Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Periferie se přizpůsobuje rychleji, než se čekalo

Periferie se přizpůsobuje rychleji, než se čekalo

10.05.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Před rokem 2008 se v eurozóně vytvořily velké nerovnováhy běžných účtů. Jejich základem byly jak rozdíly v jednotkových nákladech práce, tak ve výši spotřeby. Celá eurozóna se tak kvůli své heterogenitě stala velmi zranitelnou na vnější šoky, včetně finanční krize let 2007 – 2009. Obnova konkurenceschopnosti se stala jedním z hlavních cílů vedení eurozóny. Panují ale obavy z toho, že dlouhodobý proces vytváření nerovnováh implikuje podobně dlouhodobý proces jejich eliminace. Protože celý proces závisí na tempu vnitřní devalvace a nelze použít oslabení kurzu, předpokládá se, že půjde jen pomalu a bude bolestivý.

Skutečný vývoj se ale od předpokládaného liší. Probíhá totiž poměrně rychlá korekce nerovnováh běžných účtů, což dokazuje následující graf. V něm je vyznačen vývoj běžného účtu Španělska, Itálie, Řecka a Portugalska. Tyto čtyři země jako celek dosáhly během posledních čtyř let téměř úplné korekce svých nerovnováh. Ve třetím čtvrtletí roku 2012 už společný deficit těchto zemí dosahoval jen 2 miliard eur
 
000 GIPS
 
Vývoj deficitů běžných účtů může odrážet jak zlepšení makroekonomického fundamentu, tak hlubokou recesi, ve které se země pohybují. Pokud by pokračoval nastavený trend, je možné, že by jmenované země začaly v brzké době dosahovat přebytků. Současná rychlost, kterou změny probíhají, je mnohem vyšší, než tomu bylo v podobných případech v minulosti.

Při hodnocení ale musíme být opatrní, protože příčinou může být jen přechodné snížení spotřeby soukromého a veřejného sektoru. Nebo je možné, že pokles deficitů odráží dlouhodobé zvýšení konkurenceschopnosti. Každopádně však v tuto chvíli neexistují důkazy pro tvrzení, že současné institucionální nastavení eurozóny povede k neustále se zvětšujícím nerovnováhám. Pokles nerovnováh běžných účtů by se měl také projevit snížením objemu pohledávek a závazků v systému Target2. V současné době se objevují známky toho, že soukromí investoři se začínají opět zajímat o trhy na periferii a další pokrok tak nemusí být otázkou vzdálené budoucnosti.

Uvedené je výtahem z „Rapid current-account rebalancing in the southern Eurozone“, autora Raphaela Auera.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru