Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská stimulace: Stále něco budovat

Čínská stimulace: Stále něco budovat

27.07.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Do roku 2015 Čína plánuje vybudovat 82 nových letišť a zvětšit kapacitu u současných 101 letišť. Celkem by tak do tohoto roku měla mít 230 letišť, většina těch nových by měla být soustředěna v západní a centrální části země a asi 80 % populace by nemělo být od letiště vzdáleno více než 100 kilometrů.

Potřebuje ale Čína tyto stavby? Peking tvrdí, že ano a má několik argumentů. Letecká doprava již třicet let roste dvojciferným tempem a to by měl být jen začátek. Podle vlády má toto odvětví největší potenciál k růstu na světě. Pro porovnání – v USA je 19.000 letišť, nyní je jich více než v Číně i v Brazílii či Jižní Africe. A podle odhadů vlády může každé letiště přispět k ekonomické aktivitě osminásobkem svého nákladu na vybudování. Realita ale není tak jednoznačná. Minulý rok asi 130 letišť dosáhlo ztrát, které se celkem vyšplhaly na více než 2 miliardy renminbi. Podle vlády je ale důvodem to, že letišť je příliš málo, a ne mnoho. Tuto situaci přirovnává k pěstování stromů – pokud je jen jeden, zemře, ale pokud vyroste les, stromy porostou výš a výš.

Vláda ovšem nemá pravdu v tom, že největší potenciál na světě má letecká doprava v Číně. Ten má totiž Indie, která je méně rozvinutá a očekávaný růst její populace je vyšší. Čínská ekonomika navíc čelí útlumu, u kterého se zdá, že bude trvat desetiletí – japonský scénář je pro tuto zemi nejlepším možným. Příjem na hlavu se přitom v této zemi nachází stále nízko a je možné, že potřebný rozvoj letecké dopravy podporovaný silnou ekonomikou se nedostaví.

Současné nadšení pro budování letišť bude pravděpodobně jen mrháním peněz centrální vlády i místních vlád. Ty to ale i přesto asi vnímají jako něco pozitivního. Vše je totiž podřízeno stimulaci ekonomiky. Bez ohledu na to, jaké náklady to přinese aerolinkám a jejich klientům. Ty se například obávají, že namísto toho, aby si vybraly nejvhodnější letiště, budou nuceny létat z více letišť postavených blízko sebe. To sice zvýší jejich náklady, vláda se ale může snažit o to, aby byla všechna letiště využívána podobně, jako se to děje již od roku 1999 v Šanghaji.

(Zdroj: Forbes)


Váš názor
  • Letecká doprava v Číně
    27.07.2012 11:53

    Tak i když ta letiště nebudou masově využívána z důvodu relativně malé kupní síly průměrného Číňana, stále tu máme armádu zbohatlíků. Zajímavé tedy bude sledovat cenu akcií výrobců business jetů. Jihomoravský letecký cluster by mohl z toho těžit.
    Funtom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university