Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volckerovo pravidlo: americké banky čeká od léta těžký život

Volckerovo pravidlo: americké banky čeká od léta těžký život

21.02.2012 6:00
Autor: Sasha Štěpánová, KSB

Zákon o reformě Wall Streetu a ochraně spotřebitelů (tzv. Dodd-Frank Act) z roku 2010 zakázal komerčním bankám a jejich dceřiným společnostem spekulativně obchodovat na vlastní účet s investičními instrumenty a komoditami. Navíc omezil jejich možnost investovat do hedge fondů a podílů na společnostech, které nejsou veřejně obchodovány. Toto opatření vstoupilo v obecnou známost jako „Volckerovo pravidlo", nazvané podle známého ekonoma a někdejšího šéfa americké centrální banky FED. Zákon, reagující na příčiny vzniku finanční krize v roce 2008, jím chce vymezit jasné hranice oddělující retailové bankovnictví od rizikových investičních aktivit. V tomto ohledu se podobá tzv. Glass-Steagallově zákonu z roku 1933, který byl zrušen teprve před třinácti lety.

Záplava připomínek z Wall Street

Volckerovo pravidlo by mělo být účinné od letošního července. Loni v říjnu zveřejnila americká Komise pro cenné papíry (SEC) spolu se třemi dalšími federálními orgány návrh prováděcích předpisů (s rozsahem přes 300 stran), jenž by měly de facto uvést Volckerovo pravidlo do života.

Minulý týden vypršela lhůta, kterou regulační úřady poskytly představitelům bankovního sektoru a veřejnosti na vyjádření k těmto návrhům. Podle informací z médií bylo předloženo ohromné množství připomínek od bank z Wall Street, obchodních skupin (například Sdružení odvětví cenných papírů a finančních trhů - SIFA) a také ze strany pojišťoven, o nichž se spekuluje, že se chtějí z dopadu této regulace zcela vymanit.

Velká část připomínek a námitek pocházela také od zahraničních bank. Proč tento zájem z ciziny? Plánovaná regulace totiž nezasáhne pouze americké banky a instituce. Až na určité výjimky dopadne Volckerovo pravidlo na obchodování na vlastní účet a aktivity s vlastními fondy prováděné „bankovními entitami“. Do této definice spadají i jakékoliv zahraniční banky provozující v USA pobočku nebo obchodní zastoupení a přidružené společnosti těchto zahraničních bank.

Výjimky se nemají uplatnit v případech, kdy by příslušné aktivity bank vedly k jejich podstatné angažovanosti vůči vysoce rizikovým aktivům nebo vysoce rizikové obchodní strategii. Či v případech, kdy by tyto aktivity zahrnovaly podstatný konflikt zájmů mezi bankou a jejími klienty nebo protistranami nebo pokud by takové aktivity představovaly hrozbu bezpečnosti nebo solidnosti banky nebo finanční stabilitě USA.

 

Omezení obchodů na vlastní účet

 

Volckerovo pravidlo především zakazuje komerčním bankám na vlastní účet obchodovat s účastnickými i dluhovými cennými papíry, deriváty, komoditními futures, opcemi a s dalšími investičními nástroji určenými americkou Komisí pro cenné papíry a americkou Komisí pro komoditní futures (U.S. Commodity Futures Trading Commission). Zakázané budou obchody, které jsou vedeny záměrem zcizit nabytý instrument v relativně krátkém časovém období a realizovat tak zisk v důsledku krátkodobých změn jeho tržní ceny.

Současně se však tento zákaz nebude týkat obchodování s některými vyňatými typy instrumentů, jako jsou státní dluhopisy. Dále se pravidlo nebude vztahovat na aktivity související s uváděním cenných papírů na trh, činnosti market-makera, obchody uzavíraných pro klienty a pojišťovny nebo na transakce, jejichž smyslem je zajištění jiných rizik banky.

 

Omezení investic do hedgeových fondů

 

Bankám bude obecně zakázáno nabývat majetkovou účast na hedgeových fondech nebo na private equity fondech, jednat jako jejich garant nebo s nimi vstupovat do určitých dalších vztahů, pokud nebudou naplněny podmínky pro výjimku z tohoto omezení.

„Majetkovou účastí“ se nemyslí pouze vlastnictví akcií nebo obchodních podílů, ale rovněž jakákoliv jiná účast spojená s hlasovacími právy, právem podílu na zisku a povinností podílu na ztrátě nebo právo na výnosy založené na úspěšnosti investic krytého fondu.   

 

Banka bude považována za „garanta“ krytého fondu v několika případech. Jednak pokud bude v pozici generálního partnera, řídícího člena, svěřeneckého správce nebo operátora komoditní investiční dohody fondu. Případně pokud bude vybírat nebo ovládat většinu ředitelů, svěřeneckých správců nebo členů správní rady či pokud bude s fondem sdílet, ať již pro korporátní nebo marketingové účely, název nebo variantu názvu.

Jednou z povolených výjimek bude možnost banky působit jako garant nebo držet majetkovou účast v krytém fondu, pokud tato majetková účast nepřesáhne 3 % celkového aktuálního objemu obchodních podílů takového fondu a celková investice banky do všech krytých fondů nepřesáhne 3 % jejího Tier 1 kapitálu.

Tvrdé limity pro zahraniční banky

Další povolená výjimka se týká zahraničních bank. Aby ale mohl být určitý subjekt považován za zahraniční banku, bude muset splňovat tvrdé podmínky. Za zahraniční banky budou považovány jen ty entity, které jsou založeny podle cizího práva a ovládány výlučně subjekty založenými podle cizího práva. Případně budou považovány za „kvalifikovaně zahraniční bankovní organizace“ podle nařízení Rady Federálního rezervního systému nebo, alternativně, budou splňovat jiné požadavky zaručující, že taková zahraniční banka, určeno podle výdělků, aktiv a příjmů, podniká mimo Spojené státy.

Mnohé zahraniční banky již vyjádřily obavy, že stanoveným podmínkám nebudou vyhovovat, pokud v USA provádějí rozsáhlejší operace. I když ale přísnou dikci zákona naplní, budou mít povinnost zajistit, že žádná majetková účast v hedge fondech nebude nabídnuta k prodeji osobám sídlícím ve Spojených státech a že žádná pobočka, přidružená společnost nebo zaměstnanec banky účastnící se na prodeji nebo nabídce takovéto majetkové účasti se fyzicky nenachází státech USA. Ani tam, v případě právnických osob, není zapsána do rejstříku společností.

Předpisy zavádějící Volckerovo pravidlo dále přinášejí nové povinnosti pro banky ve vztahu k jejich compliance programům v případech, že se banky účastní činností týkajících se krytých fondů nebo investic. I v případech, kdy se banka žádných takových aktivit neúčastní, bude mít povinnost zajistit, že její „compliance policy“ zahrnuje kroky předcházející účasti na těchto aktivitách a investicích týkajících se krytých fondů.

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2020
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  
8:14Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m