Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se vybírá demografická dividenda?

Jak se vybírá demografická dividenda?

15.04.2013 18:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zatímco Japonsko, Evropa a nyní i Čína zápasí s poklesem počtu pracujících a stárnutím populace, řada rozvíjejících se ekonomik přemýšlí, jak co nejlépe zužitkovat mladé a rychle rostoucí obyvatelstvo a vytvořit pro něj dostatečný počet pracovních míst.

Příznivý demografický vývoj dříve pomohl nastupujícím průmyslovým velmocím v Evropě a také Spojeným státům. V 80. a 90. letech minulého století katapultoval vpřed Jižní Koreu, Tchaj-wan i Čínu. Ekonomové v této souvislosti mluví o demografické dividendě. K jejímu čerpání dochází, když miliony lidí dosahují produktivního věku a mají méně dětí či rodičovství odkládají, což vede k prudkému nárůstu spotřeby a urychlení hospodářského růstu.

Samotná mladá populace však zárukou trvalé expanze ekonomiky není, o čemž se nyní přesvědčují například Filipíny. Když v 70. letech začala transformace ekonomik, z nichž se později stali asijští tygři, Filipíny zůstaly pozadu. Za vlády diktátora Ferdinanda Marcose zemi sužovala extrémní korupce, maoistické guerilly a islámští separatisté. V důsledku velké emigrace dnes víc než 10 milionů z celkových 100 milionů obyvatel Filipín žije a pracuje za hranicemi. Příbuzným domů ročně posílají přes 20 mld. USD.

Značné problémy s růstem populace měly země Latinské Ameriky. Teoreticky se těšily stejným předpokladům pro nástup prosperity jako konkurenti z východní Asie. Nestabilní politická situace a nekoncepční hospodářská politika ale příjmy z demografické dividendy značně omezily.

Dnes čelí podobné výzvě představitelé afrických států. Podle prognózy OSN by se obyvatelstvo afrického kontinentu mělo do roku 2050 rozrůst na dvojnásobek a dosáhnout 2 miliard. V zemích subsaharské Afriky je dnes 40 % obyvatel mladších 15 let. Celkový populační přírůstek ve výši 2,3 miliardy lidí bude pocházet téměř výhradně z rozvíjejících se ekonomik.

Některým africkým státům se daří potenciálu mladé populace využít. Ve Rwandě, kde během genocidy v roce 1994 zahynulo 800 tisíc lidí, vláda uspěla v propagaci turismu a sektoru služeb. Za posledních pět let tamní ekonomika rostla o 8 % ročně a rychleji. Díky kampani prezidenta Paula Kagameho na podporu antikoncepce porodnost klesla z 6,1 narození na jednu ženu v roce 2005 na 4,6 narození v roce 2010. V rámci tak krátkého období je to úctyhodný výkon.

Bez nových pracovních míst a růstu produktivity se může z dividendy velmi rychle stát časovaná bomba. Filipíny se snaží tomuto scénáři vyhnout. Bývalá americká kolonie vykazuje jeden z nejvyšších populačních růstů v Asii, jenž na úrovni 1,9 % ročně víc než trojnásobně převyšuje Čínu. Zároveň na Filipínách panuje regionálně nadprůměrně vysoká 7% nezaměstnanost.

Prezident Benigno Aquino za klíč k vyřešení problému prohlásil zlepšení podnikatelského prostředí a zvýšení atraktivity pro zahraniční investory. Pustil se proto do boje s korupcí ve státní správě. Přísnější dohled na vládní výdaje pomohl. Ekonomický růst loni zrychlil na 6,6 % meziročně.

Země nedávno předběhla Indii a stala se největším poskytovatelem outsourcovaných hlasových služeb. Kanceláře pro administrativní zázemí na ostrovech zřídily banky jako HSBC či Wells Fargo. Vláda financuje program, v jehož rámci dostane vzdělání pro práci v call centrech 100 tisíc lidí ročně. Zaměstnavatelé si změnu přístupu nemohou vynachválit. Navzdory přáním katolické církve také Aguino prosazuje rozšíření antikoncepce.

Problémem pro další rozvoj zůstává nedostatečná infrastruktura, která brání příchodu investorů z řad větších průmyslových podniků. Změny ale začínají být patrné. Ratingová agentura Fitch zvýšila hodnocení úvěrových závazků země, a navíc vůbec poprvé do investičního pásma.

(Zdroje: WSJ, Economic Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.