Váš názor
 • já to říkal
  22.09.2011 12:33

  minulý týden média drželi ústa aby se nachytali sponzoři a jelu se upp a a nyni se vytáhne i to co možná bude aby se tomu pomohlo JUMP
  Deny:-)
  • já to taky říkal
   22.09.2011 12:42

   Je lepší utíkat spořádaně, aby škody vzniklé panikou byly co nejmenší :-)))
   Jesse
 • Amerika nemá prachy
  22.09.2011 12:27

  prý to neprošlo na čem se dohodly a ted maj jen do konce září
  prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC