Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny před kolapsem, včetně obrany některých zemí před neodůvodněně vysokými zápůjčními náklady. A buďte si jisti, že to bude stačit. To byla silná ukázka slovní intervence centrální banky v podobě slov guvernéra ECB Maria Draghiho, která nakopla akciové, dluhopisové, měnové i komoditní trhy k několikadenní rally a především silnému očekávání od toho, co ECB pronese po dnešním měnovém jednání, tedy po čase 13:45. Očekávání trhů se jeví nabuzeno natolik, že cokoli ECB neučiní, bude špatně automaticky a kroky které oznámí, mohou zásadně zklamat svým rozsahem. A vyvolat negativní reakci trhů? Krátkodobou? Oznámí ECB konkrétní kroky dnes?
Rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB padne ve 13:45, konsensus trhu očekává ponechání klíčové sazby na úrovni 0,75 % beze změny. Klíčový bude ale komentář k případným krokům ECB v boji proti dluhové krizi.
„Pokud jde o rostoucí prémie na vládních dluhopisech, porušují funkčnost transmisních mechanismů měnové politiky a tím spadají do našeho mandátu,“ vzkázal Draghi v minulém týdnu a trhy jeho slova pochopily tak, že ECB je připravena řešit vysoké zápůjční náklady Itálie, Španělska a dalších dluhovou krizí zasažených zemí eurozóny a započetly očekávání masívní akce ECB v tomto směru, očekávání, že odkupy vládních dluhopisů jsou znovu na stole. V tomto úmyslu má silnou opozici v německé centrální bance Bundesbank. I v tomto směru dnešní měnové jednání mnoho napoví.
Šéf ECB Draghi navrhne na dnešním zasedání dvojitou strategii boje proti dluhové krizi v eurozóně, když bude prosazovat koordinovanou intervenci ECB a záchranného fondu ESM na trhu se státními dluhopisy, napsal dnes německý list Süddeutsche Zeitung. Podle citovaného plánu by ESM přímo odkupoval malé množství dluhopisů nabízených vládami krizí postižených států, jako jsou Španělsko a Itálie na primárním trhu. ECB by současně skupovala státní papíry, se kterými už se na trhu obchoduje, tedy intervenovala na sekundárním trhu. Cíl akce je zřejmý, snížení úrokové zátěže postižených zemí.
Süddeutsche Zeitung tvrdí, že v rámci ECB se rýsuje většina pro takový program. Nebude ale oznámen dnes. K tomu by mělo dojít až po 12. září. Ten den německý ústavní soud vynese verdikt ohledně dokončení ratifikace ESM v Německu, bez níž nemůže budoucí stálý záchranný fond eurozóny začít fungovat. Draghi při rýsování tohoto kroku údajně spoléhá na nárůst zájmu soukromých investorů o trh se státními dluhopisy i na to, že ESM by na krok mělo navíc stačit relativně málo peněz a ze vstupu do primárního nákupu může na poslední chvíli ucuknout, pokud náklady emise budou uspokojující. Odpor Německa vůči takové intervenci ECB ale trvá, zpochybňována je právní podloženost takového vstupu ECB do podpory financování států.
„Pokud Draghi nic podstatného neoznámí, trhy budou reagovat extrémně negativně a ECB bude mít ve svých rukou plné rozpuknutí evropské krize,“ míní James Nixon, hlavní ekonom v Londýně. „Neumím si představit slova, který by Draghi mohl při klidných trzích vyslovit namísto jasné intervence,“ dodal. „Draghi je v mimořádně těžké situaci. Buď zklame trhy vůči jeho vyjádření v minulém týdnu, nebo pověstnou rukavici zvedne a vykročí v této fázi osamocena k opětovnému nákupu dluhopisů,“ uvádí hlavní ekonom pro eurozónu Ken Wattret. „Jakákoli papírová měna je jen tak dobrá, jak dobrý je její management a důvěryhodnost. Nesoulad s trhy bude pro euro zničující,“ dodává hlavní ekonom Julian Callow.
Hlavní ekonom v Londýně Huw Pill připomíná další možnost, kterou se ECB může vydat „na vlastní triko“. Je jím povolení národním centrálním bankám odkupovat korporátní dluhopisy k uvolnění podmínek financování na trhu. ECB by se také mohla rozhodnout k zopakování či modifikaci programu dodávek dlouhodobé likvidity, což jsme viděli na dvou kolem 3letých tendrů LTRO v prosinci a únoru, které skutečně zabraly. „ECB ještě vyhodnocuje plný dopad těchto kol, zvažuje ale menší doplnění v brzké době,“ tvrdí měnový stratég Bank of America/Merrill Lynch pro Evropu Anthanasios Vamvakidis. Ekonomové shodně opakují, že dnes ale nelze od ECB čekat konkrétní oznámení masívní akce na podporu eura a stabilizaci trhů v dluhové krizi. Otázkou je tedy následná reakce finančních trhů.
Benchmark evropských blue chips Eurostoxx 50 vzrostl od 25. července v reakci na slova Draghiho o 8,1 procenta. S&P 500 za stejnou dobu vzrostl o 2,8 %. Ze dna od března roku 2009 vzrostl S&P 500 o více jak 80 procent. Evropa obchoduje na 10,6násobku P/E, S&P 500 na 13násobku. „Evropské akcie jsou podhodnocené,“ říká Graham Secker, šéf pro evropské akcie v . „Draghiho slova mohou signalizovat zásadní změnu v reakční funkci ECB, strukturální zlom v její měnové politice,“ říká Stephane Deo za . Monica Defend, šéfka pro globální alokaci aktiv v Pioneer, míní, že většina špatných zpráv je v trhu započtena a prostor pro růst na povzbuzení ECB je větší, než na pokles při zklamání. „Ač evropské trhy po polovině roku přestaly za americkými zaostávat a Draghi je ještě více nasměroval vzhůru, sázku proti evropským akciím nepovažuji za dobrou,“ uzavírá Jim Stellakis z newyorské Technical Alpha.
Třídenní vývoj na eurodolaru:
Euro k americkému dolaru před měnovým jednáním ECB s výsledkem počínaje 13:45, kterému bude ve 13:00 předcházet rozhodnutí Bank of England a také České národní banky, obchoduje na hladině 1,2270 USD/EUR a pozvolna se tak posouvá od ranních úrovní kolem 1,2250 USD/EUR při rozpětí dne 1,2216 až 1,2281 USD/EUR. Posouvá tedy pozvolna denní maximum vzhůru.
(Zdroj: Bloomberg, Süddeutsche Zeitung, , , , , BoA/ML, , , Technical Alpha)