Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaké změny evropského práva obchodních společností můžeme očekávat?

Jaké změny evropského práva obchodních společností můžeme očekávat?

10.07.2013 5:00
Autor: KŠB, KSB

V Akčním plánu Komise reflektovala tři hlavní oblasti potřebující změnu. První je zastřešena heslem transparentnost. Společnosti by měly poskytovat více informací o svém řízení investorům a široké veřejnosti. Zároveň je ale potřeba zvýšit průhlednost i opačným směrem – společnostem by mělo být umožněno znát své konečné vlastníky; do zorného pole Komise se tak pravděpodobně dostanou hlavně institucionální investoři. Jim Komise také vytýká netransparentnost jejich hlasovacích politik ve společnostech, kde drží podíly ve prospěch svých klientů. Jeden z návrhů - povinné zveřejňování tzv. nefinančních informací (o politikách a dosažených výsledcích v oblasti životního prostředí, boje s korupcí, ochrany lidských práv, širší diverzity zastoupení v orgánech apod.) ze strany velkých podniků byl již předložen v podobě revize účetní směrnice. 

Zadruhé Komise plánuje pobídnout akcionáře k větší angažovanosti. Té by mělo být právně dosaženo novelizací směrnice o výkonu některých práv akcionářů ve společnostech s kótovanými akciemi z roku 2007. Z únorového legislativního záměru se dozvíme, že akcionářům by mělo být přiznáno právo rozhodovat na valné hromadě jednak o politice odměňování členů představenstva, jednak o následné zprávě popisující prosazení této politiky. Dále by měli být akcionáři oprávněni hlasovat o transakcích s konfliktem zájmu. To znamená, že se v blízké době možná dočkáme návratu obdoby dnešního kontroverzního paragrafu 196a obchodního zákoníku, který tuzemská rekodifikace soukromého práva právě opouští. Posledním zmíněným krokem je regulace firem zabývajících se poradenstvím pro akcionáře (tzv. proxy advisors). Komise požaduje, aby povinně zveřejňovaly způsoby, jakými došly ke svým poradenským závěrům, a také případy potenciálního konfliktu zájmů.

Do třetice se Komise plánuje zaměřit na posílení přeshraniční mobility evropských společností. Jednak hodlá znovu otevřít otázku možnosti přemístění registrovaného sídla společnosti bez nutnosti jejího zrušení a znovu-založení podle právního řádu cílového státu. Dále má v úmyslu revidovat směrnici o přeshraničních fúzích; zde by měly být lépe upraveny otázky oceňování majetku a ochrany věřitelů, které podle zjištění Komise přinášejí nejvíce nejasností a komplikací. Zároveň uvažuje doplnit do této směrnice úpravu přeshraničního rozdělení společnosti, jež doposud v unijním právu chybí. Dlouhodobým cílem Komise je usnadnit podnikání malých a středních podniků na evropském trhu;  v nedávné době však neuspěla se svým návrhem evropské soukromé společnosti (tzv. societas privata europaea), a proto bude muset zvažovat alternativní kroky. V této oblasti rovněž Komise proklamuje snahu prosadit uznání institutu společného zájmu koncernu a harmonizovat informační povinnost v rámci skupin společností.

V  závěru Akčního plánu Komise konstatuje, že unijní úprava korporačního práva se stává více a více roztříštěnou. Zvažuje proto kodifikaci hlavních směrnic z oblasti práva obchodních společností. Možná se tedy dočkáme velkého evropského korporačního zákoníku. Co však Komise nakonec předloží a co se posléze stane platným právem, je však zatím nejisté.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data