Bulhaři se o víkendu v lidovém hlasování vyjádří k výstavbě nové jaderné elektrárny. Voliči mají odpovědět na otázku: Měla by se v Bulharsku rozvíjet jaderná energetika výstavbou nové jaderné elektrárny? Podle agentury DPA nicméně hrozí, že nedělní referendum bude pro malou účast neplatné.
Aby "ano" či "ne" bylo pro bulharskou vládu závazné, musí k urnám přijít 60 procent voličů. Průzkumy ovšem zatím ukazují, že jen 27-37 procent Bulharů je odhodláno hlasovat, většinou přitom chtějí výstavbu nové jaderné elektrárny podpořit.
Referendum vyhlásila současná vláda tvořená stranou GERB (Občané za evropský rozvoj Bulharska) na návrh socialistické opozice poté, co loni padlo vládní rozhodnutí nedostavovat jadernou elektrárnu Belene na Dunaji, na které se měl podílet ruský investor.
Hlasování se původně mělo týkat právě nedostavěné elektrárny Belene, vláda ale nakonec její název z otázky vyškrtla, neboť specifické hlasování považovala za protiústavní. Opozice namítala, že změnou otázky referenda je diskreditován názor 700.000 lidí, kteří podepsali petici za referendum o Belene.
Vláda své rozhodnutí nepokračovat ve výstavbě elektrárny Belene vysvětluje zejména vysokou cenou - deset miliard eur (256 miliard korun). Opoziční socialisté expremiéra Sergeje Staniševa ale uvádějí nižší částku 6,3 miliardy (161 miliard korun), která navíc nemá být uhrazena ze státního rozpočtu.
Mezi jiné důvody, které údajně stály za vládním rozhodnutím ukončit výstavbu, se řadí například výtka ekologů, že Belene leží v seizmicky aktivní oblasti.
Podle politických komentátorů referendum může ukázat i preference před červencovými parlamentními volbami. Strana GERB, která odrazuje mnohé voliče sociální politikou, a opoziční socialisté mají zatím celkem vyrovnané šance, napsala agentura APA.
Elektrárna Belene se začala plánovat už v 70. letech minulého století a s výstavbou se začalo v roce 1987 s využitím tehdejší sovětské technologie. Počátkem 90. let byl ale projekt zastaven kvůli nedostatku peněz. Bývalý socialistický premiér Stanišev v roce 2008 formálně obnovil výstavbu elektrárny a podepsal dohodu s ruským státním podnikem Atomstrojexport na vybudování dvou reaktorů o výkonu 1000 megawatů pro Belene. Poté, co se Sofia rozhodla od projektu odstoupit, Atomstrojexport požádal o odškodné.