Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Současná situace v USA je v ostrém protikladu s jejich původními ideály

Stiglitz: Současná situace v USA je v ostrém protikladu s jejich původními ideály

29.01.2013 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Politici obvykle vnímají problém příjmové nerovnosti a pomalého ekonomického oživení odděleně. Ve skutečnosti spolu ovšem souvisejí. Nerovnost brzdí a omezuje růst, stále s ní ale nic neděláme. Existuje několik hlavních důvodů, proč má na ekonomiku negativní dopad: Střední třída je příliš slabá na to, aby táhla spotřebitelské výdaje, které byly v minulosti hlavním tahounem růstu. V roce 2010 si 1 % nejbohatších přivlastnilo 93 % růstu příjmů. Střední vrstva, u které je nepravděpodobnější, že své příjmy utratí, čelí od roku 1996 reálnému poklesu příjmů. Tato část společnosti tak není schopna ani investovat do své budoucnosti, což se týká například vzdělání či schopnosti začít s podnikáním.

Slabá střední třída se projevuje i na nedostatečných daňových příjmech, protože domácnosti s vysokými příjmy jsou velmi kreativní při vyhýbání se daním a vynucování si daňových úlev ve Washingtonu. Nízké daňové příjmy pak negativně ovlivňují investice do infrastruktury, vzdělání, výzkumu a vývoje a dalších oblastí, které jsou pro dlouhodobý růst klíčové. A příjmová nerovnost souvisí i s intenzitou ekonomického cyklu. Poslední krizi sice přímo nevyvolala, není však náhoda, že po ní přišla velká deprese. Stejný vývoj byl i ve 20. letech, kdy míra příjmové nerovnosti dosahovala podobných úrovní jako nyní. I MMF poukazuje na systematický vztah mezi ekonomickou nestabilitou a nerovností. Politici ho však stále ignorují.

Současná prudce rostoucí příjmová nerovnost je v ostrém protikladu s dřívější představou Spojených států jako země, kde si každý, kdo tvrdě pracuje, zaslouží řádnou odměnu. Žijeme v době, kdy děti rodičů, kteří nemají vysoké příjmy, nedokážou plně využít svůj potenciál. V jiných bohatých zemích, jako je Kanada, Francie, Německo a Švédsko, mají větší šance na to, aby se jim vedlo lépe než jejich rodičům. Více než pětina našich dětí žije v chudobě, čímž se řadíme na druhé nejhorší místo mezi vyspělými ekonomikami a stojíme za zeměmi jako Bulharsko či Řecko.

 

V roce 2009 byla bankám poskytnuta obrovská pomoc, nezaměstnanost se však vyšplhala na 10 %. Nyní leží na 7,8 %, ale důvodem je z velké části to, že mnoho lidí přestalo hledat práci, nebo s tím ani nezačali. Vysoká nezaměstnanost má samozřejmě negativní dopad na mzdy, ty tak stagnují či dokonce klesají. Nejvýznamnějším aktivem amerických domácností je jejich dům. Ceny nemovitostí se ale propadly a velký počet domácností tak tíží dluh a bojuje s negativní hodnotou svého čistého jmění. Namísto sypání peněz do bank jsme měli ekonomice pomáhat odspodu. Měli jsme pomoci těm, které táhly dolů hypotéky. Mohli jsme zajistit, aby každý mladý člověk byl v práci, ve škole, nebo se jinak vzdělával bez toho, aby ho to zadlužovalo. Namísto toho se nezaměstnanost mladých nachází na dvojnásobku celostátního průměru a ve školách a na univerzitách najdeme bez nutnosti předchozího zadlužení jen děti bohatých.

