Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odchod z EU vás zničí, varují zahraniční vlády Brity

Odchod z EU vás zničí, varují zahraniční vlády Brity

24.07.2013 17:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zahraniční vlády začaly Londýnu radit se zahraniční politikou, konkrétně s jeho komplikovaným vztahem k Bruselu. Postoj nejvýznamnějších britských partnerů, včetně Spojených států a Japonska, je jasný: Velká Británie musí v EU zůstat, jinak riskuje úpadek do ranku druhořadých. Prazvláštní jev, kdy jeden stát jakoby ví, co je v nejlepším národním zájmu státu jiného, vzbuzuje pozornost ani ne kvůli mezinárodnímu altruismu, jako spíš pro obchodní zájmy, které se za postoji Washingtonu či Tokia skrývají.

Základní vysvětlení by se dalo shrnout takto: mnoho společností ze široké škály zemí od Spojených států po Austrálii používá ostrovní království jako odrazový můstek pro expanzi do Evropy; a britský vliv v institucích EU k prosazování svých zájmů. Liberální Londýn v unii patří k předním zastáncům svobodného obchodu a neomezené soutěže, což nadnárodním korporacím nadmíru vyhovuje.

Příklad. Top manažeři automobilky General Motors se loni rozhodovali, jestli zavřou továrnu v Británii či v Německu. Nakonec rozhodli odepsat provoz na kontinentu. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal by však byla uzavřena britská továrna, pokud by se Londýn rozhodl z EU vystoupit a ztratil přístup k půlmiliardovému vnitřnímu trhu. Velkým investorem v Británii je z naprosto stejného důvodu i japonská Toyota, která zde první provoz otevřela před 20 lety. Japonci od té doby v zemi investovali 2,1 mld. GBP a zaměstnávají zde přes 3000 lidí. Britská vláda spočítala, že domácí automobilky v roce 2009 na clu, které by jako mimounijní subjekty musely odvádět, ušetřily 900 mil. GBP. Za to už se vyplatí dát Londýnu přátelskou radu.

Poslední zemí, která projevila starost o směřování Británie, se stala Austrálie. Její ministři rozeslali svým britským protějškům dopisy, podle nichž se Londýn odchodem z EU odsoudí k ztrátě statusu hospodářské velmoci. Nad obsahem některých psaní by zaštkalo srdce nejednoho patriota. „Austrálie oceňuje britskou sílu a odolnost a s radostí očekává, že Británie bude nadále patřit mezi vedoucí ekonomiky a schopné mocnosti. Silné a aktivní členství v EU k tomu bude přispívat,“ uvádí se v dopise adresovaném ministerstvu zahraničí.

V dalším, zaslaném ministru obchodu Vinci Cableovi, je taktéž vyzdvihována „aktivní“ role Velké Británie v EU. „Silné vazby Austrálie na Velkou Británii umožňují australským firmám použít Británii jako základnu pro ochod a investice na širším trhu EU. Vyzývám Velkou Británii, aby si svůj vliv zachovala tím, že zůstane angažovaným účastníkem všech aspektů vnitřního trhu EU,“ stojí dál v dopise, zveřejněném britskou vládou jako součást zprávy o revizi členství v EU.

Podobně se už v lednu vyjádřili nejmenovaní američtí představitelé. O víkendu vyšlo najevo, že ke sboru na obranu britského členství v evropském se připojili i Japonci. Ti v memorandu poslaném na Foreign Office uvedli, že „Brixit“ by ohrozil 1300 japonských firem s britskými pobočkami.

Zahraniční tlak nijak neulehčuje dilema premiéra Davida Camerona, který Britům k otázce slíbil vypsat referendum. Zatím však nesdělil, na čí straně bude stát, a za zády má euroskeptické křídlo svých konzervativců. Nepomohla ani zveřejněná revize, která tvrdí, že v šesti klíčových oblastech regulace je rovnováha sil mezi Bruselem a Londýnem „zhruba přiměřená“.

Euroskeptický tábor konzervativců tvrdí, že miliardy liber, které musí Londýn každoročně odvádět do společné evropské kasy, by nalezly daleko lepší upotřebení doma v rámci prorůstových opatření. Oponenti namítají, že i zmínka o odchodu vytváří nejistotu, která poškozuje britské komerční zájmy. Ministerský předseda se snaží mezi oběma skupinami manévrovat. Chce znovu projednat základní smlouvy a vydobýt si na Bruselu ústupky v oblastech jako zaměstnanost či hraniční kontroly. Poté prý nechá o výsledku hlasovat britské voliče, ne však dřív než v roce 2017, kdy už by ale nemusel být u moci.

Obhájci britského členství v EU poukazují na výhody vnitřního trhu a také na obrovskou vyjednávací sílu, kterou blok 28 zemí disponuje na mezinárodní aréně. Ta by se mohla ukázat například při nedávno zahájených rozhovorech o zóně volného obchodu mezi EU a USA. Londýn by sám těžko mohl získat takové výhody, jaké si na Washingtonu může vymoci Brusel. Britská vláda také poukazuje na pozitivní efekt dohody EU o volném obchodu s Jižní Koreou, který pro britské firmy odhaduje na 500 mil. GBP ročně. V případě dojednání zóny se Spojenými státy by mohly na clech ročně ušetřit až 1 mld. GBP.

Proti záměru znovu vyjednávat o základních podmínkách členství v EU se postavila i skupina vlivných podnikatelů, kteří dali svůj nesouhlas najevo v otevřeném dopise zveřejněném ve Financial Times. "Vyžadovat takový krok v situaci, v jaké se teď nacházíme, by znamenalo ohrozit naše členství v EU a pro britský podnikatelský sektor vytvořit škodlivou nejistotu. To je to poslední, o co by měl premiér usilovat," stojí v dopise. Premiérův postoj odmítá například zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, šéf londýnské burzy Chris Gibson-Smith, ředitel reklamní agentury WPP Martin Sorrell a sedm dalších podnikatelů.

 
(Zdroje: FT, WSJ, Bloomberg, LN, ČTK)


Čtěte více:

Velká Británie odmítla referendum o vystoupení z Evropské unie. Proti premiérovi se ale postavila řada vlastních poslanců
25.10.2011 11:49
Poslanci britského parlamentu naprostou většinou v pondělí odmítli výz...
Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie
13.05.2013 13:48
Velká Británie by měla rozhodnout o odchodu země z Evropské unie místo...
Britský byznys zvažuje dopady výstupu z EU
08.07.2013 7:58
Po 40 letech chladného vztahu uvažuje Velká Británie o rozvodu se zbyt...
Británie sází na břidlice, chystá daňové úlevy
19.07.2013 9:30
Británie dnes představila daňové úlevy pro investice do průzkumu a těž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data