Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaké změny evropského práva obchodních společností můžeme očekávat?

Jaké změny evropského práva obchodních společností můžeme očekávat?

10.7.2013 5:00
Autor: KŠB, KSB

V Akčním plánu Komise reflektovala tři hlavní oblasti potřebující změnu. První je zastřešena heslem transparentnost. Společnosti by měly poskytovat více informací o svém řízení investorům a široké veřejnosti. Zároveň je ale potřeba zvýšit průhlednost i opačným směrem – společnostem by mělo být umožněno znát své konečné vlastníky; do zorného pole Komise se tak pravděpodobně dostanou hlavně institucionální investoři. Jim Komise také vytýká netransparentnost jejich hlasovacích politik ve společnostech, kde drží podíly ve prospěch svých klientů. Jeden z návrhů - povinné zveřejňování tzv. nefinančních informací (o politikách a dosažených výsledcích v oblasti životního prostředí, boje s korupcí, ochrany lidských práv, širší diverzity zastoupení v orgánech apod.) ze strany velkých podniků byl již předložen v podobě revize účetní směrnice. 

Zadruhé Komise plánuje pobídnout akcionáře k větší angažovanosti. Té by mělo být právně dosaženo novelizací směrnice o výkonu některých práv akcionářů ve společnostech s kótovanými akciemi z roku 2007. Z únorového legislativního záměru se dozvíme, že akcionářům by mělo být přiznáno právo rozhodovat na valné hromadě jednak o politice odměňování členů představenstva, jednak o následné zprávě popisující prosazení této politiky. Dále by měli být akcionáři oprávněni hlasovat o transakcích s konfliktem zájmu. To znamená, že se v blízké době možná dočkáme návratu obdoby dnešního kontroverzního paragrafu 196a obchodního zákoníku, který tuzemská rekodifikace soukromého práva právě opouští. Posledním zmíněným krokem je regulace firem zabývajících se poradenstvím pro akcionáře (tzv. proxy advisors). Komise požaduje, aby povinně zveřejňovaly způsoby, jakými došly ke svým poradenským závěrům, a také případy potenciálního konfliktu zájmů.

Do třetice se Komise plánuje zaměřit na posílení přeshraniční mobility evropských společností. Jednak hodlá znovu otevřít otázku možnosti přemístění registrovaného sídla společnosti bez nutnosti jejího zrušení a znovu-založení podle právního řádu cílového státu. Dále má v úmyslu revidovat směrnici o přeshraničních fúzích; zde by měly být lépe upraveny otázky oceňování majetku a ochrany věřitelů, které podle zjištění Komise přinášejí nejvíce nejasností a komplikací. Zároveň uvažuje doplnit do této směrnice úpravu přeshraničního rozdělení společnosti, jež doposud v unijním právu chybí. Dlouhodobým cílem Komise je usnadnit podnikání malých a středních podniků na evropském trhu;  v nedávné době však neuspěla se svým návrhem evropské soukromé společnosti (tzv. societas privata europaea), a proto bude muset zvažovat alternativní kroky. V této oblasti rovněž Komise proklamuje snahu prosadit uznání institutu společného zájmu koncernu a harmonizovat informační povinnost v rámci skupin společností.

V  závěru Akčního plánu Komise konstatuje, že unijní úprava korporačního práva se stává více a více roztříštěnou. Zvažuje proto kodifikaci hlavních směrnic z oblasti práva obchodních společností. Možná se tedy dočkáme velkého evropského korporačního zákoníku. Co však Komise nakonec předloží a co se posléze stane platným právem, je však zatím nejisté.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data