Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU možná vynechá soukromý sektor z účasti na záchranném mechanismu. Akcie v Evropě i USA navyšují zisky

EU možná vynechá soukromý sektor z účasti na záchranném mechanismu. Akcie v Evropě i USA navyšují zisky

25.11.2011 16:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Členské státy eurozóny diskutují vypuštění účasti soukromého sektoru na stálém Evropském stabilizačním mechamismu (ESM), který má vstoupit v platnost s rokem 2013. Reuters informaci získala od zdrojů z vedení EU. Diskuse jsou dle zdroje součástí započatých širších debat o změně unijních smluv, směrem k přísnější fiskální disciplíně, kterou požaduje Německo.

Německo chce, aby soukromý sektor, rozumějme banky a pojišťovny, nesly svůj podíl na krytí ztrát z případného bankrotu Řecka. Ustanovení o účasti soukromého sektoru původně členské státy eurozóny vložily také do dokumentů vznikajícího stabilizačního mechanismu ESM. Podle zdrojů ale nyní většina zemí eurozóny požaduje odstranění tohoto ustanovení, pokud jde o budoucí pomoc z ESM. „Francie, Itálie, Španělsko a další okrajové státy jsou pro odebrání klauzule, naopak Německo, Finsko a Nizozemí tlačí na její ponechání,“ tvrdí zdroje z EU pro Reuters.


Argumentem vlád Francie či Itálie je skutečnost, že rozhodnutí o zapojení soukromého sektoru do řešení Řecka – nesení ztrát odpisem zásadní části pohledávek z držených dluhopisů – rozdráždilo finanční trhy a situaci na nich jen podstatně zhoršilo.

Odpor Berlína k vyloučení role soukromého sektoru ale údajně ochabuje směrem, že změnu lze učinit v rámci širších jednání o unijní smlouvě.

Spekulace povzbudila akciové trhy v Evropě i ve Spojených státech. Evropa navýšila zisky a německý DAX a francouzský CAC aktuálně rostou o zhruba 1,7 procenta, britský FTSE o 1,3 procenta. Wall Street po nevýrazném úvodu zvolila severní směr a S&P 500 a DJIA aktuálně posilují o 0,7 % při růstu indexu Nasdaq o půl procenta.


Váš názor
  • HRA na slepú "EUROBABU 2008" pokračuje....
    26.11.2011 20:08

    Je čoraz problematickejšie a "EUROVEREJNE" politicky nemožné čo len pomenovať súčasný stav ÚNIE a "horúci zemiak" názvu "diagnózy USA&EU "89-2008" aj s "prekluzívnou dobou 2008-2011?! Tak ako do roku 1989 neboli schopné žiadne RVHPvedecké inštitúcie pomenovať PROCESY "od GORBIHO po koniec roka "89, ako aj po januári "90 -politickotrestuhodne pre celé MKRH aj s dôsledkami pre "východnú EUROPU 2008! Ale kde sú USAyCOMP. svetoví analytici od "svetového KONGRESU USA" atď, cez "pentagonálnych expertov "89-2011?! ČI SNAĎ spoliehajú na VATIKÁNSKU SEKCIU, že to urobí KONGREGÁCIA vierouky kapitalizmu 1968-2011, po "overení 1929-1968?! Je europaradoxné, že BEZ MARXA, či s ním -sa táto "dekáda 1945-2011 nedá prelustrovať na úkor bývalého "komunizmu v Európe" - toho neexistujúceho ani v roku 2011?! ALE!!!!!!postupný "návrat" k metódam kouminizmu počínajúc KROKMI súdruha OBAMU v centralizácii operatívy USA v roku 2008 akosi "zmizol zo scény" podľa HESLA,: KEĎ dvaja /USA - ZSSR/ do roku 1989 a potom/ robia , či robili to isté - NENI TO TO ISTÉ?! Bezbrehosť trhového mechanizmu sa začína končiť jeho nezvládnuteľnosťou bez ŠTÁTNEHO dirigizmu, ako za komunizmu! ČO je to potom za kapitalizmu?! POKUS o kapitalizmus z ľudskou tvárou 2011- to hádam len nie?! Po "africkej jari a USA&svet JESENI 2011!!!! A čo prinesie ZIMA11-JAR12 -tak to nebude "europrechádzka ani usaprechádzak "ružovým sadom kapitalizmu 2012!!!Alebo sa "čínska karta" postupne premení na komunistický kapitalizmus 2013?! -jeden nikdy nevie....DJa.26.11.2011
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba