Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soudcův pohled na platnost smluv aneb pokus o pochvalu slova „pokud“

Soudcův pohled na platnost smluv aneb pokus o pochvalu slova „pokud“

24.04.2013 5:30
Autor: Petr Hajn, KSB

Hledal jsem stanovisko k této věci a nalezl je zejména v knize Na hranicích práva (Soudcovské eseje), kterou napsal Ludvík David, předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu České republiky, a kterou v roce 2012 vydalo pražské nakladatelství Leges.

Autor uvedené knihy se neplatností právního úkonu zabývá ve zvlášť rozsáhlé kapitole své publikace a dospívá k poznatkům, jež v něčem ladí s názory Jaroslava Míkovce. Leccos již naznačuje první z mezititulků dané kapitoly, který zní „Striktní pojetí neplatnosti jako podivné dědictví“. Výrazný je i příklad uvedený na str. 49, kde čteme: „Stávalo se, že kontrakt obsahoval ujednání o placení nájemného kupříkladu čtvrtletně v částce 50.000,- Kč, nebyl však zmíněn bankovní převod jako způsob platby nebo nebyly uvedeny údaje o číslech účtů kontrahentů. Našel-li si později pronajímatel solventnějšího zájemce o nájem, mohl tvrdit, že dosavadní smlouva je pro absenci uvedení způsobu platby absolutně neplatná (přestože platby probíhaly po léta bez problémů) a mohl zcela reálně dosáhnout úspěchu se žalobou na vyklizení nebytového prostoru. Nejednou se bohužel stalo, že soud mu na tuto konstrukci přistoupil.“

Pod mezititulkem „Slibná komparace“ pak autor zjišťuje, jak se ve vyspělém zahraničí nahlíží na neplatnost kontraktů (str. 53 a následující). Zmiňuje zákonodárné i výkladové praktiky, na jejichž základě lze „udržet“ závaznost smlouvy i ne zcela zdařile vytvořené. Na evropském kontinentu k nim patří mírnější právní následek, než jakým je absolutní neplatnost; částečná neplatnost smlouvy; teleologický (účeloslovný) výklad právní normy i textu smlouvy; náprava nedostatků ve smlouvě. Pokud jde o anglické common law, Ludvík David píše: „Závěr o neplatnosti smlouvy přichází v úvahu většinou jen tehdy, shledá-li soud flagrantní porušení veřejného zájmu (pořádku) nebo dobrých mravů. Jinak je zcela běžné, že převažuje síla kontraktu jako oboustranně závazného projevu vůle.“

Tak co bude (ne)platné napříště?

Jestliže se Jaroslav Mikovec ptal „Tak co bude neplatné dnes?“, lze si podobnou otázku klást ohledně blízké budoucnosti. Nový občanský zákoník ve svém § 574 stanoví a dále v jednotlivostech rozvádí základní pravidlo, podle kterého „na právní jednání je třeba spíše hledět jako na platné než jako na neplatné“. Krom zmíněné praxe zahraniční, je zde zřejmá inspirace nálezem českého Ústavního soudu, který judikoval: „Není ústavně konformní a je v rozporu s principy právního státu taková praxe, kdy obecné soudy upřednostňují výklad vedoucí k neplatnosti smlouvy před výkladem neplatnost smlouvy nezakládajícím“.

Ludvík David poukazuje i na další nález Ústavního soudu, který se týká neplatnosti právního úkonu pro rozpor se zákonem nebo obcházení zákona. Podle Ústavního soudu se závěr o takové neplatnosti musí opírat o rozumný výklad dotčeného zákonného ustanovení. Ve své podstatě shodná myšlenka se stává součástí práva běžného v novém občanském zákoníku. Jeho § 580 odst. 1 totiž stanoví: „Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje.“

Citované ustanovení by mohlo dále přibrzdit soudcovské „zneplatňování“ smluv, pokud ovšem v jeho textu bude správně chápáno a uplatňováno slovo „pokud“ a slova za ním následující. Je v nich totiž vyjádřena závazná podmínka resp. závazná povinnost pro postup soudu, který má rozhodnout o platnosti či neplatnosti smluv a jiných právních jednání. Pokud by jejich neplatnost měl soud vyslovit pro rozpor se zákonem, bude muset uvést a zejména důkladně objasnit, proč že si smysl a účel zákona vyžadují právě takové řešení. Shledat smlouvu platnou bude pak (mimo jiné i s ohledem na zmíněný § 547 nového občanského zákoníku) myšlenkově i formulačně méně náročné, než hromadit argumenty pro neplatnost smlouvy. Projeví se pak jeden mimoprávní „zákon“, který velmi ovlivňuje lidské jednání, totiž zákon většího pohodlí.

Autor Petr Hajn je emeritním profesorem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a externím spolupracovníkem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data