Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurokomisař: Zemní plyn je klíč k energetické budoucnosti Evropy

Eurokomisař: Zemní plyn je klíč k energetické budoucnosti Evropy

29.5.2012 8:28
Autor: ČTK

Zemní plyn je klíčem k energetické budoucnosti Evropy, která se díky investicím do plynárenské infrastruktury stane v příštím desetiletí největším integrovaným trhem plynu na světě. Na dnešní konferenci o plynu v Polsku to řekl komisař pro energetiku Günther Oettinger. Významným novým zdrojem plynu v Evropě se podle něj může výhledově stát i břidlicový plyn. 

Komisař odhadl, že naplnění vize udělat z Evropy největší světový trh s plynem si vyžádá nejméně deset let a nejméně 70 miliard eur investic. "Budeme potřebovat více infrastruktury, více zdrojů a přepravních tras," řekl Oettinger na konci minulého týdne podle dnešní zprávy webu Natural Gas Europe, Za klíčové prvky pro funkčnost a bezpečnost dodávek označil plynové zásobníky a nové terminály pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). 

Plyn je podle Oettingera ideálním palivem, protože má mnohostranné použití, je bezpečný, je optimálním partnerem obnovitelných zdrojů a je navíc "unikátní příležitostí ke snižování emisí oxidu uhličitého do roku 2030". Komisař zvláště poukázal na možnost rychlého rozvoje jeho použití v dopravě a v některých zemích EU pro vytápění. 

Oettinger ujistil investory, že Evropa vytvoří pro investory do plynové infrastruktury stabilní prostředí včetně "investičních pobídek pro riskantní inovační projekty". "Rozvíjíme náš systém infrastruktury pro plyn nejlepším možným způsobem. Potřebujeme jen čas a peníze ale máme jasnou strategii, celoevropský plán. Jsem si jist, že za deset až patnáct let budeme připraveni," řekl komisař. 

O břidlicovém plynu, jehož prudký rozvoj snížil ceny na americkém trhu na zhruba šestinu úrovně v Evropě, je podle Oettingera zatím předčasné mluvit konkrétněji. "Je zatím příliš brzy na odhady jeho vlivu, může se ale stát potenciálně důležitým novým zdrojem," řekl komisař. 

Oettinger kritizoval cenovou indexaci, v níž ve dlouhodobých dohodách se pravidelné cenové úpravy vážou na vývoj cen ropy. Indexace cen na ropu je podle něj v důsledku čím dál nezávislejšího tržního vývoje cen plynu pro spotřebitele čím dál škodlivější. "Některé členské státy kvůli tomu platí o 40 procent více než jiné, i když mají dobré propojení," řekl.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • politický kašpar
  30.5.2012 9:34

  Oettinger zapoměl ještě dodat příznačnou tupou floskuli, že potřebujeme více toho evropanství. Mě už ti politici v EU otevírají v kapsi kudlu.
  Jesse
 • Významným zdrojem se může stát i břidlicový plyn
  30.5.2012 9:28

  Výhledově. Co to je "výhledově"? No, donazimy... Jinak je ten Öttinger bezesporu pašák. A nepochybně odporník na svém místě. Učiňme Evropu absulotně závislou na něčem, čeho se nám zoufale nedostává, ale zato ho mají dost Rusové a Arabové! A investujme do toho vesele miliardy. Toť moudro hodné Šalamouna... Merkelová se ho zbavila, tak teď škodí v Evropské komisi...
  McMillan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m