Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí mezikvartálním tempem (po sezónním očištění) 0,3 procenta, především díky překvapivému růstu vývozu a slušné spotřebě domácností. V meziročním srovnání (bez sezónního očištění) se HDP největší evropské ekonomiky zvýšil o rovné procento. Obě tempa růstu potvrdila dřívější rychlý odhad tamního statistického úřadu a byla v souladu s analytickými konsensy.
Rozklad růstu hrubého domácího produktu na jednotlivé složky ukázal, že zásluhu na růstu má především překvapivě silný německý vývoz, který v období od dubna do června vzrostl o 2,5 procenta, zatímco trh očekával růst o 1,2 %. Růst exportu za první kvartál byl revidován sestupně na 1,2 % z 1,7 %. Soukromá spotřeba pak stoupla o 0,4 % při očekávání pouze polovičního tempa. Její růst za 1Q byl revidován na 0,1 % z dříve odhadovaných 0,4 %. Dále vzrostly vládní výdaje o 0,2 % (v souladu s konsensem) a dovoz o 2,1 % nad očekáváním 1,0 %. Tempo dovozu v 1Q podle revize kleslo o 0,2 %, ačkoli dříve uváděl úřad stagnaci.
Hrubé kapitálové investice naopak klesly o 0,9 procenta, přičemž analytici v průměru počítali s propadem o 1,5 procenta, z toho výdaje na stavebnictví klesly proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. Údaj za 1Q byl revidován na -0,9 % z -1,1 %. Domácí poptávka klesla o 0,1 procenta, pokles za 1Q byl revidován na -0,2 % z -0,3 %.
Díky růstu v prvních třech měsících roku o 0,5 procenta se německá ekonomika vyhnula recesi poté, co ve čtvrtém kvartále klesl HDP Německa o 0,2 procenta. Německá ekonomika zůstává motorem ekonomiky eurozóny, jejíž další členové jsou již ale v recesi nebo do ní míří. „Dluhová krize zanechává své známky i na německé ekonomice,“ uvádí ekonom Dekabank Andreas Scheuerle. „Firmy budou ve druhé polovině roku méně investovat a růstový impuls z exportního sektoru tak oslabí,“ dodává.
Německé společnosti zaměřené na export v současnosti těží z poptávky z rychle rostoucích trhů mimo Evropu. Nízká nezaměstnanost, která se drží poblíž dvacetiletého minima, navíc dodává sílu spotřebě německých domácností. Německá centrální banka Bundesbank však tento týden upozornila, že dluhová krize v eurozóně zastiňuje vyhlídky německé ekonomiky. Před hrozbou negativních důsledku dluhové krize tento měsíc varovalo také německé ministerstvo hospodářství. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.
Ekonomika 17členné eurozóny ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 procenta. Oslabující poptávka v regionu, který je stále největším exportním trhem Německa, dopadá na důvěru investorů v německou ekonomiku, která v srpnu nečekaně propadla a je na letošním minimu.
Německý rozpočet skončil v letošním prvním pololetí s přebytkem 8,3 miliardy eur, tedy zhruba 0,6 HDP, uvedl spolkový statistický úřad. Rozpočtové příjmy v prvním pololetí meziročně stouply o téměř tři procenta, zatímco rozpočtové výdaje se zvýšily o necelé procento. V celém loňském roce vykázal německý rozpočet schodek jedno procento HDP. S celoročním přebytkem hospodařila německá vláda naposledy v roce 2007.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Reuters)