Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ne tak rychle se sázkami na rychlý růst

Ne tak rychle se sázkami na rychlý růst

17.08.2012 14:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Zápal pro akcie z rozvíjejících se ekonomik možná poslední dobou trochu utichl s tím, jak klesla poptávka po všech rizikových aktivech. Stále je ale rozšířen názor, že tyto trhy zřejmě znamenají dobrou sázku. Například podle zpráv agentury Bloomberg je dokonce silný zahraniční zájem i o čínské akcie, které se pohybují v medvědím teritoriu již 18 měsíců. Vše stojí na obecném předpokladu, že vysoký růst HDP znamená dobré investiční příležitosti na akciovém trhu. Podle Morgan Stanley jde však o omyl.

Gerard Minack z Morgan Stanley se domnívá, že při posuzování návratnosti akciových investic je důležité rozložit si ji na jednotlivé součásti. Společnosti z rozvíjejících se ekonomik sice rostou podobně rychle jako celá ekonomika, to ovšem neznamená, že vysokou korelaci má s růstem HDP i návratnost investic. Důvodů je několik. Návratnost se dá rozdělit na dividendy a změnu cen akcií. Ta je tažena buď změnou zisku na akcii či valuací. A je jasné, že právě změna valuace odpovídá za velkou část návratnosti akcií. Její změny přidávají, či naopak ubírají z trendové návratnosti, kterou můžeme pozorovat v období dlouhém 10 – 20 let. Podobně funguje změna ziskovosti, která často odráží změnu podílu zisků na HDP. A v dlouhém období dochází většinou k tomu, že se valuace i podíl zisků na HDP vrací k průměru. Jinak řečeno, ve velmi dlouhém období je příspěvek valuace a ziskovosti k celkové návratnosti nulový.

Klíčové je ale ono „velmi dlouhé období“. Během naší profesionální kariéry mohou tyto faktory naopak návratnost soustavně ovlivňovat. Pokud by ale měl vztah mezi návratností a růstem HDP snižovat jen pohyby valuace a podílu ziskovosti, stále bychom nějaký vztah nacházeli. Minack poukazuje na skutečnost, že tento vztah ničí hlavně ředění akcií. Rozvíjející se ekonomiky potřebují hodně nového kapitálu a míra ředění akcií je tak vyšší. Následující graf toto dokumentuje spolu s tím, že míra ředění (dilution) roste se zvyšováním růstu ziskovosti:

ne tak rychle

Uvedené znamená, že růst zisků na akcii (EPS) nevykazuje korelaci s růstem HDP, protože s tímto růstem vykazuje korelaci ředění akcií, tvrdí Minack. Není pak překvapivé, že žádnou korelaci nenajdeme ani mezi růstem dividend a růstem produktu.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y