Jednání amerického supervýboru o snížení deficitů je podle Bartona Biggse smutnou ukázkou toho, že politické vedení USA není funkční. Vývoj v USA ho tak spolu s tím, co se děje v posledních dnech Evropě, vede k názoru, že byl ve svém výhledu příliš optimistický. Za negativní považuje zejména fakt, že ECB „dala jasně najevo, že nákupy dluhopisů použije jako páku pro vymáhání požadovaných změn a reforem v zadlužených zemích“. Němci pak dali najevo, že sice v Evropě chtějí silnější fiskální vazby, cesta k nim ale vede přes „ještě tvrdší krizi“. S velkou pravděpodobností tak USA i Evropa směřují k další recesi.
Biggs podle svých slov „výrazně omezil“ sázky na pozitivní vývoj. V polovině října byl „ze 60 % v dlouhých pozicích“; na počátku listopadu tento poměr dokonce zvýšil na 80 %. Tehdy se domníval, že rally bude ještě nějakou dobu trvat, v Evropě ale skoro žádné akcie nevlastnil a evropské akcie považoval za kontrariánskou investici. „Nyní jsem v dlouhých pozicích na méně než 40 % a tento poměr hodlám ještě snížit asi o 15 procentních bodů,“ uvádí známý investor dnes. Důvodem je to, že současné prostředí je „mnohem více medvědí, než jsem čekal“.
Dobré zprávy, které k nám v poslední době zaznívaly z americké ekonomiky, podle Biggse s příchodem nového roku zmizí, přijde pravděpodobně pokles ekonomiky a trh otestuje letní minima. Recesi odhaduje s pravděpodobností na 60 – 70 %, u akcií může dokonce dojít i k poklesu cen na úrovně let 2008 – 2009. „V mých investicích nebudou převažovat krátké pozice, budu neutrální s investicemi, které mohou trochu vydělávat,“ řekl investor. Jako příklad investice, kterou „bude pravděpodobně dále vlastnit“, uvedl .
Společnost Bespoke poukazuje na to, že ani na úrovni jednotlivých společností není vývoj potěšující. Minulý týden totiž skončila výsledková sezóna a zřejmě nejdůležitější informací, kterou přinesla, je velmi slabý výhled ziskovosti pro další období. Skoro 9 % společností od 11. října výhled zhoršilo, zlepšení přišlo jen u 6,8 % z nich. Rozdíl tedy činí mínus 2,1 procentního bodu. Jak ukazuje graf, je to poprvé od března 2009, kdy počet společností se zhoršeným výhledem převážil nad počtem pozitivních výhledů.
(Zdroj: Bloomberg, Bespoke)