Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Keynes jako jeden z prvních hedge fond investorů

Keynes jako jeden z prvních hedge fond investorů

24.8.2012 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Makroekonomické debatě nadále dominuje pohled Johna Maynarda Keynese, mnozí ale zapomněli na to, že tento intelektuál byl také jedním z nejaktivnějších investorů své doby. Několikrát vydělal a také prodělal velké bohatství, a to nejen v případě jeho samotného, ale i pro své přátele či instituce v Citi, které založil nebo v jejichž čele stál. V určitém smyslu byl jedním z prvních hedge fond investorů, když se ve 20. letech orientoval zejména na makro a ve 30. letech na akciový trh. Skončil jako jeden z nejúspěšnějších investorů první poloviny minulého století a během své investiční kariéry se naučil mnoho věcí, které jsou relevantní i dnes.

Keynes začal investovat na počátku 20. let, když nabyl přesvědčení, že měny zemí zdevastovaných první světovou válkou (Německo, Francie a Itálie) kvůli vysoké inflaci brzy zkolabují. Jeho investiční pozice mu rychle vydělaly zisk a Keynes získal přílišnou důvěru ve své schopnosti. V květnu 1920 se ale v případě Německa na trhy dostavil krátkodobý optimismus a Keynesovy zapáčené pozice začaly rychle padat do ztrát. Keynes na trhu přežil jen díky tomu, že si půjčil peníze od svého otce, následně vyplatil členy svého investičního syndikátu a sám skončil s 21.000 librami. Jeho makroekonomické názory byly v pořádku, poznal však, že „trhy se mohou chovat iracionálně déle, než může většina investorů zůstat likvidní“.

Keynes u investic zůstal a na konci 20. let sázel na to, že Fed bude schopen udržet růst na vysoké úrovni, protože inflace byla pod kontrolou. Držel proto akcie a zejména komodity. Fed ale poté svou politiku nečekaně utáhl a Keynes utrpěl velké ztráty. Dalším poučením tak bylo: „S Fedem se nebojuje,“ nebo také „jeho kroky je nutno správně odhadnout,“ (což se ale snadněji řekne, než udělá). Podle D.E. Moggridgeho byl Keynes během krátkodobých fluktuací trhu „extrémně tvrdohlavý“, přílišná důvěra ve vlastní schopnosti kombinovaná s tvrdohlavostí jsou ale špatným receptem pro makro investory a Keynesovy výsledky z 20. let nebyly dobré. Poté se ale naučil pokoře tak, jako všichni velcí investoři. V polovině 30. let byl přesvědčen, že Franklin D. Roosevelt uspěje při stimulaci ekonomiky a otevřel zapáčené pozice. Prošel si volatilní jízdou, ale tentokrát mu sázky vyšly a Keynes zbohatl – jeho majetek na konci jeho života převýšil 400.000 liber.

Keynes sledoval doposud neobvyklý přístup i u investic do akcií. Již v roce 1925 mu bylo jasné, že riziková prémie u akcií znamená, že tato aktiva by měla v dlouhém období poskytnout vyšší návratnost než dluhopisy. Obecně přijímaný názor ale tehdy tvrdil opak. Keynesova alokace směrem k akciím byla také neobvyklá. Orientoval se na relativně malý počet titulů a sledoval tak stejný přístup jako Warren Buffett. Ten ho vyjádřil následovně: „Neměli bychom se domnívat, že se zbavíme rizika tím, že investujeme do mnoha podniků, o kterých nic nevíme.“ Keynes se přitom orientoval na malé a středně velké společnosti, firmy platící vysoké dividendy a další „hodnotové“ akcie.

Z Keynese se stal kontrarián, který kupoval hlavně akcie, které si v nedávné době vedly hůře než trh. Používal dluhovou páku, později ale systematickým způsobem, který omezoval jeho rizika. Mnohé z těchto přístupů dnes používají ty nejúspěšnější long/short fondy. Keynesovými investičními úspěchy se zabývali David Chambers a Elroy Dimson a podle jejich odhadů byl Keynesův Sharpův poměr (měří návratnost upravenou o riziko) ve výši 0,69. Diverzifikované portfolio té doby mělo tento poměr na úrovni 0,45. Dosažení většího poměru, než jaký měl Keynes, je pro dnešní hedge fond manažery nedosažitelným snem.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
 • Financial Definitions
  25.8.2012 22:44

  Zadejte ,,share,, klikněte na odkazy Warren Buffet.
  Pound
 • J. M. Keynes
  25.8.2012 21:21

  www.maynardkeynes.org/keynes-the-investor.html
  Pound
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba