Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínu zachrání chudé provincie

Čínu zachrání chudé provincie

26.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Mnoho analytiků se domnívá, že zpomalení růstu čínské ekonomiky je nevyhnutelné. Čína se totiž přibližuje k takové úrovni příjmů na hlavu, při které v jiných zemích ke zpomalení došlo. Má ale šanci na to, že podobnému vývoji unikne. Důvodem je nerovnoměrný rozvoj v jednotlivých částech této země.

Podle MMF letos čínský růst klesne na 8 %, minulý rok dosáhl 9,2 %. Podle některých názorů nebude toto zpomalení přechodným odrazem krize v Evropě a pomalého růstu v USA, ale dlouhodobým jevem. Například Eichengreen, Park a Shin ve studii z roku 2011 ukazují, že tempo růstu rychle rostoucích ekonomik začne klesat v průměru o 2 % ročně ve chvíli, kdy příjmy na hlavu dosáhnou úrovně 17 000 dolarů. Kdyby se to týkalo i Číny, která má ve světové ekonomice důležité postavení, negativní důsledky pocítí rovněž západní ekonomiky a globální oživení.

V Číně ovšem existuje velká příjmová nerovnost a značné rozdíly panují i mezi jednotlivými provinciemi. Ty bohatší najdeme většinou na východě, ty chudší ve vnitrozemí. Někde již byla hranice 17 000 dolarů příjmů na hlavu překročena (například v Pekingu, či Šanghaji), jinde do ní ještě hodně chybí. Pokud bude v těchto chudých provinciích tempo růstu vysoké, mohla by silného růstu nadále dosahovat i celá čínská ekonomika. Data přitom ukazují, že chudší regiony uzavírají mezeru v příjmech na hlavu. Tato konvergence je podobná tomu, co probíhalo i ve Spojených státech. I tam chudší státy rostly obvykle rychleji než ty bohatší.

Následující graf ukazuje vztah mezi příjmy na hlavu a průměrným růstem dosahovaným pět let po roce odpovídajícím dané úrovni příjmů. Data pocházejí z Hong Kongu, Japonska a Jižní Koreje. Vidíme, že tempo růstu je nejvyšší u příjmů těsně pod 10 000 dolary na hlavu, poté toto tempo s rostoucími příjmy prudce klesá. 

001

Uvedený obrázek tedy ukazuje, že v případě asijských ekonomik se past středních příjmů objevuje dříve než u jiných rozvíjejících se ekonomik. Pokud na základě zkušeností z asijských ekonomik vytvoříme model pro čínskou ekonomiku, získáme následující odhady růstu pro rozvinuté (červeně) a zaostalejší (modře) provincie: 

002

V rozvinutých provinciích dojde ke znatelnému zpomalení, ale ne k propadu růstu. V rozvíjejících se regionech bude zpomalení ještě mírnější a celkově bude tedy růst soustředěn zejména do vnitrozemí. Například v roce 2020 bude růst méně rozvinutých provincií dosahovat 7,5 %, růst bohatších provincií 5,5 %. Celkové tempo růstu by tedy nemělo projít výrazným propadem.

Uvedené je výtahem z „Is China Due for a Slowdown?“, autory jsou Israel Malkin a Mark M. Spiegel.

(Zdroj: Federal Reserve Bank of San Francisco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data