Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC naznačuje ochotu omezit přebytky ropy, Saúdové proti

OPEC naznačuje ochotu omezit přebytky ropy, Saúdové proti

12.06.2012 8:19
Autor: ČTK

Vysocí činitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) naznačili, že na čtvrtečním pololetním zasedání budou ministři ropného kartelu diskutovat o omezení nynějšího přebytku suroviny na trhu, který v posledních týdnech přispěl k propadu cen ropy zpět do dvouciferných čísel. Saúdská Arábie, která v rámci organizace těží zdaleka nejvíce, se však vydala směrem ke střetu s ostatními členy, když se vyslovila pro zvýšení celkového těžebního limitu. 

Prezident OPEC a irácký ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí označil pro ceny ropy za "rozumné a přijatelné" rozpětí 100-120 dolarů za barel. Cena severomořské ropy Brent počátkem června poprvé od loňského října klesla pod hranici 100 dolarů a nyní se pohybuje kolem ní. Je tak téměř čtvrtinu pod březnovým čtyřletým maximem nad 128 dolary. Dolů ropu srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a vysoká nabídka na trhu. 

"Je jasné, že existuje ohromný přebytek, který vedl v krátké době k silnému poklesu cen. To nikomu neprospívá," řekl Luajbí novinářům podle agentury Reuters. Dodal, že ropní ministři ve čtvrtek rozhodnou, jaké kroky proti tomu podniknou, žádný konkrétní zásah ale nenaznačil. Pozorovatelé snížení nominálního limitu nečekají, pravděpodobný je apel na omezení nadlimitní těžby. 

OPEC nyní těží téměř dva miliony barelů denně (b/d) nad celkovým limitem 30 milionů b/d, na němž se ministři dohodli v prosinci, kdy tím akceptovali tehdejší stav těžby. Pro jednotlivé země ale členské kvóty nestanovili. Mezitím Saúdská Arábie a další arabské země reagovaly na výpadek íránského vývozu v důsledku sankcí zvyšováním své těžby. 

Saúdové nyní produkují asi deset milionů barelů denně, nejvíce za 30 let, a chtějí naopak zvýšenou produkci potvrdit stanovením vyššího oficiálního limitu. "Naše analýzy naznačují, že budeme potřebovat vyšší strop, než je ten nynější," řekl saúdský ropný ministr Alí Nuajmí v rozhovoru pro odvětvovou publikaci Gulf Oil Review. 

"Naše kroky pomohly srazit cenu ropy z březnových 128 dolarů na včerejších asi 100 dolarů, což znamenalo pro evropskou a světovou ekonomiku určitý druh stimulu," řekl saúdský ministr. Dodal, že ekonomové OPEC budou muset spočítat, kolik ropy od kartelu bude zapotřebí k zajištění rovnováhy světové nabídky a poptávky ve druhém pololetí. Podle delegátů OPEC se ekonomové shodují na údaji 30,7 milionu b/d, což je mezi oficiálním limitem a skutečnou produkcí. 

Ropný ministr Kuvajtu Haní Husajn řekl, že diskuse o snížení aktuální nadlimitní produkce je zřejmě nevyhnutelná. "Někteří členové jsou nynějšími cenami znepokojeni," řekl. 

Luajbí uvedl, že nové kvóty pro jednotlivé členy se zřejmě s ohledem na sankce vůči Íránu na nadcházejícím zasedání nedojednají. "Je dost obtížné mluvit o individuálních kvótách, když působí významné vnější faktory mimo kontrolu OPEC," řekl. 

Írán nyní kvůli svému jadernému programu čelí americkým a evropským sankcím na svůj vývoz ropy a jeho těžba je nejnižší za dvě desetiletí, Teherán viní země Arabského poloostrova z nadprodukce a požaduje snížení jejich těžby. Nadprodukci kritizují i jeho tradiční spojenci Venezuela a Alžírsko. 

Irák podle Luajbího zvýší příští rok vývoz ropy o půl milionu barelů na 2,9 milionu b/d. To by znamenalo celkovou těžbu 3,4 milionu barelů denně, při níž by Irák překonal Írán a stal se druhým největším producentem v rámci OPEC.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.