Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade

Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade

20.05.2025 9:03
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, a přesně toto rčení platilo včera, kdy Spojené státy utrpěly další snížení ratingu – tentokrát ze strany agentury Moody’s. Vzhledem k tomu, že v průběhu včerejší seance se opět rozjel plošný výprodej amerických aktiv, tak aktuální situace přímo vybízí ke srovnání s šokem, který přineslo první snížení ratingu USA ze strany agentury S&P v létě roku 2011. Tehdy downgrade rovněž spustil výprodeje, ovšem jen amerických akcií, dolar zůstal naopak stabilní a americké vládní dluhopisy dokonce pro negativní ratingové akci zažily jeden z nejlepších měsíců. V čem je situace jiná dnes ve srovnání s rokem 2011?

Primárně jde o celkovou výši veřejného zadlužení, která determinuje manévrovací prostor současných tvůrců americké hospodářské politiky. Aktuální výše amerického vládního dluhu činí 122 % HDP, což je přibližně o 30procentních bodů více, než tomu bylo v inkriminovaném roce 2011. Z toho se rovněž odvíjí zcela jiná dluhová služba, když výdaje placené na úhradu úrokových nákladů z dluhu činí v současnosti okolo 3,5 %, přičemž tehdy to bylo jen 1,5 %. To je obrovský rozdíl, který plyne nejenom z toho, že absolutní výše dluhu je dnes daleko vyšší než před třinácti lety, ale navíc průměrná úroková sazba placená z dluhu se rovněž nachází výše (3,3 % dnes versus 2,9 %). Vysoké úrokové náklady – mimochodem aktuálně vyšší než na obranu – tak jednoznačně brání tomu, aby celkový federální rozpočtový deficit rychle klesl na udržitelnou úroveň. Tou přitom rozhodně není po Bidenově administrativě zděděných téměř 7 % HDP, ale spíše 3 % HDP, o kterých sní současný americký ministr financí Bessent. Ovšem dostat se ze 7 % HDP na tři by vyžadovalo radikální úspory v rozpočtu a snížení překlopení tzv. primárního rozpočtového schodku do přebytku (jde o rozpočtovou bilanci bez započtení výdajů na úroky). K tomu však ve Washingtonu není politická vůle, což je mimochodem jeden ze společných rysů s fiskální situací v roce 2011. Tehdy prezident Obama čelil republikánům ve vedení Kongresu, čímž se vzájemně blokovali. Dnes sice republikáni kontrolují Bílý dům a celý Kongres, ale k akci je blokují vlastní předvolební daňové sliby. Sázet přitom na vyšší příjmy z vyšší cel je příliš optimistické, neboť mohou deficit snížit maximálně o 1 % HDP (ročně).

Co si tedy ze srovnání dvou downgradů ratingu USA odnést. Primárně to, že situace je podstatně horší dnes než před deseti či patnácti lety a že pokud nechce Bílý dům, resp. republikánský Kongres riskovat výraznější plošné výprodeje amerických aktiv, tak musí našlapovat velmi opatrně. Na delším konci dolarové výnosové křivky se totiž zabudovává riziková prémie, která nejenže může sestřelit další (americká aktiva), ale i poškodit reálnou ekonomiku.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna vstoupila do nového týdne bez většího rozruchu a setrvává v těsné blízkosti úrovně 24,90 EUR/CZK. Dnes bude zveřejněn výsledek cen průmyslových výrobců za duben, který pravděpodobně přinese další meziroční pokles kvůli přetrvávající slabé poptávce. Z pohledu trhů jde ale o druhořadé číslo, daleko zajímavější bude pro korunu vývoj na globálních trzích. Krátkodobě jsme na korunu naladěni neutrálně a zatím nevidíme zásadnější impuls, který by ji měl posunout výrazněji jedním, nebo druhým směrem.

