Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Levná pracovní síla může vyjít i pěkně draze

Levná pracovní síla může vyjít i pěkně draze

15.07.2013 5:00
Autor: Mgr. Alica Koblovská, KŠB

I když nejde o žádnou průlomovou novinku poslední doby, vzhledem k opakujícím se problémům rozhodně stojí za to si základní pravidla v tomto směru připomenout. Vedle mediálně známého postihování „švarcsystému“ je za nelegální práci totiž považováno také porušování nebo obcházení pravidel agenturního zaměstnávání.

Závislá práce může být kromě klasické pracovní smlouvy a dohod vykonávána také tak, že jeden zaměstnavatel dočasně „půjčí“ svého zaměstnance jinému zaměstnavateli, aby vykonával práci dle jeho pokynů a na základě dohody uzavřené mezi oběma zaměstnavateli. Podstatné ale je, že přidělovat zaměstnance k jinému zaměstnavateli za úplatu může pouze takzvaná agentura práce, která má k této činnosti speciální povolení. Dohoda mezi agenturou práce a uživatelem musí obsahovat zákonem stanovené náležitosti. Slovy zákoníku práce jde o agenturní zaměstnávání, jehož obsahem je přidělení zaměstnance uživateli (zaměstnavateli, který si zaměstnance „půjčuje“).

Pro úplnost je vhodné zmínit, že dva zaměstnavatelé, kteří nejsou agenturou práce, mohou také uzavřít tzv. dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Na rozdíl od agenturního zaměstnávání ale v tomto vztahu nesmí být poskytována úplata (s výjimkou úhrady nákladů). Tato možnost, patrně vzhledem k jejímu zapovězení do roku 2012, je prozatím v praxi výjimečná a zpravidla se jedná o dočasnou výpomoc v rámci společností z jedné skupiny.

Porušení předpisů agenturního zaměstnávání

Jelikož agentury práce nebývají nejlevnější, často se podnikatelé snaží ušetřit náklady tím, že s jiným zaměstnavatelem uzavřou obchodní rádoby subdodavatelskou nebo jinou smlouvu (typicky smlouvu o dílo), na základě které ale fakticky dochází k přidělování zaměstnanců k výkonu závislé práce. Inspektoři práce ovšem takové „triky“ dokážou docela snadno odhalit a při posuzování konkrétního případu vycházejí zejména z toho, zda skutečný výkon práce naplňuje všechny znaky závislé práce. Těmi jsou zejména vztah nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, výkon práce jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů a osobně, v předem stanovené pracovní době a za pravidelnou odměnu.

Je zřejmé, že bude existovat mnoho hraničních případů, a proto se v odborné literatuře a soudní praxi ustálily i další, dílčí znaky, které mají pro posouzení pomocnou povahu. Z indicií, že jde o nelegální práci, lze zmínit například to, že práce je málo specializovaná, zaměstnanec nemůže být ve své práci zastoupen jinou osobou, pracuje s přiděleným materiálem a nářadím, třetím osobám se zcela jeví jako zaměstnanec, jde o vztah soustavný atd. Konečné posouzení nelze založit na pouhé přítomnosti jednotlivých vybraných znaků, ale je třeba je v konkrétním případě vždy zhodnotit ve vzájemné souvislosti.

Jaké sankce hrozí a jak se jim vyhnout

Podnikateli, který umožní výkon nelegální práce, může být uložena pokuta až do výše 10 milionů Kč, ale v každém případě nejméně 250 tisíc Kč. Jinými slovy, když u Vás inspekce pochybení odhalí a peněžitou sankci uloží, pak si připravte na pokutu minimálně čtvrt milionu korun, a to bez ohledu na další faktory.

Oproti tomu, zprostředkuje-li podnikatel zaměstnání bez povolení nebo jiným způsobem poruší při zprostředkování zaměstnání zákon nebo dobré mravy, vystavuje se sankci ve výši až 2 miliony Kč.

Stranou nestojí ani sankce za neplnění zákonných odvodových povinností (daně, sociální a zdravotní pojištění) a v neposlední řadě i možnost trestního stíhání.

I přesto, že se jedná o postihy velmi závažné, podnikatelé jsou, zdá se, nepoučitelní. Pro ministerstvo práce a sociálních věcí jsou proto kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce zásadní. Například jen v roce 2012 bylo provedeno 35 577 takových kontrol, přičemž za výkon závislé práce na základě jiného než pracovněprávního vztahu (tedy včetně zejména tzv. švarcsystému) byly uloženy pokuty v celkové výši 12,68 milionu korun.

Vyhnout se těmto vysokým sankcím lze snadno – dodržovat zákon. Ve smyslu tohoto článku to znamená zajišťovat pracovní sílu mimo pracovněprávní vztah pouze prostřednictvím smlouvy o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce uzavřené s takovou agenturou práce, která má příslušné povolení. Jejich seznam je veřejně dostupný na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí (http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace). Neváhejte si proto svého smluvního partnera před uzavřením smlouvy prověřit.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2020
22:03Na Wall Street další masivní rally  
17:48Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
17:35Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
17:17Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu  
16:57Komentář: Proaktivní rezervy Citigroup tlačí na profitabilitu, kvalita úvěrového portfolia se zhoršuje  
16:53Česká exportní banka, a.s. uzavřela s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. smlouvu o úvěru
16:45OPEC čeká příští rok rekordní růst poptávky po ropě
16:45Komentář analytika: JPMorgan rizikovými náklady připomíná minulou krizi  
15:50The Economist: COVID-19 a opakování historie
14:56Wells Fargo (-4,3 %): První kvartální ztráta od roku 2008
14:45Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14:37Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Oznámení o svolání schůze vlastníků 1 kotované emise HZL WHB
14:32Výsledky Citigroup překonaly očekávání, pomohl silný trading
13:36Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
13:13JPMorgan (+2,5 %) vydělala víc, než se čekalo. A víc si také odložila stranou
12:45Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku mírně klesla
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m