Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oddlužovací návrat do minulosti

Oddlužovací návrat do minulosti

05.12.2011 18:12

Pokud bychom měli určit jeden základní proces, který definuje vývoj americké ekonomiky po poslední krizi, je to snižování dluhu soukromého sektoru. Na první pohled je mechanika jasná – domácnosti a firmy nyní musí směřovat větší část svých příjmů na splátky dluhu, nezbývá tedy tolik na spotřebu a pohybujeme se v novém – utlumeném, normálu. Nesmíme ale zapomínat, že snižování dluhů neznamená jen nižší disponibilní příjem dlužníků, ale zároveň vyšší disponibilní příjmy věřitelů.

Pokud roky půjčoval Pepa Frantovi a Franta držel celkové výdaje v ekonomice na dostatečné úrovni, ideální by bylo, kdyby si to poté prohodili. Tj. Franta začne spořit a Pepa více utrácet. Nový normál tak není v konečném důsledku způsoben tím, že by dlužící půlka splácela a méně spotřebovávala, ale tím, že věřitelská půlka (domácí, či s určitým doplněním zahraniční) nezačala více utrácet. V principu jde o stejný jev, který nyní vidíme v eurozóně – na jedné straně s Německem a spol., na straně druhé s většinou periferie.

Jak proces oddlužení v USA pokračuje, shrnuje následující obrázek. Zajímavý je již fakt, že zadlužení začal soukromý sektor snižovat až na samém konci recese. Do úvahy ale musíme vzít to, že zde je zadlužení vyjádřeno jako poměr dluhu k HDP – tedy poměr dluhu k proměnné, která začala v recesi klesat:

dluh


Do grafu jsem doplnil vodorovné linky, aby bylo jasné, kam jsme se dostali ve smyslu dluhového „návratu do minulosti“. Finanční sektor je cca zpět v roce 2003 a mohlo by se zdát, že to by mohlo stačit. Staré „dobré“ časy se ale tomuto sektoru asi už nevrátí a páka tak bude pravděpodobně muset dále klesat. Domácnosti, jejichž výdaje představují více než 70 % ekonomiky, jsou, co se týče dluhu, zpět v roce 2005, nefinanční firmy 2008. Je jich dluh se přitom stabilizuje na úrovních hluboko pod domácnostmi a finančními institucemi.

Zajímavé je, že sklon oddlužovací křivky zejména u domácností poměrně odpovídá sklonu křivky zadlužovací, jen s opačným znaménkem. Při odhadu toho, jak dlouho bude proces pokračovat, ale narážíme hlavně na to, že neznáme cílové hodnoty. Můžeme například spekulovat, že do roku 2001 se dluh domácností držel na podobných úrovních, jako u nefinančních firem. U obou to bylo něco pod současnou stabilizovanou úrovní nefinančních společností. Za mezník můžeme rok 2002 považovat i kvůli monetární politice. Domácnostem tak k této úrovni odvozené na ubrousku od svačiny chybí se současným tempem ještě tak tři roky. Obecně pak můžeme poměrně bezpečně říci, že pár let oddlužování USA ještě čeká – a musí to být pár let bez recesí, šoků a jen mírného nového normálu.

S výše uvedeným jsou úzce spojena tři témata – tzv. paradox úspor, možnost boje s dluhem dalším dluhem, a QE. Paradox úspor už byl v podstatě popsán v prvních dvou odstavcích. USA by měly zvýšit míru svých úspor. Když se ale všichni snaží své úspory zvýšit, celkově mohou uspořit méně, protože v ekonomice klesne poptávka, následně i příjmy a nakonec i skutečné úspory, přestože ty zamýšlené měly růst. Nabízí se tak možnost vyměnit po dobu oddlužování jednoho dlužníka – spotřebitele, za jiného. Pokud věřitelé zvýšit spotřebu nehodlají (zde hlavně Čína), měl by dlužník, který je schopen půjčovat si za rozumné sazby (ano, je to vláda), nahradit spotřebu a oddlužení urychlit, či dokonce umožnit. Přirozeně, že obé má mnohá kurvítka, která mohou celé zhatit. Na principu to ale nic nemění – paradox úspor není jen teoretickou hříčkou, je to efektivní brzda rychlejšímu oživení bez dopingu. A to QE jsem zde rozebíral mnohokrát.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • celkem srozumitelné
  06.12.2011 8:46

  Krize postihuje pouze dlužníky. Proč se tedy plaší všichni? Věřitelé a velká část nezadlužené populace přece nemusí brát svou budoucnost černě. Právě naopak. Sektory ekonomiky, kterým budou velet lidé se zvýšenými příjmy budou prosperovat. No, vadí to snad těm zadluženým? Ať si vadí, to je správně :-))
  Jesse
 • Budoucnost
  06.12.2011 6:53

  Oddlužení není jen návrat do minulosti, ale také jediná cesta do budoucnosti. Vždycky.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
28.09.2020
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data