Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Současná situace v USA je v ostrém protikladu s jejich původními ideály

Stiglitz: Současná situace v USA je v ostrém protikladu s jejich původními ideály

29.01.2013 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Politici obvykle vnímají problém příjmové nerovnosti a pomalého ekonomického oživení odděleně. Ve skutečnosti spolu ovšem souvisejí. Nerovnost brzdí a omezuje růst, stále s ní ale nic neděláme. Existuje několik hlavních důvodů, proč má na ekonomiku negativní dopad: Střední třída je příliš slabá na to, aby táhla spotřebitelské výdaje, které byly v minulosti hlavním tahounem růstu. V roce 2010 si 1 % nejbohatších přivlastnilo 93 % růstu příjmů. Střední vrstva, u které je nepravděpodobnější, že své příjmy utratí, čelí od roku 1996 reálnému poklesu příjmů. Tato část společnosti tak není schopna ani investovat do své budoucnosti, což se týká například vzdělání či schopnosti začít s podnikáním.

Slabá střední třída se projevuje i na nedostatečných daňových příjmech, protože domácnosti s vysokými příjmy jsou velmi kreativní při vyhýbání se daním a vynucování si daňových úlev ve Washingtonu. Nízké daňové příjmy pak negativně ovlivňují investice do infrastruktury, vzdělání, výzkumu a vývoje a dalších oblastí, které jsou pro dlouhodobý růst klíčové. A příjmová nerovnost souvisí i s intenzitou ekonomického cyklu. Poslední krizi sice přímo nevyvolala, není však náhoda, že po ní přišla velká deprese. Stejný vývoj byl i ve 20. letech, kdy míra příjmové nerovnosti dosahovala podobných úrovní jako nyní. I MMF poukazuje na systematický vztah mezi ekonomickou nestabilitou a nerovností. Politici ho však stále ignorují.

Současná prudce rostoucí příjmová nerovnost je v ostrém protikladu s dřívější představou Spojených států jako země, kde si každý, kdo tvrdě pracuje, zaslouží řádnou odměnu. Žijeme v době, kdy děti rodičů, kteří nemají vysoké příjmy, nedokážou plně využít svůj potenciál. V jiných bohatých zemích, jako je Kanada, Francie, Německo a Švédsko, mají větší šance na to, aby se jim vedlo lépe než jejich rodičům. Více než pětina našich dětí žije v chudobě, čímž se řadíme na druhé nejhorší místo mezi vyspělými ekonomikami a stojíme za zeměmi jako Bulharsko či Řecko.

 

V roce 2009 byla bankám poskytnuta obrovská pomoc, nezaměstnanost se však vyšplhala na 10 %. Nyní leží na 7,8 %, ale důvodem je z velké části to, že mnoho lidí přestalo hledat práci, nebo s tím ani nezačali. Vysoká nezaměstnanost má samozřejmě negativní dopad na mzdy, ty tak stagnují či dokonce klesají. Nejvýznamnějším aktivem amerických domácností je jejich dům. Ceny nemovitostí se ale propadly a velký počet domácností tak tíží dluh a bojuje s negativní hodnotou svého čistého jmění. Namísto sypání peněz do bank jsme měli ekonomice pomáhat odspodu. Měli jsme pomoci těm, které táhly dolů hypotéky. Mohli jsme zajistit, aby každý mladý člověk byl v práci, ve škole, nebo se jinak vzdělával bez toho, aby ho to zadlužovalo. Namísto toho se nezaměstnanost mladých nachází na dvojnásobku celostátního průměru a ve školách a na univerzitách najdeme bez nutnosti předchozího zadlužení jen děti bohatých.