Eurodolar

Snížení ratingu USA ze strany agentury Moody's nakonec dostalo eurodolar výše, a to i za situace, kdy se delší výnosy amerických vládních dluhopisů tlačily výše. Napětí nicméně v průběhu seance polevilo a eurodolar skončil jen asi půl figury výše. Dolaru prospěl mimo jiné i relativně opatrný komentář od šéfa newyorského Fedu Williamse.
Komentáře centrálních bankéřů na obou stranách Atlantiku by také měly být hlavními událostmi dnešní seance.

Akcie

Americké akciové trhy včera měly možnost prokázat svou sílu a odolnost z posledních dní, když investoři reagovali na snížení ratingu vládního dluhu USA od agentury Moody´s. Americké vládní obligace přišly o svůj poslední top rating, když se analytici Moody´s přidali ke svým konkurentům z S&P a Fitch. Index S&P 500 v úvodu krátce ztrácel až procento, ale tento pokles rychle přilákal kupce a tento index nakonec zavřel s minimálním ziskem. Akcie americké zdravotní pojišťovny UnitedHealth včera rostly o více než 7 %, když rozdíl mezi dubnovými maximy a minimy z minulého týdny činil neuvěřitelných 59 %. Na druhé straně spektra stály solární společnosti First Solar nebo Enphase Energy, které se ocitly mezi nejslabšími tituly z indexu S&P 500.

 

Čtěte více:

Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
19.05.2025 17:10
Co táhne americké akcie blíž k předchozím maximům? Minulý týden jsem t...
Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém
19.05.2025 16:36
Vstup do nového týdne negativně ovlivnila zpráva o zhoršení amerického...
JP Morgan rozvojovým trhům věří. Černým koněm by mohla být Brazílie
20.05.2025 6:27
Banka JP Morgan změnila názor na rozvojové trhy. Uklidnění geopolitick...

Váš názor
  • Kdy jindy - ne-li teď ?
    20.05.2025 10:26

    ...z čistě technického hlediska - kdy republikáni kontrolují Bílý dům a celý Kongres, tak není (!) vhodnější situace na jednoznačné akce na snižování deficitu..... Ale to by muselo vedení republikánské strany přemýšlet a jednat opravdu státnicky (!) ... a ne populistick..y a aby se zavděčili svým super-bohatým sponzorům.
    SFX
    • Re: Kdy jindy - ne-li teď ?
      20.05.2025 10:34

      více než 10 let ....POSLOUCHÁME POHÁDKY od Trumpa a dalších vlivných republikánů, že výrazné daňové škrty ..budou stimulovat hospodářský růst,...a tím do budoucna ..údajně tak výrazně zvýší ... vládní příjmy... a v konečném důsledku VÝZNAMNĚ SNÍŽI DEFICIT..?!?..... Ve skutečnosti, čísla za roky 2017 až 2019. ale nic takového neukazují !! ..Jen zvýšily zadlužování !!... A navíc... Amerika zatím není v žádné recesi, .....pokud ji Trumpova administrativa svými neuváženými kroky sama nevyvolá...
      SFX
      •  
        20.05.2025 10:36

        Oprava ..výrazné daňové škrty ..budou stimulovat hospodářský růst,...a tím do budoucna ..údajně tak výrazně zvýší vládní příjmy... že v konečném důsledku VÝZNAMNĚ SNÍŽI DEFICIT..?!?..
        SFX
Aktuální komentáře
20.05.2025
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory
11:56Honda sníží investice do elektromobilů o 30 procent, trh podle ní roste pomalu
11:42Průzkum ČSOB: Ceny energií a materiálů rostly v prvním čtvrtletí u více než poloviny firem
10:54Dluhopisům i evropským akciím se daří, Wall Street však zatím vypadá na pokles  
9:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
9:33Akcie CATL při debutu na hongkongské burze výrazně posílily
9:03Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade
8:59Footshop a.s.: Informace pro investory
8:54Evropské trhy zamíří v úvodu výše, EDU II podala kasační stížnost  
6:27JP Morgan rozvojovým trhům věří. Černým koněm by mohla být Brazílie
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
16:36Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data