V následujících letech tak budeme sklízet sémě příjmové nerovnosti ještě víc. Můžeme ji omlouvat mnoha způsoby. Podle některých je její omezování mimo naše síly, protože představuje důsledek globalizace, liberalizace obchodu či technologického pokroku. Podle jiných by snahy o její zmenšení celou věc jen zhoršily. Jde ale o pokrytecká a hloupá tvrzení. Tržní síly neexistují ve vakuu, utváříme je my sami. V Brazílii se podařilo nerovnost snížit a zároveň se zrychlil růst. Mnohem chudší země než USA se rozhodly zajistit vzdělání a zdravotní péči všem mladým tak, aby mohli splnit své touhy. Dobrou zprávou je, že již začínáme vnímat, jak vysokou cenu za nerovnost platíme.

Uvedené je výtahem z „Inequality Is Holding Back the Recovery“ od Josepha Stiglitze.

(Zdroj: NYTimes)


Čtěte více:

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně
22.01.2013 16:21
V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě konč...
Wolf: Chce to klid, Spojené státy žádné krizi nečelí...
24.01.2013 11:47
Když řekneme, že americká fiskální politika není v krizi, jde o velice...
Šéf UBS v Davosu: Neomezené tištění peněz zaplatí naše děti
24.01.2013 15:39
Krátkodobé záplaty, kterými centrální banky látají díry ve finančním s...
Soros končí s kritikou: Euro přežije a měnové války ho posílí
25.01.2013 10:58
Ani ne před rokem miliardář George Soros mluvil o tom, že by krize eur...

Váš názor
 • Zdanění práce
  30.01.2013 10:10

  kdyby se snížily odvody, tak je možné podpořit střední třídu a to platí i u nás. Jenže kterému politikovi dojde, že 65% zdanění práce je brzdou jakéhokoliv rozvoji a který z nich by si přál nezávislého jedince místo závisláka na státním rozpočtu ? Takový se asi ještě nenarodil. Pracovní místa se nevytvoří dotacemi ( mimo byrokratů ve státní sféře ), ale snížením nákladů na pracovníka, pak se ekonomika zvedne.
  Mike
 • Káže vodu, pije víno
  30.01.2013 9:52

  Jistě to rádi otisknou. Zní to pěkně revolučně. Mnohem lépe než fakt, že život je především soutěž. Většina z nás v ní prohraje. To neznamená, že budeme nešťastní, ale prostě nebudeme bohatí. Voliči využívají své síly a svého počtu dětí k tomu, aby si urvali co nejvíce ze společného koláče pokud možno s co nejmenší námahou. Hlavně ať nemusejí pracovat. Jakmile nás bude 14 Miliard, it´s over. A kolikpak dává Stieglitz a Krugmana Roubini na charitu? A jaký má smysl dávat 0,7% GDP na charitu v Africe, když tam už dnes není práce pro 40% práceschopbého obyvatelstva?
  • Re: Káže vodu, pije víno
   05.02.2013 8:07

   Promiňte. Ale odmítám Váš hloupý názor, že život je především soutěž. To říkají většinou Ti, co mají nějakou protekci. Život je především SPOLUPRÁCE
   buřič
  • Re: Káže vodu, pije víno
   30.01.2013 9:57

   Současný svět řídí psychopati s červenými kufříky s prstem na spoušti jaderných zbraní.Blbečci co kážou světu co má dělat.Budovat zelenou energii,platit za co2 a zároveň hrozí jadernými zbraněmi z vesmíru.tyhle blázny poslouchat?Není to absurdní?Vivat revolution.
   ?
   •  
    30.01.2013 13:01

    Jsme jako lidská populace přelidněni !! Tady je systémová příčina. Nikde jinde.
    Jesse
 • Howgh
  29.01.2013 19:44

  Svatá pravda. Prostě bohatí odmítli a odmítají se podílet se s chudými na společnosti - i tom byla politika Bushe a kol.
  sgt.Mike
  • Re: Howgh
   29.01.2013 22:58

   Je to pravdivá analýza situace v USA, je zajímavé, že vyhovuje i na podmínky v ČR a je možno z ní čerpat hluboké poučení.
   Bill
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m