Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Auta a fiskální neandrtálci

Auta a fiskální neandrtálci

29.04.2013 18:10

Ukazovat si, jak nevalně je na tom Evropa ekonomicky, má značně marginální přínos. I přesto to ale dnes provedu - z pohledu ne tak často viděného, tedy přes vývoj poptávky a prodejů automobilů. Ten totiž ukazuje některé zajímavé rysy.

Graf shrnuje vývoj registrací nových vozidel v zemích jádra (modře) a v periferní pětce (indexováno k Q12007). Po přelomu tisíciletí přišlo s určitým ochlazením světové ekonomiky i ochlazení poptávky po automobilech. Poptávka v jádru se až do roku 2007 držela na poměrně stabilizovaných úrovních, na periferii se od roku 2003 zase zvedala a v roce 2007 dosahovala opětovných maxim. Po roce 2007 je poptávka v jádru dost volatilní, trendem se ale stále drží úrovně dlouhodobého průměru a to až do roku 2012. Ten přináší klíčový zlom směrem dolů. Po několikaletém období vzdoru tak poptávka jádra začíná kopírovat vývoj na periferii. Tam se prodeje mezitím dostaly na nějakých 45 - 50 % předkrizových prodejů. Během krize roku 2008 byl přitom zaznamenán „jen“ pokles o 30 – 40 %, nyní v jádru o cca 20 %. 

001

Jádro tedy vydrželo vzdorovat asi dva roky, nedávno se zase spekulovalo o tom, zda se Německo může od zbytku eurozóny odtrhnout. Pokud by toho schopné bylo (jak se domnívala například Commerzbank), mohlo by to mít přímé pozitivní důsledky i pro naši ekonomiku a korunu. Po několika týdnech nových dat se ale ručička vah kloní spíše k druhému táboru, ve kterém sídlí například Natixis. Ten poukazuje na to, že Německá vazba na zbytek eurozóny je stále příliš silná a domácí poptávka příliš slabá. K německému „decouplingu“ tedy nedochází a poukazuje na to i první graf (což má samozřejmě také přímé důsledky pro nás).

Naděje ale umírá poslední, což potvrzují následující dva grafy. První z nich rozděluje registrace aut jádra na Německo, Francii a Nizozemí. U všech je patrný propad, jistou naději ale co se týče Německa přece jen budí graf druhý. Je v něm spotřebitelská důvěra, která ve Francii a Nizozemí ukazuje podobný vývoj jako u registrací, ale v Německu ne. Tam totiž došlo k určitému obratu. 
 
002
 
Hlavní hybnou silou křivek v grafech je komodita ekonomicky mnohem cennější než zlato – poptávka. K jejímu propadu významně přispěla unáhlená reakce na rozvíjející se krizi. Tato reakce měla formu panického utahování. V dokonalém světě by bylo nahrazeno utahováním mírným, někde možná dokonce mírnou stimulací, vše ovšem kombinované s důvěryhodnou změnou dlouhodobé fiskální politiky. Tedy přechodem na model, který jednak utáhne očekávané budoucí závazky a hlavně bude spořit během boomů tak, aby během recesí bylo z čeho brát. Monetární politika si prošla mnoha pochybeními, troufám si ale tvrdit, že v této oblasti je i přes poslední krizi znatelný pokrok. Každopádně ve srovnání s ní je oblast praktické fiskální politiky daleko vzadu.

Pohled téměř kamkoliv (třeba do Itálie, nebo k nám, nebo ...) ukazuje, že popsaný ideální svět a plán je nyní těžko dosažitelný. Jinak řečeno, prudké fiskální utahování se všemi jeho přímými i nepřímými důsledky (50 % propady ...) je vynuceno tím, že nejsme schopni vytvořit kredibilní dlouhodobou politiku. Co to v jádru důsledku znamená? Nevěříme sami sobě, že dodržíme to, co jsme si slíbili. V monetární politice jsme už někde na úrovni středověku, či dokonce ještě dále. Zároveň jsme ale fiskálními neandrtálci.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ideální svět
    03.05.2013 11:52

    Jiří, slovní spojení "bude spořit během boomů" ukazuje, že jste i přes své zkušenosti zůstal alespo%n trochu idealistou. Chybí vám zkušenost nás starších se 70. léty s ropnými krizemi, s 80. a 90. léty fiskální expanze a vůbec ...
Aktuální komentáře
25.03.2023
15:16Friedman: 2 % nejsou žádné magické číslo
8:17Víkendář: Být akcionářem banky a mít u ní vklad jsou dvě rozdílné věci, ale u obou nakonec rozhoduje to samé
24.03.2023
21:11Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu  
17:34PTP: Ropa může jít krátkodobě na 55 dolarů za barel
17:21Turbulentní závěr týdne a padající Deutsche Bank. V čem je problém tentokrát?  
16:40Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada  
15:57V turbulencích kolem bank může být Čína bezpečným přístavem
15:55Trhy zase pracují pro Fed. Ale jen na povrchu
15:31MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu 25. 4. 2023 a zveřejnění konsolidované výroční finanční zprávy
14:32Přišla změna investičního režimu. Akcie již mají alternativy, věří investor
12:05Perly týdne: QE je fakticky zpět, na akcie ale ještě čas není
11:16Banky, indexy, výnosy i eurodolar obrátily rázně dolů  
11:00Bloomberg: Banky ruší zákazy náboru zaměstnanců, chtějí talenty z Credit Suisse
10:45Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu nečekaně zrychlil. Daří se zejména službám
10:12Důvěra v ekonomiku v březnu mírně vzrostla díky vyhlídkám průmyslu. Domácnosti jsou ale pesimističtější
9:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:08Rozbřesk: Kdo další proletí čelním sklem?
9:04Americké úřady vyšetřují Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům obejít sankce
8:54Primoco svolává valnou hromadu, Credit Suisse i UBS vyšetřují americké úřady a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data