Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč bude příští rok ještě volatilnější

Proč bude příští rok ještě volatilnější

06.10.2011 18:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Na konci roku 2012 přijde to, co se stává jednou za 20 let. Proběhnou prezidentské volby v USA a zároveň se změní vedení v Číně. K tomu bude na jaře téhož roku volen prezident ve Francii, volby v Německu přijdou v roce 2013. Tlaky spojené s příchodem volebních let bohužel ohrožují již tak složitou a nepredikovatelnou dynamiku ekonomické politiky v době, kdy se špatně vyvíjí zejména situace v Evropě.

Blížící se volby sebou obvykle nesou snahu vlád o snižování daní, zvýšení transferů a výdajů na zvláště viditelné projekty. Tyto kroky jsou financovány nejen vyššími deficity, ale také odložením projektů, které nejsou tak na očích, a netransparentními rozpočtovými mechanismy. V době, kdy centrální banky nebyly nezávislé, bylo možno očekávat i snižování sazeb s cílem maximálně ovlivnit produkt a nezaměstnanost před volbami. A jen se doufalo, že inflační důsledky přijdou až později.

Dnes je tomu ale jinak. Svět stále tíží důsledky finanční krize. Výdajové a deficitní orgie, které po krizi přišly, zvýšily citlivost investorů i veřejnosti na další dluhy. A pozici současných vlád výrazně snižuje slabý růst. Jak ukazuje vývoj v USA i v Evropě, ekonomická politika je mnohem blíže paralýze než manipulaci. A zůstává otázkou, jak by například tato paralýza ovlivnila rozhodování Fedu, pokud by růst americké ekonomiky zkolaboval a hrozil by pád další velké finanční instituce.

V praxi má své limity i nezávislost centrálních bank. Fed se již nyní nachází pod velkým tlakem ze strany republikánů, kteří nesouhlasí s dalším uvolňováním. Tomuto tlaku může odolávat, musí ho ale brát v úvahu, protože mandát Fedu v konečném důsledku stanoví Kongres a prezident jmenuje jednotlivé guvernéry. Je absurdní, že se v současné situaci někdo příliš obává podobného stagflačního vývoje jako v 70. letech. Daleko reálnější je japonská ztracená dekáda či dokonce druhá velká deprese. Fed má k dispozici omezené nástroje a předvolební politické tlaky jej ještě více limitují. ECB se zase tím, že ještě nesnížila sazby k nule, snaží zachovat zdání nezávislosti - namísto toho, aby se řídila střídmou úvahou o rizicích, kterým měnová unie čelí. Jestliže se eurozóna nakonec rozpadne, koho bude zajímat, že během krátkého života eura byla inflační očekávání pevně ukotvena na 2 %?

Pokud přijdou noví vůdci v USA, Evropě a Číně s jasným mandátem, možná uvidíme strukturální reformy, které podpoří dlouhodobý růst a stabilitu. Pokud ale volební vlna zvýší paralýzu kolem těžkých politických rozhodnutí, znásobí se problémy v tu nejhorší dobu. I v tom nejlepším scénáři se dá čekat, že pro rok 2012 bude charakteristická ještě vyšší volatilita vyvolaná politikou, než tomu bylo v roce 2011.

Autorem je Kenneth Rogoff, profesor ekonomie na Harvard University.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
0:00General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba