Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarsko měnovým manipulátorem jako Čína?

Švýcarsko měnovým manipulátorem jako Čína?

05.06.2012 16:13, aktualizováno: 5.6. 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Švýcaři dávají jasně najevo, že budou hranici kurzu franku k euru na 1,20 bránit za každou cenu. Udržení tohoto kurzu na strukturálně podhodnocené úrovni k euru je ale stále dražší. Švýcarsko se tak dostalo do pozice kurzového manipulátora a zároveň jednoho z největších investorů do aktiv denominovaných v eurech. V tuto chvíli ale o šuplík plný těchto aktiv nikdo nestojí. 

Není tak divu, že se Švýcaři usilovně snaží o vytvoření alternativního plánu. Některé z návrhů mají výraznou čínskou příchuť. Čína zvyšuje svou flexibilitu, co se týče omezení toku kapitálu a obchodního rozpětí, ve kterém se může pohybovat kurz renminbi (symptom toho, že Čína má nyní opačný problém než Švýcarsko – kapitál ji opouští). Švýcarsko naopak uvažuje o zavedení omezení toku kapitálu a o negativních sazbách. George Saravelos z Deutsche Bank k tomu uvádí:

SNB má, co se týče obrany hranice, nad kterou nechce nechat frank posílit, neomezenou palebnou sílu. Jediným omezením je tak její ochota zvětšovat rozvahu. Ve srovnání s jinými centrálními bankami má i v tomto ohledu ještě velký prostor. Náklady spojené s případným opuštěním limitu by byly navíc příliš velké. Frank by během pár dní posílil o 20 - 25 % a ekonomiku by postihl velký deflační šok v době, kdy se globální makroekonomický výhled zhoršuje. Trhy by se tak neměly ptát, zda SNB upustí od obrany limitu, ale dotaz by měl znít, jaké alternativní nástroje může použít.

Jednou z nejdiskutovanějších možností jsou negativní sazby. SNB by tak mohla po bankách požadovat poplatek za držení krátkodobých vkladů u této centrální banky. Riksbank v roce 2009 snížila depozitní sazbu na mínus 0,25 %, takže tento krok byl již vyzkoušen. Švédský bankovní systém ale netrápila nadměrná likvidita a negativní sazby tak měly minimální vliv. Ve Švýcarsku by ale došlo k okamžitému posunu všech sazeb, což by působilo negativně na příliv kapitálu a aktivity v oblasti hedgingu (nákup franků) u firem. Poškozena by byla ziskovost domácích bank, podpořeno by naopak bylo poskytování úvěrů. Centrální banka se ovšem již nyní obává jejich nadměrného objemu a bubliny na trhu s bydlením.

Možná by tak bylo lepší zavést omezení toku kapitálu. Vláda by například mohla uvalit daň na depozita či aktiva držená zahraničními subjekty. Tento krok by však poškodil pozici Švýcarska jako mezinárodního finančního centra a mohl by mít negativní vliv na strukturu trhu a kapitálových toků. Jinou možnost představuje požadavek na držení rezerv u pozic v zahraničních měnách. Banky by tak musely držet rezervy proti krátkým pozicím na eurech a dolarech. Takový krok by měl ale jen omezený vliv, protože tyto toky mají pouze menší význam.

Nejlepší tak možná bude, když SNB nechá nadále růst svou rozvahu a bude co nejrychleji eura diverzifikovat. V tom případě můžeme čekat velké prodeje eur proti dolaru, jenu, libře, kanadskému dolaru a likvidním měnám rozvíjejících se zemí. Pokud ale bude diverzifikace do dolaru příliš, začne Tim Geithner nazývat Švýcarsko kurzovým manipulátorem. 

Vývoj kurzu švýcarského franku proti euru

CHF 1Y
 
(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2020
9:06Rozbřesk: ČNB ponechává sazby beze změny, masivní ztráty koruny může tlumit
8:49Developer CTP uvažuje o IPO, futures míří šipkou dolů  
8:30Obchod Německa s východními sousedy se v červenci začal zotavovat
8:27Německo s výjimkou dvou krajů považuje Česko za rizikovou oblast
6:01Angeloni: Jak je to s novou strategií Fedu
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)