Prezident Václav Klaus, guvernér ČNB Miroslav Singer, slovenský ministr financí Ivan Mikloš a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík diskutovali na téma "Kdo může za růst veřejných výdajů v posledním desetiletí a je monetární expanze vhodným lékem?". Klaus uvedl, že současný plán je špatný. Podle Ševčíka mohou za krizi politici, lobbisté a média.
Krize eurozóny pokračuje. Vznik společné evropské měny euro nebyla dobrá myšlenka a krizí skončit musela. Na zasedání Vědecké rady Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze to řekl prezident Václav Klaus.
Ten spolu s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem, slovenským ministrem financí Ivanem Miklošem a děkanem Národohospodářské fakulty VŠE Miroslavem Ševčíkem, tedy čtyři lidé s podobným názorem na Evropu a ekonomiku, diskutoval na téma "Kdo může za růst veřejných výdajů v posledním desetiletí a je monetární expanze vhodným lékem?"
Podle Klause je nesmyslný nárůst veřejných výdajů v Evropě dán systémovým defektem, modelem integrace i sociálně ekonomického uspořádání. Odstranění těchto nárůstů prý vyžaduje systémové řešení. "Nedojde-li k radikální transformaci, budou veřejné výdaje exponenciálně narůstat a Evropa se stane periférií dynamicky se vyvíjejícího zbytku světa," upozornil Klaus.
"Západní civilizace udělala tu osudovou chybu, že její model nekladl na první místo ekonomickou výkonnost, ale autonomně se vyvíjející nároky jednotlivců, různých zájmových skupin, ale i celých států," dodal.
Keynesiánství nefunguje
Klaus mimo jiné prohlásil, že měnová monetární expanze není cestou z recese, a už vůbec není cestou z dluhové krize, ať si to myslí Krugman i Stiglitz.
"Doufám, že na Vysoké škole ekonomické snad není potřeba vysvětlovat neplatnost keynesiánství," uvedl Klaus s tím, že Merkelová a Sarkozy jdou od počátku špatným směrem.
Guvernér ČNB Miroslav Singer ve svém projevu prohlásil, že oddlužování zemí měnovou expanzí považuje za nesmysl.
Ševčík: Za krizi mohou politici, lobbisté a média
Ševčík se domnívá, že do dvou let se eurozóna řízeně rozpadne a státy se vrátí ke svým měnám. Podle něj se budou muset lidé dlouhodoběji uskromnit, některé státy se dokonce budou muset vzdát části svých území a u některých to může dopadnout dokonce omezením státní suverenity. Ševčík také uvedl, že by se neměly státům odpouštět dluhy.
Zároveň varoval, že po Řecku bude následovat Itálie a přibližně na jaře i Francie. Ševčík několikrát během svého projevu pochválil za jeho názory prezidenta Klause.
Mikloš: Bez politické a rozpočtové unie nemůže euro fungovat
Mikloš podobně jako jeho předřečníci uvedl, že měnová expanze není účinným nástrojem řešení rozpočtové krize. Dle něj je třeba dluhovou krizi řešit rozpočtovou konsolidací a hlubokými reformami fungování chybného ekonomického modelu.
Mikloš také prohlásil, že měnová unie nemůže existovat bez politické a rozpočtové unie, míní slovenský ministr financí Ivan Mikloš.
Související články na IHNED.cz
Kalouska mrzí, že nemůže na jednání eurozóny. V době rozhodování "o nás bez nás" to není šťastné
Evropská unie se musí změnit ve federaci, jinak se rozpadne, tvrdí expert
Šéfka MMF Lagardeová: Světová ekonomika riskuje "ztracenou dekádu"