Aktualizováno Dnešní revize růstu ekonomiky Velké Británie za druhý kvartál přinesla zlepšení předchozích odhadů i důkaz o stabilních základech ekonomického oživení. Zatímco před měsícem britští statistici odhadli, že mezikvartální růst HDP ve 2Q zrychlil na 0,6 procenta z 0,3 procenta v prvním kvartále, dnes již mluví o 0,7% růstu. V meziročním srovnání byl růst revidován z původních 1,4 procenta na 1,5 procenta. Trh další zlepšení obrázku vývoje britské ekonomiky nečekal, podle odhadu agentury Bloomberg počítal pouze s potvrzením dřívějších odhadů.
Příznivější bylo vyznění také detailních čísel popisujících přispění jednotlivých složek britské ekonomiky k celkovému růstu. Průmysl ve druhém čtvrtletí rostl 0,7% tempem, ačkoliv první odhady hovořily jen o 0,4% růstu. Tempo růstu stavebnictví bylo revidováno z prvotních 0,9 procenta na 1,4 procenta a prvotně odhadový 0,6% růst sektoru služeb, který tvoří největší část britské ekonomiky, se dočkal potvrzení.
Zatímco domácí spotřeba za druhý kvartál zrychlila mezikvartální růst z 0,3 procenta pouze na očekávaných 0,4 procenta, vývoz otočil z 0,1% poklesu v 1Q rovnou na 3,6% růst, ačkoliv trh očekával „pouze“ 1,5% růst. Nárůst vývozu ve 2Q byl nejvyšší od konce roku 2011. Dovoz se zvýšil o 2,5 procenta a obchodní bilance se na růstu HDP podílela v minulém čtvrtletí ze všech složek nejvíc. Vládní výdaje zrychlily růst z 0,1 procenta na 0,9 procenta při konsensem očekávané stagnaci.
„Detailní data vykreslují velmi povzbudivý obrázek širokého oživení napříč skoro všemi sektory ekonomiky (s výjimkou klesající produkce energetik). Důležité je, že ekonomické vzedmutí nebylo pouze důsledkem rostoucích výdajů domácností. Fakt, že klíčové faktory pro expanzi ekonomiky byly rostoucí objemy vývozů a investice firem ukazuje na změnu těžiště ekonomiky zpět o domácí spotřeby,“ uvedl po datech Chris Williamson, hlavní ekonom společnosti Markit.
Zrychlení růstu je úlevou pro vládu, a zejména ministra financí George Osborna, který odolává tlaku levicové opozice i Mezinárodního měnového fondu, aby chabou ekonomiku podpořil vyššími výdaji. Vláda bude moci díky oživení růstu zachovat dosavadní politiku ozdravování veřejných financí.
Výkon britské ekonomiky přesto zůstal na konci druhého čtvrtletí 3,2 procenta pod úrovní prvních tří měsíců roku 2008. V dalším čtvrtletí tehdy Velká Británie spolu s dalšími vyspělými zeměmi světa sklouzla kvůli globální finanční krizi do hluboké recese.
Dnešní revize vývoje britské ekonomiky ve druhém kvartále vychází z 82 procent podkladových dat. V rámci konečné revize tak již spíše nelze očekávat výskyt významných změn. Britská libra zareagovala na pozitivní zprávu z domácí ekonomiky posílením vůči dolaru až na 1,3636 USD/GBP, nyní ale část zisků opět maže.
Vývoj kurzu libry vůči dolaru (online)

(Zdroj: Bloomberg, Markit, CNBC, The Guardian)