Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny před kolapsem, včetně obrany některých zemí před neodůvodněně vysokými zápůjčními náklady, pronesl dnes guvernér ECB Mario Draghi. „A buďte si jisti, že to bude stačit,“ vzkázal trhům. A ty bleskově odpověděly: eurodolar se posunul ve prospěch eura až na 1,2286 USD/EUR, když dnešní minima eura leží na 1,2116. Koruna k euru obchoduje pod úrovni 25,50 CZK/EUR, k dolaru na 20,80 CZK/USD.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

Také evropské akcie nabraly směr silných zisků, aktuálně na indexu CAC 2,9 %, německého DAXu 1,7 % a britského FTSE procento a půl. Výrazně výše se posunuly také futures na americké indexy, které aktuálně indikují úvodní 0,8-1,3% růst.
Tip: Aktuální sentiment na trzích sledujte na nové mapě trhů
„V rámci mandátu je ECB připravena učinit vše potřebné k ochraně eura. A důvěřujte mi, budou to kroky dostatečné,“ uvedl jasně Draghi. „Pokud jde o rostoucí prémie na vládních dluhopisech, porušují funkčnost transmisních mechanismů měnové politiky a tím spadají do našeho mandátu,“ vzkázal Draghi jasně, že ECB je připravena řešit vysoké zápůjční náklady Itálie, Španělska a dalších dluhovou krizí zasažených zemí eurozóny. Trhy si výroky vykládají jako předzvěst mimořádně rozsáhlého zásahu Evropské centrální banky.
Také španělské a italské dluhopisy dnes zlepšují své skóre po slovech šéfa ECB Mario Draghiho. Dvouletý španělský dluhopis snižuje výnos o 40 bps na dosah 6% úrovně shora, 10letý výnos ustupuje o 14 bps k 7,24 procenta. Podobně italský dvouletý výnos ustupuje o řádově 40 bps k 4,57 %.
"Komentáře Draghiho daly jasně najevo, že odkupy španělských a italských dluhopisů jsou znovu tématem. Ale stejně jako v předchozích případech musíme počítat s tím, že půjde o přechodné opatření do nasazení nových opatření," míní Chris Scicluna, šéf makrovýzkumu v Daiwa Capital Europe. "Bylo to velmi jasné a velmi silné prohlášení, které má trhům ukázat, že ECB je připravena přijmout svůj díl zodpovědnosti a učiní tak," tvrdí pak Marco Valli, ekonom pro oblast eurozóny v UniCredit. Již včera podpořil Ewald Nowotny z ECB trhy slovy o udělení bankovní licence záchrannému mechanismu ESM. To ESM umožní refinancování s ECB a posílí tak jeho mandát.
"Myslím, že výnosy jsou tam, kde mají být. Dluhový trh v USA není realitou (pod vlivem kroků Fed). Španělské výnosy jsou mezi 6 a 7 % při inflaci mezi 4 až 5 %, je to v pořádku, nechal se slyšet známý investor Marc Mobius pro CNBC. Celé eurozóně podle něj potrvá tři až čtyři roky, než se vypořádá s krizí, míří ale prý správným směrem.
Slova Draghiho posunula také komoditní trhy. Ropa Brent posiluje o necelé procento k 90 USD/barel, americká lehká ropa WTI o 0,8 % nad 105 USD/b. Spotová cena zlata se posouvá rovněž o necelé procento k 1620 USD/oz. Růst ceny zlata je odrazem názorů, že podpora eura by mohla spočívat i ve výrazném rozšíření měnové báze, tedy v tištění peněz, a tedy i jejich znehodnocení. Stříbro spot roste o 1,5 % k 27,8 USD/oz.