Mnoho analytiků se domnívá, že zpomalení růstu čínské ekonomiky je nevyhnutelné. Čína se totiž přibližuje k takové úrovni příjmů na hlavu, při které v jiných zemích ke zpomalení došlo. Má ale šanci na to, že podobnému vývoji unikne. Důvodem je nerovnoměrný rozvoj v jednotlivých částech této země.
Podle MMF letos čínský růst klesne na 8 %, minulý rok dosáhl 9,2 %. Podle některých názorů nebude toto zpomalení přechodným odrazem krize v Evropě a pomalého růstu v USA, ale dlouhodobým jevem. Například Eichengreen, Park a Shin ve studii z roku 2011 ukazují, že tempo růstu rychle rostoucích ekonomik začne klesat v průměru o 2 % ročně ve chvíli, kdy příjmy na hlavu dosáhnou úrovně 17 000 dolarů. Kdyby se to týkalo i Číny, která má ve světové ekonomice důležité postavení, negativní důsledky pocítí rovněž západní ekonomiky a globální oživení.
V Číně ovšem existuje velká příjmová nerovnost a značné rozdíly panují i mezi jednotlivými provinciemi. Ty bohatší najdeme většinou na východě, ty chudší ve vnitrozemí. Někde již byla hranice 17 000 dolarů příjmů na hlavu překročena (například v Pekingu, či Šanghaji), jinde do ní ještě hodně chybí. Pokud bude v těchto chudých provinciích tempo růstu vysoké, mohla by silného růstu nadále dosahovat i celá čínská ekonomika. Data přitom ukazují, že chudší regiony uzavírají mezeru v příjmech na hlavu. Tato konvergence je podobná tomu, co probíhalo i ve Spojených státech. I tam chudší státy rostly obvykle rychleji než ty bohatší.
Následující graf ukazuje vztah mezi příjmy na hlavu a průměrným růstem dosahovaným pět let po roce odpovídajícím dané úrovni příjmů. Data pocházejí z Hong Kongu, Japonska a Jižní Koreje. Vidíme, že tempo růstu je nejvyšší u příjmů těsně pod 10 000 dolary na hlavu, poté toto tempo s rostoucími příjmy prudce klesá.
Uvedený obrázek tedy ukazuje, že v případě asijských ekonomik se past středních příjmů objevuje dříve než u jiných rozvíjejících se ekonomik. Pokud na základě zkušeností z asijských ekonomik vytvoříme model pro čínskou ekonomiku, získáme následující odhady růstu pro rozvinuté (červeně) a zaostalejší (modře) provincie:
V rozvinutých provinciích dojde ke znatelnému zpomalení, ale ne k propadu růstu. V rozvíjejících se regionech bude zpomalení ještě mírnější a celkově bude tedy růst soustředěn zejména do vnitrozemí. Například v roce 2020 bude růst méně rozvinutých provincií dosahovat 7,5 %, růst bohatších provincií 5,5 %. Celkové tempo růstu by tedy nemělo projít výrazným propadem.
Uvedené je výtahem z „Is China Due for a Slowdown?“, autory jsou Israel Malkin a Mark M. Spiegel.
(Zdroj: Federal Reserve Bank of San Francisco)