Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec platební neschopnosti Řecka, říká S&P a tleská odhodlání Řeků. Obrat ve vnímání trhů?

Konec platební neschopnosti Řecka, říká S&P a tleská odhodlání Řeků. Obrat ve vnímání trhů?

19.12.2012 9:43

Ratingová agentura Standard & Poor's zrušila Řecku pouhé dva týdny starý rating "selektivní platební neschopnosti", který mu udělila před dvěma týdny. Nový rating je na úrovni „B-“, a je tedy lepší, než původní známka „CCC“, o kterou Řecko přišlo před dvěma týdny. Takto „dobrou“ známku nemělo Řecko od této agentury od června 2011.

Nový rating má navíc stabilní výhled. „Stabilní výhled odráží náš názor na pokračující odhodlání členských zemí eurozóny podporovat Řecké členství v eurozóně a závazek řecké vlády k fiskálním a strukturálním změnám navzdory ekonomickým a politickým překážkám,“ uvedla ratingová agentura S&P .

S&P před dvěma týdny reagovala zařazením řeckého ratingu do kategorie SD (selective default) na to, že vláda počátkem prosince vyzvala soukromé věřitele, aby jí prodávali její státní dluhopisy, jak se na tom dohodla s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem. Zpětný odkup dluhopisů označila S&P podle svých kritérií za částečné nesplnění dlužních závazků a uvedla, a že po dokončení této transakce se řecký rating vrátí na předešlou úroveň.

Řecko před týdnem oznámilo, že v rámci zpětného odkupu dluhopisů získalo od soukromých věřitelů cenné papíry v nominální hodnotě 31,8 miliardy eur. Dle agentury pro správu dluhu PDMA země v průměru zaplatila 33,8 procenta nominální hodnoty dluhopisů. Na celou transakci tak bylo vynaloženo 11,3 miliardy eur namísto plánovaných 10 miliard eur, přičemž rozdíl s největší pravděpodobností uhradí opět mezinárodní věřitelé.

Zatímco na první pohled vypadá výsledek zpětného odkupu dluhu Řecka pozitivně, našly se i negativní hlasy hovoří o tom, že návazné snížení zadluženosti de facto znamená nesplnění předsevzatých cílů. Podle odhadu agentury Reuters státní dluh Řecka klesne v roce 2020 jen na 126,6 procenta HDP namísto 124 procent, na nichž se s eurozónou dohodl Mezinárodní měnový fond v rámci financování pomoci Řecku.

„I po dokončení zpětného odkupu bude dluh Řecka ke konci letošního roku nad 160 procenty hrubého domácího produktu země,“ přiznává také dnešní zpráva S&P. Na druhou stranu, ale připomíná, že tato transakce znamená splnění podmínky mezinárodních věřitelů a může vést k úlevám. „Členské země eurozóny uvedly, že výrazně vylepší oficiální úvěrové podmínky půjčky pro (řeckou) vládu,“ dodává S&P.

Obrat ve vnímání Řecka?

Zlepšuje se každopádně názor trhů na budoucnost Řecka. Zatímco letošní rok několikrát investory otřásly spekulace o nevyhnutelnosti odchodu země z eurozóny. Aktuální průzkum agentury Bloomberg mezi vlivnými analytiky ukazuje, že k tomuto kroku nedojde dříve než za dva roky, nebo vůbec.

Analytici Citigroup, kteří před rokem mluvili o odchodu Řecka již k 1. lednu 2013, obrátili, a nyní čekají návrat země k drachmě jen s 60% pravděpodobností v následujících 18 až 24 měsících. Nouriel Roubini, medvěd mezi ekonomy, také zmírnil své černé vize a v současnosti připisuje odchodu Řecka z eurozóny pravděpodobnost pod 50 procenty.

(Zdroj: S&P , ČTK, Bloomberg)


Čtěte více:

Řecko dokončilo směnu 199 mld. eur dluhu při 97% účasti investorů
25.04.2012 15:27
Řecku se v rámci privátní směny dluhu PSI podařilo docílit účasti 96,9...
S&P posílá Řecko do platební neschopnosti, odkup dluhu znamená nedostání závazkům
06.12.2012 8:45
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hodnocení úv...
Falešná dohoda o řeckém dluhu
13.12.2012 7:58
Proces oficiálního odpouštění řeckého dluhu začal. Říká se mu „zapojen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.