Vysocí činitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) naznačili, že na čtvrtečním pololetním zasedání budou ministři ropného kartelu diskutovat o omezení nynějšího přebytku suroviny na trhu, který v posledních týdnech přispěl k propadu cen ropy zpět do dvouciferných čísel. Saúdská Arábie, která v rámci organizace těží zdaleka nejvíce, se však vydala směrem ke střetu s ostatními členy, když se vyslovila pro zvýšení celkového těžebního limitu.
Prezident OPEC a irácký ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí označil pro ceny ropy za "rozumné a přijatelné" rozpětí 100-120 dolarů za barel. Cena severomořské ropy Brent počátkem června poprvé od loňského října klesla pod hranici 100 dolarů a nyní se pohybuje kolem ní. Je tak téměř čtvrtinu pod březnovým čtyřletým maximem nad 128 dolary. Dolů ropu srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a vysoká nabídka na trhu.
"Je jasné, že existuje ohromný přebytek, který vedl v krátké době k silnému poklesu cen. To nikomu neprospívá," řekl Luajbí novinářům podle agentury Reuters. Dodal, že ropní ministři ve čtvrtek rozhodnou, jaké kroky proti tomu podniknou, žádný konkrétní zásah ale nenaznačil. Pozorovatelé snížení nominálního limitu nečekají, pravděpodobný je apel na omezení nadlimitní těžby.
OPEC nyní těží téměř dva miliony barelů denně (b/d) nad celkovým limitem 30 milionů b/d, na němž se ministři dohodli v prosinci, kdy tím akceptovali tehdejší stav těžby. Pro jednotlivé země ale členské kvóty nestanovili. Mezitím Saúdská Arábie a další arabské země reagovaly na výpadek íránského vývozu v důsledku sankcí zvyšováním své těžby.
Saúdové nyní produkují asi deset milionů barelů denně, nejvíce za 30 let, a chtějí naopak zvýšenou produkci potvrdit stanovením vyššího oficiálního limitu. "Naše analýzy naznačují, že budeme potřebovat vyšší strop, než je ten nynější," řekl saúdský ropný ministr Alí Nuajmí v rozhovoru pro odvětvovou publikaci Gulf Oil Review.
"Naše kroky pomohly srazit cenu ropy z březnových 128 dolarů na včerejších asi 100 dolarů, což znamenalo pro evropskou a světovou ekonomiku určitý druh stimulu," řekl saúdský ministr. Dodal, že ekonomové OPEC budou muset spočítat, kolik ropy od kartelu bude zapotřebí k zajištění rovnováhy světové nabídky a poptávky ve druhém pololetí. Podle delegátů OPEC se ekonomové shodují na údaji 30,7 milionu b/d, což je mezi oficiálním limitem a skutečnou produkcí.
Ropný ministr Kuvajtu Haní Husajn řekl, že diskuse o snížení aktuální nadlimitní produkce je zřejmě nevyhnutelná. "Někteří členové jsou nynějšími cenami znepokojeni," řekl.
Luajbí uvedl, že nové kvóty pro jednotlivé členy se zřejmě s ohledem na sankce vůči Íránu na nadcházejícím zasedání nedojednají. "Je dost obtížné mluvit o individuálních kvótách, když působí významné vnější faktory mimo kontrolu OPEC," řekl.
Írán nyní kvůli svému jadernému programu čelí americkým a evropským sankcím na svůj vývoz ropy a jeho těžba je nejnižší za dvě desetiletí, Teherán viní země Arabského poloostrova z nadprodukce a požaduje snížení jejich těžby. Nadprodukci kritizují i jeho tradiční spojenci Venezuela a Alžírsko.
Irák podle Luajbího zvýší příští rok vývoz ropy o půl milionu barelů na 2,9 milionu b/d. To by znamenalo celkovou těžbu 3,4 milionu barelů denně, při níž by Irák překonal Írán a stal se druhým největším producentem v rámci OPEC.