V následujících letech tak budeme sklízet sémě příjmové nerovnosti ještě víc. Můžeme ji omlouvat mnoha způsoby. Podle některých je její omezování mimo naše síly, protože představuje důsledek globalizace, liberalizace obchodu či technologického pokroku. Podle jiných by snahy o její zmenšení celou věc jen zhoršily. Jde ale o pokrytecká a hloupá tvrzení. Tržní síly neexistují ve vakuu, utváříme je my sami. V Brazílii se podařilo nerovnost snížit a zároveň se zrychlil růst. Mnohem chudší země než USA se rozhodly zajistit vzdělání a zdravotní péči všem mladým tak, aby mohli splnit své touhy. Dobrou zprávou je, že již začínáme vnímat, jak vysokou cenu za nerovnost platíme.

Uvedené je výtahem z „Inequality Is Holding Back the Recovery“ od Josepha Stiglitze.

(Zdroj: NYTimes)


Čtěte více:

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně
22.01.2013 16:21
V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě konč...
Wolf: Chce to klid, Spojené státy žádné krizi nečelí...
24.01.2013 11:47
Když řekneme, že americká fiskální politika není v krizi, jde o velice...
Šéf UBS v Davosu: Neomezené tištění peněz zaplatí naše děti
24.01.2013 15:39
Krátkodobé záplaty, kterými centrální banky látají díry ve finančním s...
Soros končí s kritikou: Euro přežije a měnové války ho posílí
25.01.2013 10:58
Ani ne před rokem miliardář George Soros mluvil o tom, že by krize eur...

Váš názor
  • Zdanění práce
    30.01.2013 10:10

    kdyby se snížily odvody, tak je možné podpořit střední třídu a to platí i u nás. Jenže kterému politikovi dojde, že 65% zdanění práce je brzdou jakéhokoliv rozvoji a který z nich by si přál nezávislého jedince místo závisláka na státním rozpočtu ? Takový se asi ještě nenarodil. Pracovní místa se nevytvoří dotacemi ( mimo byrokratů ve státní sféře ), ale snížením nákladů na pracovníka, pak se ekonomika zvedne.
    Mike -Green D. is killing Europe
  • Káže vodu, pije víno
    30.01.2013 9:52

    Jistě to rádi otisknou. Zní to pěkně revolučně. Mnohem lépe než fakt, že život je především soutěž. Většina z nás v ní prohraje. To neznamená, že budeme nešťastní, ale prostě nebudeme bohatí. Voliči využívají své síly a svého počtu dětí k tomu, aby si urvali co nejvíce ze společného koláče pokud možno s co nejmenší námahou. Hlavně ať nemusejí pracovat. Jakmile nás bude 14 Miliard, it´s over. A kolikpak dává Stieglitz a Krugmana Roubini na charitu? A jaký má smysl dávat 0,7% GDP na charitu v Africe, když tam už dnes není práce pro 40% práceschopbého obyvatelstva?
    • Re: Káže vodu, pije víno
      05.02.2013 8:07

      Promiňte. Ale odmítám Váš hloupý názor, že život je především soutěž. To říkají většinou Ti, co mají nějakou protekci. Život je především SPOLUPRÁCE
      buřič
    • Re: Káže vodu, pije víno
      30.01.2013 9:57

      Současný svět řídí psychopati s červenými kufříky s prstem na spoušti jaderných zbraní.Blbečci co kážou světu co má dělat.Budovat zelenou energii,platit za co2 a zároveň hrozí jadernými zbraněmi z vesmíru.tyhle blázny poslouchat?Není to absurdní?Vivat revolution.
      ?
      •  
        30.01.2013 13:01

        Jsme jako lidská populace přelidněni !! Tady je systémová příčina. Nikde jinde.
        Jesse
  • Howgh
    29.01.2013 19:44

    Svatá pravda. Prostě bohatí odmítli a odmítají se podílet se s chudými na společnosti - i tom byla politika Bushe a kol.
    sgt.Mike
    • Re: Howgh
      29.01.2013 22:58

      Je to pravdivá analýza situace v USA, je zajímavé, že vyhovuje i na podmínky v ČR a je možno z ní čerpat hluboké poučení.
      Bill
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m