Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lagardeová (MMF): Řecku musíme dát dva roky navíc

Lagardeová (MMF): Řecku musíme dát dva roky navíc

11.10.2012 8:45, aktualizováno: 11.10. 10:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecku je nutné poskytnout dodatečnou dvouletou lhůtu do roku 2016 na to, aby snížilo deficit veřejných financí, jak po něm požadují mezinárodní věřitelé. Podle agentury AFP to dnes v Tokiu prohlásil šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. MMF tvoří spolu s Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí takzvanou trojku věřitelů, kteří po zadluženém Řecku výměnou za finanční pomoc žádají úsporné reformy a rozpočtové škrty. 

"Místo velkého přetěžování je někdy lepší, vzhledem k okolnostem a vzhledem k tomu, že řada zemí současně uplatňuje stejnou politiku za účelem snížení deficitu, mít o něco víc času," poznamenala šéfka MMF. "Chtěla jsem to pro Portugalsko, chtěla jsem to pro Španělsko a nyní to chceme i pro Řecko," dodala. 

Lagardeová podle AFP prohlásila, že Řecku je nutné dát "dodatečnou dvouletou lhůtu, aby se mohlo potýkat s programem ozdravení veřejných financí". Podle něj by měl řecký veřejný dluh v roce 2014 činit 2,1 procent řeckého hrubého domácího produktu ze 7,3 procenta, které se očekávají letos. Atény ale požadují prodloužení tohoto termínu o dva roky. Podle AFP se šéfka MMF k této věci takto otevřeně vyjádřila poprvé. 

Jako člen trojky věřitelů MMF vydal čerstvou zprávu, podle které Řecko není schopno splnit pětiletý plán snižování dluhu a ten poroste na 171 procent HDP letos a 182 procent v příštím roce. „Řecko bude nezbytně potřebovat další restrukturalizaci dluhu,“ uvedl ve zprávě MMF.

Podle serveru řeckého listu To Vima, který se odvolává na neoficiální vládní zdroje, souhlas s prodloužením termínu vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová během své úterní návštěvy v Aténách. Klade si ale prý podmínku, že to nemá stát víc peněz věřitele.

Tento směr jednání potvrdil současný ministr financí Yannis Stournaras s tím, že jednání s Trojkou věřitelů se koncentruje na získání dvou let navíc. „To je nyní na stole se všemi stranami Trojky,“ řekl Stournaras toto úterý u příležitosti návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Řecku, poprvé od vypuknutí krize v zemi. „Všechna opatření, která nyní plánujeme, včetně 4,5% schodku rozpočtu k HDP počítají s rokem 2016 místo roku 2014,“ uvedl k plánu reforem. 


Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných plánech, které připravila EU spolu s MMF. Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Zadlužená jihoevropská země je nyní pátým rokem v recesi. Podle některých ekonomů nebude po ukončení druhého záchranného programu schopná vrátit se na mezinárodní kapitálové trhy a bude potřebovat třetí záchranný úvěr. 

Lagardeová, která je v Tokiu u příležitosti výročního zasedání MMF, dnes mimo jiné vyzvala k bezodkladným krokům k zastavení dluhové krize v eurozóně i k oživení zpomalujícího světového hospodářského růstu. Kroky ECB a evropských vlád sice podle agentury AP ocenila, zároveň ale řekla, že je třeba jednat více a rychleji. 

Setkání v Tokiu se nezúčastní nejvyšší zástupci čínské ekonomiky. Podle pozorovatelů rozhodnutí přímo souvisí s čínsko-japonskými územními spory ve Východočínském moři. V Číně se v posledních týdnech konaly bouřlivé a často násilné protesty proti krokům Japonska v otázce sporných neobydlených ostrovů, na něž si činí nárok Čína, Japonsko i Tchaj-wan. 

Lagardeová vyjádřila naději, že obě země, které představují druhou a třetí největší světovou ekonomiku, dokážou spory vyřešit rychle a v přátelském duchu. K absenci guvernéra čínské centrální banky a čínského ministra financí řekla, že na svou neúčast "doplatí".

(Zdroj: MMF, čtk, Bloomberg, AFP)


Čtěte více:

Samaras: Při Grexitu padne životní úroveň Řeků na pětinu. Pomoc potřebujeme nutně, vydržíme nejdéle do listopadu. MMF váhá…
05.10.2012 9:44
V případě, že by došlo na odchod Řecka z eurozóny, životní úroveň v ze...
Řecko získalo další peníze: Emise 6měsíčních poukázek s nejnižším výnosem od srpna 2011
09.10.2012 13:42
Řecko dnes prodalo šestiměsíční pokladniční poukázky za 1,3 miliardy ...
Merkelová v Aténách: Řecko chci v eurozóně. Bez odpisu dluhu vládami a ECB nemožné? (+video)
09.10.2012 16:57
Německá kancléřka Angela Merkelová vyrazila prolomit ledy a poprvé od...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.