Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přiznej se a bude ti odpuštěno aneb v zákoně se objeví „shovívavost“

Přiznej se a bude ti odpuštěno aneb v zákoně se objeví „shovívavost“

16.4.2012 6:00
Autor: Alica Stegmannová, KSB

Takzvaný Leniency program (program shovívavosti) spočívá v tom, že účastníkovi, který se k zakázané dohodě přizná a který svou spoluprací se státními úředníky umožní “rozbití” kartelu, bude prominuta nebo snížena pokuta, která by mu jinak hrozila. Program se může uplatnit na zakázané horizontální dohody (mezi soutěžiteli na stejné úrovni trhu zboží), o kterých soutěžní úřad nebyl informován.

V EU byl Leniency program zaveden Komisí již v roce 1996 a v současné době jej v různé podobě upravují všechny členské státy kromě Malty. Česko bylo paradoxně teprve sedmou zemí na světě, která program zavedla, až dosud ho ale nepromítla do zákona. To ovšem neznamená, že se v praxi nevyužívá. Na základě oznámení předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je program aplikován už od roku 2001. Nicméně to, že není zakotven přímo v zákoně, se odráží i v jeho malé úspěšnosti, protože účastníci kartelů mají z jeho využití obavy a mnohdy o něm vůbec nevědí.

Černé na bílém v zákoně

Změnit by to měla novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, kterou minulý měsíc v prvním čtení projednali poslanci. Novela v zásadě vychází z dosud užívaného oznámení předsedy ÚOHS ve znění z roku 2007, které reagovalo na evropské trendy. Aplikuje se pouze na horizontální dohody považované za nejzávažnější, jenž mají přímé dopady i na výši cen. Prvnímu účastníkovi, který se k zakázané dohodě přizná a napomůže jejímu odhalení, bude pokuta úplně odpuštěna. Dalším účastníkům může být snížena až na polovinu, když se také přiznají a přinesou nové důležité informace. Rozhodně ale není možné Leniency program uplatnit u účastníka, který do zakázané dohody ostatní nutil.

Další novinkou je tzv. narovnání, tedy možnost snížit pokutu tomu, kdo se k porušení přizná. Narovnání má širší aplikaci než „základní“ Leniency program, jelikož se týká všech základních typů porušení zákona (například i zneužití dominantního postavení) a lze jej aplikovat i tehdy, když na porušení přišel ÚOHS sám. Smyslem je zajistit rychlé a ekonomické řízení, ve kterém nebudou vznikat prodlevy a nebudou navrhovány účelové důkazy.

 

Obava z vězení

Přiznání k účasti na zakázané dohodě má ale i další dopady, zejména v trestněprávní rovině. Ten, kdo uzavře dohodu narušující soutěž, se totiž může dopouštět trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za nějž může být potrestán mimo jiné i odnětím svobody. I když dodnes nebyl žádný účastník kartelu, který využil Leniency program, odsouzen, pouhá hrozba mohla odrazovat soutěžitele od jeho hojnějšího využívání. Proto doplňuje novela také trestní řád, a to o nové zvláštní ustanovení o účinné lítosti, na základě kterého bude při splnění stanovených podmínek možný zánik trestní odpovědnosti.

 

Příliš sladká odměna?

Kromě právních a ekonomických aspektů je nutné zvážit i otázku morální, zejména zda je snížení, případně odpuštění sankce adekvátní k „prozrazení“ spolupachatele. Jinak řečeno, zda tato výhoda není až příliš velikou odměnou za spolupráci s orgány dozoru. Odpůrci Leniency programu argumentují hlavně tím, že pachatel díky němu vlastně zůstává nedotčen, i když bylo prokázáno, že se protizákonného jednání dopustil. To je hlavně pro širokou veřejnost těžko akceptovatelné.

Podívejme se na to ale ze širší perspektivy. Odhalení nezákonného kartelu má obvykle mnohem větší pozitivní dopad než potrestání individuálního viníka. Řádně fungující hospodářská soutěž se projeví nejen mezi soutěžiteli, ale přispěje i k ochraně spotřebitelů. Ten, kdo chce na Leniency program dosáhnout, navíc musí splnit přísné podmínky. Vedle toho i samotný ÚOHS přistupuje k případům individuálně a pečlivě zvažuje, zda jsou v tom či onom případě podmínky pro „shovívavost“ naplněny. Pokud novela projde Parlamentem, bude nově na zařazení do Leniency programu při splnění zákonných podmínek právní nárok.

Zakotvení Leniency programu v zákoně, včetně trestněprávních důsledků, je bezpochyby krok správným směrem. Nezbývá než doufat, že díky tomu bude  soutěžní prostředí v Česku zas o něco čistější.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m