Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně

22.01.2013 16:21
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě končí celá jedna fáze charakterizovaná vysokými výnosy a hrozbou krachu hned několika zemí. Tím více se nyní hraje o to, zda klidnější období eurozóna jako celek i jednotlivé členské země využijí k reformám, které by celý blok ekonomicky i strategicky posílily.

Už dlouho před krizí probíhala živá diskuse o tom, jestli v Evropské unii převládne tendence k hlubší integraci, nebo k fragmentaci, a co by vlastně bylo lepší. Šířící se problémy s dluhy politiky přesvědčily o tom, že cesta vede kupředu, tedy směrem k integrovanější unii. Centrální dozor nad rozpočty bude užitečný, na druhou stranu zůstane mnoho ze současných nešvarů EU, od přílišné regulace a přerozdělování po zkostnatělost řízení apod. Avšak společná zahraniční politika, armáda, ale také třeba energetická politika by v delším výhledu opravdu slibovaly výrazné zefektivnění.

Zmínil bych opět publikaci o světových trendech do roku 2030, na niž jsem zde upozornil koncem minulého roku. Pro Evropu nastiňuje tři scénáře - kolaps, pomalý úpadek a renesance - z nichž ten poslední je spojen s federalizací Evropy. Zachování společného trhu a sjednocení zahraniční a bezpečnostní politiky by v tomto scénáři vedlo k posílení role Evropy ve světě v horizontu pár desítek let. To by dlouhodobě mělo i pozitivní ekonomické důsledky.

Zásadní otázkou však je, zda a jak je Evropa schopna na tuto dráhu nastoupit. Obecně může sjednocování vést dvěma hlavními cestami. Buď existuje nějaký jasný lídr, který ekonomicky i mocensky jasně převyšuje ostatní a vnutí jim svá pravidla. V evropském případě nás napadne Německo, jenže ani ono není hegemonem a navíc z historických důvodů nechce příliš tlačit na pilu při prosazování větší integrace. Jako druhá cesta pak většinou funguje sjednocení proti nějaké hrozbě. Společný vnější nepřítel funguje dobře, zatím se ale na žádném Evropané nedokážou shodnout. Ostatně, viděno z druhé strany, proti Evropě je daleko jednodušší bojovat zevnitř a využívat její rozdrobenosti.

Dluhová krize má jakožto stmelovací prvek v podstatě od každého něco. Země periferie oslabila a aspoň částečně donutila delegovat část suverenity na celek, Německo naopak dál posílilo svou vedoucí roli. Vedle toho zafungoval i společný strach ze vzájemných škod a dominového efektu, který podpořil některé federalizační procesy. Avšak možná právě proto, že impuls v podobě dluhové krize je kdesi na pomezí, ani v jednom směru nezafungoval pořádně. Spuštěné procesy jsou zoufale pomalé. Ty, které už začaly, narážejí v samotném počátku (bankovní unie), další (společný rozpočet, centrální vláda, armáda, zahraniční politika) se odkládají na neurčito.

Bohužel, pokud se opravdu podaří dluhovou krizi pro tentokrát překonat, motivace k dlouhodobým reformám ještě dál klesne a nejen na poli integrace, ale také u trhu práce, sociálního systému, regulace a dalších oblastí, které podvazují dlouhodobý růst. Bez velkého tlaku, který musí ve výsledku přijít od veřejnosti, se postup kupředu v nepopulárních reformách čekat nedá. Počáteční záměr se snadno rozplyne v hromadě omezujících podmínek, výjimek apod., jak je v EU zvykem. Vše proto i nadále nasvědčuje tomu, že Evropa zůstává u scénáře "pomalý úpadek". Na jednu stranu nesklouzla ke kolapsu, na druhou stranu krize dodala příliš slabý impuls i ke změně pozitivním směrem. Je ale také možné, že se při nedotažených reformách problémy brzy vrátí a přijde další šance.

 


Čtěte více:

Hra o španělskou žádost
11.10.2012 18:08
ECB začátkem září oznámila program na nákup dluhopisů (OMT) a chvíli t...
Odpisy řeckého dluhu na pokračování
23.10.2012 15:57
Řecko provedlo další z revizí dat o státních financích - k horšímu, ja...
Sankce dostaly Írán pod tlak, nutí ho vybírat ze špatných řešení
01.11.2012 17:51
Íránská ekonomika dlouhodobě stojí na ropě a jejím státem kontrolované...
Je to o ekonomice - Obamovi pomohla i podruhé
13.11.2012 16:13
Makroekonomická data ze Spojených států v posledních dvou měsících poz...
Když prosperitě předchází boj o život
22.11.2012 16:02
Izrael uzavřel s Hamásem příměří a přerušil tak další z menších střetů...
Špatná a ještě lepší data
05.12.2012 18:28
Data přicházející nyní z americké ekonomiky jsou za období října a lis...
Japonská vláda slabším jenem útočí na domácí střadatele
08.01.2013 14:27
Japonský jen za čtvrtý kvartál minulého roku výrazně oslabil. Jeho kur...

Váš názor
  • zkrátka
    23.01.2013 12:24

    víme houby a to je na tom zajímavý... jinak, to by mě zajímalo jak federalizace Evropy povede k renesanci, při všech těch pních, které tu mezi zeměmi jsou.
    Bo
    • Re: zkrátka
      23.01.2013 12:55

      Federalizace Evropy je tak velká zhovadilost a předem určena k rozpadu, že o ní politici bojí vůbec uvažovat. Oni tu totiž nejsou proto, aby zlepšili život v EU, ale aby měli koryto.
      Jesse
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data