Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohodu eurozóny může podpořit 9 členů EU včetně ČR. Stranou jen Británie?

Dohodu eurozóny může podpořit 9 členů EU včetně ČR. Stranou jen Británie?

09.12.2011 13:38, aktualizováno: 9.12. 15:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Devět členských zemí Evropské unie se může připojit k 17členné eurozóně do nového systému mezivládních dohod o hlubší fiskální unii. S takovým textem má přijít závěrečný dokument ze Summitu EU.

„Šéfové států a vlád Bulharska, České republiky, Dánska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Švédska naznačili možnost účastnit se tohoto procesu po konzultacích ve svých parlamentech, pokud to bude potřeba,“ uvádí se v návrhu závěrečného dokumentu summitu EU, který získala agentura Reuters.

Rozhodnutí jednotlivých zemí tak izoluje Velkou Británii, která je jedinou zemí Evropské unie, která se změnou evropských smluv zcela jednoznačně nesouhlasí. Důvodem jsou obavy o dopad případného souhlasu na britský finanční sektor, který zodpovídá za desetinu výkonu ekonomiky země. Garance, jimiž britský premiér David Cameron případný souhlas země podmínil francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil za nepřijatelné. Cameron na oplátku upozornil, ať potenciálně se formující 26ka zemí nepočítá s možností využívání Evropská komise či Evropský soudní dvůr s tím, že "tyto instituce jasně patří 27ce".

Dohoda summitu EU bude znamenat okamžité snížení ratingů členských zemí Evropské unie, shodují se analytici hned několika institucí. Adam Cole z RBC se domnívá, že výsledek jednání spolu s včerejší zdrženlivostí ECB zvyšuje riziko, že S&P splní svou nedávnou hrozbu snížení ratingu evropských zemí. Přitakává mu Simon Derrick z Bank of New York Mellon s tím, že není velká šance, že by politické špičky eurozóny od agentur dostaly další čas pro „váhání“. Alessandro Giansanti ke dvojici názorů doplňuje, že dohoda ze summitu rozhodně není „vytesaná do kamene“ a vše ještě mohou zhatit rozhodovací procesy v jednotlivých zemích. Trhům se navíc podle Giansantiho místo vyhlížené „bazuky“ dostalo jen kombinace trojice slabších palebných zbraní.

Centrální bankéři se podle zdroje Reuters při včerejším jednání ECB dohodli, že nadále budou nakupovat dluhopisy zemí eurozóny pouze do limitu 20 miliard eur týdně. ""Dočkáte se nějakých dalších nákupů, ale žádná obří bazuka, jakou někteří lidé očekávali, k vidění nebude," uvedl jeden z centrálních bankéřů pod podmínkou anonymity.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, AP, WSJ)


Váš názor
 • s námi, nebo bez nás?
  09.12.2011 15:06

  koho v Evropě zajímá nicotný pronárod ?
  oradapoisson
 •  
  09.12.2011 14:34

  Voda teče a na sumitu se mluvi. Zitra bude všechno jinak.
  Accountant
 • izoluje Velkou Británii ??
  09.12.2011 13:59

  Vskutku slovní ekvilibristika... Naopak, zdravá část Evropy se spoléhá, že politikům Velké Británie zůstane rozum a Evropu svým postojem zachrání. Díky Bohu za tohle království !!
  Jesse
  • to Jesse
   09.12.2011 15:44

   Rád bych Ti věřil, ale čím z čeho nás ta Británie zachrání, vždyť má akorát tak v pytlíku vítr. :-(
   /eye/
   • Re: to Jesse
    09.12.2011 22:44

    http://sk.wikipedia.org/wiki/Spolo%C4%8Denstvo_n%C3%A1rodov . . . 53 suverénních států !! Proti tomuto společenství je nějaká zaprděná a skostnatělá marxistická EU v propasti už dnes. Tradice je tradice a ta vydrží stokrát déle, než nějaký umělý socialsictický patvar. Jde o to, abychom si věřili a nenechali se manipulovat svazačkami s modrým šátkem a žlutými hvězdičkami na krku !:-)
    Jesse
  • Díky Bohu za tohle království !!
   09.12.2011 15:37

   Přesně tak. Ovšem Eurohujeři budou šílet vzteky z nastaveného zrcadla a vynasnaží se předtavitele GB co nejvíce zostudit - ostatně, mediální kecy o "izolaci" jsou zářnou ukázkou. - - - Nad mnohem zajímavější otázkou - totiž proč Eurohujeři neřeší problémy € dohodami států Eurozony, ale místo toho se snaží silou+vydíráním změnit celou EU i ve věcech s € nesouvisejících a donutit skákat podle svého i 10 států které € nepoužívají - se raději nikdo z novinářů a analytiků ani náznakem nezamýšlí - ještě by museli kacířsky připustit, že Eurohujerům vůbec nejde o nějaké €, ale že jej mají jen a pouze za záminku, jak všem členům EU rychle nasadit svěrací kazajky a náhubky podle svých představ a pak jim ještě vyrabovat kasy (viz požadavek 3,5 miliard € po ČR).
   H.B.
   • Re: Díky Bohu za tohle království !!
    09.12.2011 22:24

    http://www.youtube.com/watch?v=TKtCVblxDRc&feature=related
    Karl von Bahnhof
 • jaká podoba
  09.12.2011 13:50

  NIC JINÉHO MNE NENAPADLO JEN SE MI IHNED SPOJILA PODOBA MNICHOVA 1939 S DNEŠKEM,A JEDNÁ SE O NOVODOBÝ EKONOMICKÝ MNICHOV
  prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data