Prudký nárůst těžby ropy ve Spojených státech, hnaný novými technologiemi horizontálního vrtání a hydraulického štěpení břidlicových formací, prospívá dalším sektorům ekonomiky. Železniční společnost Burlington Northern Sante Fe (BNSF), vlastněná konglomerátem Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta, letos zvýší množství přepravované ropy o 40 %. Dodatečné objemy železnici pomohou vykompenzovat pokles tranzitu uhlí, které je v elektroenergetice nahrazováno levnějším plynem.
Na kapitálové investice do rozšíření přepravních kapacit z ropných vrtů Bakkenovy pánve, jež se nachází na severozápadě země, BNSF podle svého výkonného ředitele Matta Rose vydá několik stovek milionů dolarů. Dodávky surové ropy by do konce roku měly dosáhnout 700 tisíc barelů denně, což zhruba odpovídá 10 % celkové americké produkce.
Ropa z břidlic, díky níž se Spojené státy mají do roku 2020 stát největším producentem na světě, pomáhá druhému největšímu americkému železničnímu přepravci přestát celoodvětvový pokles tranzitu komoditního nákladu. Buffettovi se zatím daří jít proti všeobecnému trendu v sektoru. Zatímco konkurence za loňský rok vykázala poklesy přepravených objemů, BNSF je dokázala udržet na nezměněné úrovni.
Buffett koupil texaskou BNSF v roce 2010 za 26,5 mld. USD v rámci své vůbec největší akvizice. Solidní výsledky společnost vykazovala už v průběhu roku, a to díky růstu objemu přepravených spotřebitelských a průmyslových produktů, který převážil propad transportu uhlí a zemědělských produktů. Uhláků loni na Buffettově železnici ubylo 6,2 %, přičemž průměr sedmi největších hráčů v sektoru činil -9,8 %. V kategorii chemikálií BNSF vykázala 26% nárůst tranzitu, čímž překonala všechny konkurenty.
V přímém souboji s největším rivalem Corp. BNSF v dodávkách uhlí zvítězila pokaždé v uplynulých pěti letech. Železniční sítě obou společností se soustředí západně od řeky Mississippi.
Železniční síť BNSF, fialově licenčně využívané tratě jiných dopravců

Zdroj: BNSF
Podle Úřadu pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA měla loni těžba ropy ve Spojených státech vzrůst nejrychlejším tempem v historii – o 760 tisíc barelů denně na průměrných 6,4 mil. barelů denně. Letos by se díky břidlicovým ložiskům měla produkce dostat na 7,1 mil. barelů denně, což by bylo dvacetileté maximum.
Těžba zemního plynu ve 48 státech USA dosáhla v říjnu nového rekordního maxima 2,1 miliardy metrů krychlových denně. Proti září stoupla o 0,4 procenta a meziročně byla vyšší o 2,3 procenta. Nyní se denní těžba plynu v USA pohybuje na úrovni odpovídající více než 750 mld. m3 ročně. USA se v posledních letech díky rozvoji břidlicových ložisek staly největším světovým producentem plynu a brzy jej začnou vyvážet. Rusko loni vytěžilo 655 mld. m3 plynu.
Mezi Buffettovými firmami z boomu ropného sektoru neprofituje jen BNSF. Provozy společnosti Union Tank Car, vyrábějící cisternové vozy, jedou na plný výkon a nestíhají uspokojit poptávku. Konkurent Trinity Industries začal loni kvůli navýšení kapacit konvertovat továrny na výrobu větrných elektráren. Zisk Trinity by měl za loňský rok vzrůst o 91 %, tržby o 30 %. Akcie Trinity loni posílily o 20 %, stejně jako v případě společnosti American Railcar Industries, dalšího výrobce cisteren.
Železničáři si od ropné renesance slibují dlouhodobé zisky, jelikož věří, že se dokážou nárokům těžařů přizpůsobit lépe než ropovody. Pro jejich stavbu je třeba shánět nejrůznější povolení, vykupovat pozemky a bojovat s častým odporem lokálního obyvatelstva. Odstrašujícím příkladem jsou několikaleté průtahy při realizaci ropovodu Keystone XL, jenž má přivádět surovinu z kanadské Alberty do texaských rafinerií.
Akciím Berkshire se v prosinci dostalo povzbuzení poté, co společnost zvýšila cenový práh pro odkup vlastních akcií. Společnost také oznámila, že z pozůstalosti po dlouhodobém akcionáři odkoupila akcie třídy A v hodnotě 1,2 mld. USD. Snaží se tak efektivněji využít téměř 50 mld. USD hotovosti, která jí zahálí na účtech. Berkshire loni na burze posílila o 17 %.
Buffett je podle listu Forbes třetím nejbohatším člověkem na světě. Jeho Berkshire Hathaway vlastní téměř 80 dceřiných společností z mnoha oblastí, včetně pojišťovnictví, výroby nábytku, oděvů, klenotů a cukrovinek, restaurací a producenta zemního plynu. Má rovněž významné investice ve společnosti a bance .
Představenstvo Berkshire již vybralo kandidáta, který by měl Buffetta ve funkci výkonného ředitele společnosti nahradit. Buffett to uvedl ve svém výročním dopise akcionářům, konkrétní jméno však neprozradil. Co do role nástupce ve funkci předsedy představenstva se spekuluje o jeho synovi Howardovi, který ve vedení Berkshire působí od roku 1993. Manažery investičního portfolia společnosti budou Todd Dombs a Ted Weschler, kteří do Berkshire nastoupili v roce 2010, respektive 2011.
(Zdroje: Bloomberg, Reuters, Forbes)