Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj o bankovní bonusy v Evropě vrcholí, regulátoři rozhodují o stropu

Boj o bankovní bonusy v Evropě vrcholí, regulátoři rozhodují o stropu

14.06.2012 13:28

Výši bonusů, jež banky v Evropě vyplácejí svým vrcholným manažerům, může brzy významně srazit zákon, který prosazují evropští političtí lídři pod tlakem rozhořčené veřejnosti. O jeho podobě začali včera jednat evropští představitelé. Mnoho bankéřů a lobbistů si začíná připouštět, že svůj boj za co nejmenší regulaci nadstandardních příjmů zřejmě prohrají, píše Financial Times.

Nesouhlas veřejnosti s výší odměn bankéřů v době masivních úspor a utahování opasků, který byl naposledy vystupňován zprávou o chystané injekci 100 miliard eur do španělského bankovního sektoru, přiměl Evropský parlament zapracovat návrh na snížení bonusů vyplácených v evropském bankovním sektoru do zákona o pravidlech pro finanční instituce s neobvyklou rychlostí. Předpis v jeho současné podobě by se měl týkat kdekoli ve světě působícího vedoucího personálu bank se sídlem v Evropské unii stejně jako evropských zaměstnanců působících v amerických nebo asijských bankách. Zákon chce přitom regulovat veškeré formy bonusů, včetně dlouhodobých motivačních programů pro nejvyšší manažery i tradery.

Limit pro výši ročního bonusu by měl být omezen poměrem až 1:1 k ročnímu platu, ačkoli cílem některých lobbistů bylo dosáhnout minimálně na dvojnásobek platu. „Mnoha bankám začíná docházet, že hra je u konce a s nastaveným poměrem již nic nezmůžeme,“ komentuje pravděpodobný neúspěch bankéřů vymoci si lepší podmínky odměn jeden z lobbistů. Evropský parlament musí ještě pro znění zákona získat podporu u členských zemí EU, jeho nezvykle silná vyjednávací pozice dává ale velkou šanci, že zákon v této podobě projde. Ohledně regulace bankovních bonusů existuje spolehlivý konsensus napříč politickým spektrem a známky odporu z evropských zemí jsou spíše vlažné.

Kritici legislativy nicméně tvrdí, že banky si najdou cesty, jak omezení obejí, ať už v podobě navýšení fixních platů, což již probíhá, nebo jiných metod v odměňování svých zaměstnanců spočívajících ve změně formulací mimo dosah pravidel. Jak potutelně poznamenal jeden z lobbistů – ne vše přece musí mít hned nálepku bonus.

Proti výraznému krácení bonusů půjdou s ohledem na význam politických dohod ministři členských zemí jen těžko. Jedním z důvodů mohou být logické obavy, že vzdor v tomto konkrétním tématu by ohrozil těžko vybojované kompromisy v jiných oblastech, především co se pravidel pro bankovní kapitál týče. Evropský orgán pro bankovní dohled (EBA) ve svém hodnocení výší bonusů v jednotlivých zemích, v němž nejmenoval konkrétní banky ani země, uvedla, že v jedné z evropských zemí (podle FT se jedná o Velkou Británii) dosahují maximální bankovní bonusy v průměru 9,4násobku fixního platu. „Tato krize, která ještě není u konce, ukázala rizika a problémy spojené s nepřiměřenými bonusy ve finančním sektoru. To není ospravedlnitelné…,“ nechal se slyšet Michel Barnier, komisař EU pro vnitřní trh.

Ačkoli je Británie odpůrcem přísných pravidel pro výši bonusů, s ohledem na náladu veřejnosti si banky z londýnské City začínají uvědomovat svou omezenou moc v tomto ohledu a dle rady tamního ministerstva financí jim zřejmě nezbyde, než před novým zákonem „sklonit hlavu“. Evropští poslanci, komisaři a zástupci Evropské rady pokračují v jednání o nových pravidlech pro finanční instituce i dnes, očekává se, že konečná legislativa bude na stole do konce léta a výše bonusů bude bezpochyby jedním z hlavních klíčů k dosažení konsensu.

(Zdroj: FT, MarketWatch)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university