Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký břidlicový boom ohrožuje i australské exportéry plynu

Americký břidlicový boom ohrožuje i australské exportéry plynu

17.07.2013 15:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nejen Rusko, Katar či Norsko se mohou cítit ohroženi vstupem Spojených států na trh s dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG). Nebezpečí příchodu nového silného konkurenta, který se díky technologii těžby z dříve nedostupných břidlicových ložisek během krátké doby posunul z dovozce na potenciálního exportéra, zpochybňuje rentabilitu plánovaných či realizovaných projektů na vývoz plynu z Austrálie, do nichž těžařské společnosti vložily přes 160 mld. USD.

Ještě donedávna patřila Austrálie k zemi zaslíbené komoditnímu boomu. Do karet jí hrála kombinace obrovských netknutých zásob všeho od uhlí po uran, politická stabilita a mírný daňový režim. Nedostatek kvalifikované pracovní síly a posilování měny ale vzedmuly náklady velkých projektů. I když problémy s klesající atraktivitou kontinent trápí delší dobu, pokles cen plynu a příchod nových hráčů na trh je dále vyostřuje.

„V odvětví se momentálně budují LNG kapacity v hodnotě 160 mld. USD. Ale projekty za dalších 100 mld. USD by mohly být v ohrožení,“ tvrdí výkonný ředitel australské divize energetického gigantu Chevron (124,65 USD, 0,43%) Roy Krzywosinski.

Celkem je v současné době ve výstavbě sedm terminálů, které po dokončení v roce 2018 Austrálii posunou před Katar na místo největšího světového exportéra LNG a hlavního dodavatele plynu pro energeticky vyhladovělou Asii. Stavba dalších terminálů se plánuje, avšak jejich realizace se zdá být každým dnem vzdálenější. Náklady stávajících projektů rostou a termíny prvních dodávek jsou odsouvány, čímž trpí ukazatele návratnosti investic. Další expanzi v Austrálii si proto těžaři dobře rozmyslí.

Chevron a jeho partneři Exxon (93,55 USD, 0,27%) Mobil a Royal Dutch Shell (25,77 EUR, 1,02%) odložili plány na expanzi vrtů na obrovském ložisku Gorgon, kde se celková výše investic odhaduje na 52 mld. USD. Náklady náročného projektu od roku 2009 vzrostly o 40 %. Poblíž Gorgonu chystal konkurenční těžař Woodside Petroleum stavbu suchozemského provozu na zkapalňování plynu z podmořského ložiska Browse. Management v dubnu rozhodl, že se surovina bude zpracovávat už na moři, přičemž nové konstrukční a technologické řešení si vyžádá nejméně dvouleté zpoždění začátku těžby a vývozu.

Odklady s sebou nesou velké riziko, jelikož budoucí dodávky z Austrálie budou muset o zákazníky soupeřit i s levnějším americkým plynem. LNG se v Asii zpravidla prodává přes dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy, což není pro odběratele vzhledem k vývoji na trhu s ropou příliš výhodné. Při uzavírání exportních kontraktů v severní Americe jsou jako referenční brány domácí ceny plynu, které jsou oproti asijským až čtvrtinové. Podle analytiků budou muset jít australští exportéři s cenou až o 25 % níž, aby byli schopni konkurovat americkému plynu.

Velcí importéři jako Korea Gas či Osaka Gas už s americkými exportéry podepsali dlouhodobé kontrakty, a získali tak alternativu vůči blízkovýchodním a australským dodávkám. „Pozornost se teď soustředí na Spojené státy. První exportní projekty už byly spuštěny a očekáváme, že další budou následovat,“ tvrdí Andrew McManus z konzultantské firmy Wood Mackenzie. Ta předpokládá, že LNG export z USA se do roku 2020 vyšplhá na 50 mil. tun ročně, což by měla být víc než polovina prognózovaných australských kapacit.

Téma vývozu plynu ve Spojených státech zůstává kontroverzní, i když do budoucna by měli převážit zastánci volného obchodování s plynem. Úřady zatím vydaly povolení pro stavbu dvou terminálů u Mexického zálivu. Navíc se v podstatě jedná o předělání již vybudovaných importních kapacit na exportní, což snižuje náklady. Krom toho si se stavbou LNG terminálů pospíšili i Kanaďané, kteří plánují první dodávky už na rok 2017.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data