Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států. Výnosy amerických dluhopisů na dlouhém konci výnosové křivky na zprávu reagovaly růstem na hranici pěti procent. K oznámení o snížení ratingu na Aa1 z nejlepšího možného Aaa došlo v pátek večer.
V reakci na zprávu vzrostly v pondělních ranních hodinách výnosy desetiletých amerických dluhopisů na 4,52 procenta. Třicetileté dluhopisy se dostaly na pět procent, což jsou nejvyšší hodnoty od roku 2023, kdy se výnosy vyšplhaly na 5,18 procenta.
„Nejedná se o nic překvapivého, pramení to ze současné nefinancovatelné daňové velkorysosti,“ řekl Max Gokhman ze společnosti Franklin Templeton Investment Solutions a dodává, že náklady na financování státního dluhu dále porostou.
Podle Stevena Majora z banky bude tento týden výnos na třicetiletých dluhopisech sledovat celý trh. „Otázkou je, jaká cesta povede k nižšímu výnosu, já momentálně žádnou nevidím,“ řekl.
Deficit federálního rozpočtu Spojených států se blíží ke dvěma bilionům dolarů ročně, což představuje zhruba 6,4 procenta hrubého domácího produktu. Rozpočtový výbor Kongresu varoval, že úroveň zadlužení do roku 2029 pravděpodobně překoná hranici 107 procent HDP. Agentura Moody’s pak očekává, že se deficit rozpočtu do roku 2035 přiblíží k devíti procentům HDP.

Zhoršení ratingu posílilo také obavy Wall Street. Vláda nadále debatuje o snižování daní a očekává se, že ekonomika díky narušení dlouholetých obchodních vztahů zpomalí. K uklidnění investorů zatím stále nedochází a futures v pondělí ráno naznačují, že americké trhy otevřou v červených číslech.
Přestože zvyšování sazeb s sebou obvykle nese posílení měny, obavy o americký dluh pozici dolaru příliš neposilují. US Dollar Index, který porovnává sílu dolaru s ostatními světovými měnami, poklesl zpět k letošním minimům. Od počátku roku pak ztratil již 7,6 procenta.
Podle prezidentky Evropské centrální banky Lagardové je pokles amerického dolaru vůči euru kontra-intuitivní, ale reflektuje nejistotu a ztrátu důvěry v politiku Spojených států. Americký ministr financí Scott Bessent situaci naopak zlehčoval a řekl, že vláda pracuje na snížení dluhu a zajištění růstu ekonomiky. „Moody’s je zaostalý ukazatel,“ uvedl v rozhovoru pro NBC a dodal, že si totéž o všech ratingových agenturách myslí všichni.
Americká vláda nadále plánuje představit zásadní novelu daňového zákona, která podle očekávání v příštích letech zvýší dluh USA o biliony dolarů. Odhad daňového výboru hovoří o celkových nákladech v přibližné výši čtyř bilionů dolarů v příštím desetiletí.
Zdroj: Bloomberg