Ekonomika je v recesi, nezaměstnanost neklesá (po sezónním očištění) a je možné, že v dalších měsících mírně stoupne. Inflace je sice nad třemi procenty, ale jen kvůli dopadu změny daní a regulovaných cen. Jádrová inflace je již déle než tři roky záporná. Aktuální vývoj inflace i HDP se odchyluje od prognózy ČNB, v obou případech je realita nižší než odhady. Podmínky pro další uvolnění měnové politiky jsou zřejmé.
Nejpravděpodobnějším krokem je snížení základní repo sazby o 25 bps na 0,25 procenta. Na stejné úrovni zůstane diskontní sazba. Obvykle bývá níže než repo sazba, nicméně nemůže klesnout na nulu, neboť jsou na ni navázány například sankce za pozdní placení daní. Otázkou ovšem je, jaké nástroje může ČNB použít, bude-li potřebovat dále podpořit ekonomiku.
Jednou z možností je závazek nízkých úrokových sazeb po určitou dobu. Aktuálně jde o jeden z pilířů mimořádné politiky Fedu. Centrální banka USA minulý týden prodloužila svou „garanci“ mimořádně nízkých úrokových sazeb až do roku 2015. ČNB by mohla začít používat podobnou rétoriku, možná pro začátek mírněji formulovanou. Smysl takového kroku spočívá v ovlivnění vzdálenějších bodů na výnosové křivce, tedy střednědobých úrokových sazeb...
... kompletní analýzu si mohou klienti placených služeb přečíst ZDE.
Příští rozhodování ČNB o úrokových sazbách proběhne v rámci měnového zasedání bankovní rady ve čtvrtek 27. září a zúčastní se ho všech sedm členů rady.