Aktualizováno Švýcarská investiční banka vybraným klientům nabízí produkty, které umožňují kopírovat hypotetické zisky ze spekulace na pokles evropských akciových indexů. To je sice běžný postup, list Financial Times (FT) ale upozorňuje, že součástí indexů jsou také akcie, u nichž evropské regulační orgány spekulaci na pokles ceny zakazují.
podle FT produkty nabízí lidem, kteří jsou klienty jejích hedgeových fondů. Banka vyvinula pět košů, které optimalizovala tak, aby co nejvíce kopírovaly hlavní evropské indexy. Akcie, na které se vztahuje zákaz spekulace na pokles ceny, banka pro účely cenových výpočtů nahrazuje jiným odpovídajícím aktivem.
Informační materiály z loňského roku podle FT říkají, že optimalizované koše k datu zpracování dokumentu v některých případech kopírovaly kompletní indexy až do zlomku procentního bodu. Dokument zdůrazňoval, že v koších nejsou akcie, na které se vztahuje zákaz spekulace.
Americké banky (99,76 USD, 1,45%), (17,1 USD, 1,24%) nebo (36,66 USD, 1,69%), které v Evropě také mají několik hedgeových fondů, ale zvolily jiný postup. Shodně přitom tvrdí, že vzhledem k zákazu spekulace na pokles akcií bank a dalších finančních společností se jim nabídka podobných produktů v Evropě teď jeví jako příliš riskantní.
Evropští politici začali hasit dvouciferné propady akciových trhů různou formou zákazů spekulace na další pokles již v roce 2008, když pád obří investiční banky Lehman Brothers zhoršil tehdejší průběh finanční krize a způsobil další pád cen akcií. Kritici z řad makléřů i akademiků nicméně poukazují na to, že podobné zákazy nebývají moc účinné a trhy se později stabilizují samy.
V srpnu loňského roku po propadech bankovních titulů Francie, Španělsko, Itálie a Belgie zakázaly "prodávat nakrátko" (spekulace s akciemi, které obchodník nevlastní) v případě akcií svých bank, kvůli zneužívání tohoto typu obchodů. „Short-selling může být legitimní obchodní strategií, ale pokud je využívána v kombinaci s šířením nepravdivých zvěstí na trhu, je škodlivá,“ uvedl tehdy k rozhodnutí evropský úřad pro dohled nad akciovými trhy, který koordinuje práci regulátorů Evropské unie.
(Zdroj: Financial Times, ČTK, Bloomberg, CNBC)