Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Auta a fiskální neandrtálci

Auta a fiskální neandrtálci

29.04.2013 18:10

Ukazovat si, jak nevalně je na tom Evropa ekonomicky, má značně marginální přínos. I přesto to ale dnes provedu - z pohledu ne tak často viděného, tedy přes vývoj poptávky a prodejů automobilů. Ten totiž ukazuje některé zajímavé rysy.

Graf shrnuje vývoj registrací nových vozidel v zemích jádra (modře) a v periferní pětce (indexováno k Q12007). Po přelomu tisíciletí přišlo s určitým ochlazením světové ekonomiky i ochlazení poptávky po automobilech. Poptávka v jádru se až do roku 2007 držela na poměrně stabilizovaných úrovních, na periferii se od roku 2003 zase zvedala a v roce 2007 dosahovala opětovných maxim. Po roce 2007 je poptávka v jádru dost volatilní, trendem se ale stále drží úrovně dlouhodobého průměru a to až do roku 2012. Ten přináší klíčový zlom směrem dolů. Po několikaletém období vzdoru tak poptávka jádra začíná kopírovat vývoj na periferii. Tam se prodeje mezitím dostaly na nějakých 45 - 50 % předkrizových prodejů. Během krize roku 2008 byl přitom zaznamenán „jen“ pokles o 30 – 40 %, nyní v jádru o cca 20 %. 

001

Jádro tedy vydrželo vzdorovat asi dva roky, nedávno se zase spekulovalo o tom, zda se Německo může od zbytku eurozóny odtrhnout. Pokud by toho schopné bylo (jak se domnívala například Commerzbank), mohlo by to mít přímé pozitivní důsledky i pro naši ekonomiku a korunu. Po několika týdnech nových dat se ale ručička vah kloní spíše k druhému táboru, ve kterém sídlí například Natixis. Ten poukazuje na to, že Německá vazba na zbytek eurozóny je stále příliš silná a domácí poptávka příliš slabá. K německému „decouplingu“ tedy nedochází a poukazuje na to i první graf (což má samozřejmě také přímé důsledky pro nás).

Naděje ale umírá poslední, což potvrzují následující dva grafy. První z nich rozděluje registrace aut jádra na Německo, Francii a Nizozemí. U všech je patrný propad, jistou naději ale co se týče Německa přece jen budí graf druhý. Je v něm spotřebitelská důvěra, která ve Francii a Nizozemí ukazuje podobný vývoj jako u registrací, ale v Německu ne. Tam totiž došlo k určitému obratu. 
 
002
 
Hlavní hybnou silou křivek v grafech je komodita ekonomicky mnohem cennější než zlato – poptávka. K jejímu propadu významně přispěla unáhlená reakce na rozvíjející se krizi. Tato reakce měla formu panického utahování. V dokonalém světě by bylo nahrazeno utahováním mírným, někde možná dokonce mírnou stimulací, vše ovšem kombinované s důvěryhodnou změnou dlouhodobé fiskální politiky. Tedy přechodem na model, který jednak utáhne očekávané budoucí závazky a hlavně bude spořit během boomů tak, aby během recesí bylo z čeho brát. Monetární politika si prošla mnoha pochybeními, troufám si ale tvrdit, že v této oblasti je i přes poslední krizi znatelný pokrok. Každopádně ve srovnání s ní je oblast praktické fiskální politiky daleko vzadu.

Pohled téměř kamkoliv (třeba do Itálie, nebo k nám, nebo ...) ukazuje, že popsaný ideální svět a plán je nyní těžko dosažitelný. Jinak řečeno, prudké fiskální utahování se všemi jeho přímými i nepřímými důsledky (50 % propady ...) je vynuceno tím, že nejsme schopni vytvořit kredibilní dlouhodobou politiku. Co to v jádru důsledku znamená? Nevěříme sami sobě, že dodržíme to, co jsme si slíbili. V monetární politice jsme už někde na úrovni středověku, či dokonce ještě dále. Zároveň jsme ale fiskálními neandrtálci.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ideální svět
    03.05.2013 11:52

    Jiří, slovní spojení "bude spořit během boomů" ukazuje, že jste i přes své zkušenosti zůstal alespo%n trochu idealistou. Chybí vám zkušenost nás starších se 70. léty s ropnými krizemi, s 80. a 90. léty fiskální expanze a vůbec ...
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m