Nálada na americkém akciovém trhu se zlepšuje. Nejznámější americké benchmarky za poslední měsíc přidaly přes deset procent a index nejistoty nadále klesá. Podle analytiků ale nejsou pro udržení současného trendu splněny všechny podmínky.
Index S&P 500 za poslední měsíc vzrostl o třináct procent. Technologický benchmark Nasdaq přidal ještě o tři procenta více. Pozitivní náladu značí také index volatility VIX, který se po více než měsíci dostal pod hranici 20 bodů. Nicméně podle analytiků může být euforie na trhu předčasná. Tým vedený Michaelem Wilsonem identifikoval čtyři faktory potřebné k udržení trvalejšího růstu, přičemž zlepšení zaznamenal pouze u dvou z nich.
„Optimismus ohledně obchodní dohody s Čínou a stabilizace zisků,“ označuje zpráva Wilsonova týmu jako splněné podmínky pro udržení současného trendu. Tyto první dva faktory ale zatím nedoplnila mírnější politika Fedu. Dále by podle analytiků bylo potřeba, aby výnos na amerických desetiletých dluhopisech klesl pod čtyři procenta.
Americká centrální banka je momentálně opatrná a vyčkává na další ekonomický vývoj. Výnosy na desetiletých dluhopisech se momentálně drží o 40 bazických bodů výše, než je podle analytiků k udržení současného trendu ideální.
Pozitivní zprávou, která pravděpodobně nakopne trhy k dalšímu růstu, je oznámení obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy. Futures na americké akciové indexy naznačují pozitivní obchodní seanci.
Celková 145% americká cla na většinu čínského dovozu budou do 14. května sníženy na 30 %, včetně sazby vázané na fentanyl, zatímco 125% čínská cla na americké zboží klesnou na 10 %, uvádí se v prohlášení a na pondělním briefingu představitelů.
Toto oznámení představuje krok k deeskalaci celní války, která vedla k okamžitému propadu obchodu přes Tichý oceán. Obě země již dříve oznámily „značný pokrok“ ve svých rozhovorech, což povzbudilo trhy a pomohlo čínským akciím obnovit ztráty od 2. dubna, kdy prezident Donald Trump na „Den osvobození“ oznámil zavedení cel.
Bílý dům v prvním nedělním prohlášení označil dohodu za „obchodní dohodu“, ale stále není jasné, jaký je přijatelný cíl pro obě strany nebo jak dlouho bude trvat, než se k němu dospěje. Čína již dříve požadovala, aby USA zrušily všechna cla, která letos zavedly, což je neslučitelné s cílem USA snížit nebo ukončit obchodní deficit.
Zdroj: Bloomberg