Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odchod z EU vás zničí, varují zahraniční vlády Brity

Odchod z EU vás zničí, varují zahraniční vlády Brity

24.07.2013 17:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zahraniční vlády začaly Londýnu radit se zahraniční politikou, konkrétně s jeho komplikovaným vztahem k Bruselu. Postoj nejvýznamnějších britských partnerů, včetně Spojených států a Japonska, je jasný: Velká Británie musí v EU zůstat, jinak riskuje úpadek do ranku druhořadých. Prazvláštní jev, kdy jeden stát jakoby ví, co je v nejlepším národním zájmu státu jiného, vzbuzuje pozornost ani ne kvůli mezinárodnímu altruismu, jako spíš pro obchodní zájmy, které se za postoji Washingtonu či Tokia skrývají.

Základní vysvětlení by se dalo shrnout takto: mnoho společností ze široké škály zemí od Spojených států po Austrálii používá ostrovní království jako odrazový můstek pro expanzi do Evropy; a britský vliv v institucích EU k prosazování svých zájmů. Liberální Londýn v unii patří k předním zastáncům svobodného obchodu a neomezené soutěže, což nadnárodním korporacím nadmíru vyhovuje.

Příklad. Top manažeři automobilky General Motors se loni rozhodovali, jestli zavřou továrnu v Británii či v Německu. Nakonec rozhodli odepsat provoz na kontinentu. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal by však byla uzavřena britská továrna, pokud by se Londýn rozhodl z EU vystoupit a ztratil přístup k půlmiliardovému vnitřnímu trhu. Velkým investorem v Británii je z naprosto stejného důvodu i japonská Toyota, která zde první provoz otevřela před 20 lety. Japonci od té doby v zemi investovali 2,1 mld. GBP a zaměstnávají zde přes 3000 lidí. Britská vláda spočítala, že domácí automobilky v roce 2009 na clu, které by jako mimounijní subjekty musely odvádět, ušetřily 900 mil. GBP. Za to už se vyplatí dát Londýnu přátelskou radu.

Poslední zemí, která projevila starost o směřování Británie, se stala Austrálie. Její ministři rozeslali svým britským protějškům dopisy, podle nichž se Londýn odchodem z EU odsoudí k ztrátě statusu hospodářské velmoci. Nad obsahem některých psaní by zaštkalo srdce nejednoho patriota. „Austrálie oceňuje britskou sílu a odolnost a s radostí očekává, že Británie bude nadále patřit mezi vedoucí ekonomiky a schopné mocnosti. Silné a aktivní členství v EU k tomu bude přispívat,“ uvádí se v dopise adresovaném ministerstvu zahraničí.

V dalším, zaslaném ministru obchodu Vinci Cableovi, je taktéž vyzdvihována „aktivní“ role Velké Británie v EU. „Silné vazby Austrálie na Velkou Británii umožňují australským firmám použít Británii jako základnu pro ochod a investice na širším trhu EU. Vyzývám Velkou Británii, aby si svůj vliv zachovala tím, že zůstane angažovaným účastníkem všech aspektů vnitřního trhu EU,“ stojí dál v dopise, zveřejněném britskou vládou jako součást zprávy o revizi členství v EU.

Podobně se už v lednu vyjádřili nejmenovaní američtí představitelé. O víkendu vyšlo najevo, že ke sboru na obranu britského členství v evropském se připojili i Japonci. Ti v memorandu poslaném na Foreign Office uvedli, že „Brixit“ by ohrozil 1300 japonských firem s britskými pobočkami.

Zahraniční tlak nijak neulehčuje dilema premiéra Davida Camerona, který Britům k otázce slíbil vypsat referendum. Zatím však nesdělil, na čí straně bude stát, a za zády má euroskeptické křídlo svých konzervativců. Nepomohla ani zveřejněná revize, která tvrdí, že v šesti klíčových oblastech regulace je rovnováha sil mezi Bruselem a Londýnem „zhruba přiměřená“.

Euroskeptický tábor konzervativců tvrdí, že miliardy liber, které musí Londýn každoročně odvádět do společné evropské kasy, by nalezly daleko lepší upotřebení doma v rámci prorůstových opatření. Oponenti namítají, že i zmínka o odchodu vytváří nejistotu, která poškozuje britské komerční zájmy. Ministerský předseda se snaží mezi oběma skupinami manévrovat. Chce znovu projednat základní smlouvy a vydobýt si na Bruselu ústupky v oblastech jako zaměstnanost či hraniční kontroly. Poté prý nechá o výsledku hlasovat britské voliče, ne však dřív než v roce 2017, kdy už by ale nemusel být u moci.

Obhájci britského členství v EU poukazují na výhody vnitřního trhu a také na obrovskou vyjednávací sílu, kterou blok 28 zemí disponuje na mezinárodní aréně. Ta by se mohla ukázat například při nedávno zahájených rozhovorech o zóně volného obchodu mezi EU a USA. Londýn by sám těžko mohl získat takové výhody, jaké si na Washingtonu může vymoci Brusel. Britská vláda také poukazuje na pozitivní efekt dohody EU o volném obchodu s Jižní Koreou, který pro britské firmy odhaduje na 500 mil. GBP ročně. V případě dojednání zóny se Spojenými státy by mohly na clech ročně ušetřit až 1 mld. GBP.

Proti záměru znovu vyjednávat o základních podmínkách členství v EU se postavila i skupina vlivných podnikatelů, kteří dali svůj nesouhlas najevo v otevřeném dopise zveřejněném ve Financial Times. "Vyžadovat takový krok v situaci, v jaké se teď nacházíme, by znamenalo ohrozit naše členství v EU a pro britský podnikatelský sektor vytvořit škodlivou nejistotu. To je to poslední, o co by měl premiér usilovat," stojí v dopise. Premiérův postoj odmítá například zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, šéf londýnské burzy Chris Gibson-Smith, ředitel reklamní agentury WPP Martin Sorrell a sedm dalších podnikatelů.

 
(Zdroje: FT, WSJ, Bloomberg, LN, ČTK)


Čtěte více:

Velká Británie odmítla referendum o vystoupení z Evropské unie. Proti premiérovi se ale postavila řada vlastních poslanců
25.10.2011 11:49
Poslanci britského parlamentu naprostou většinou v pondělí odmítli výz...
Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie
13.05.2013 13:48
Velká Británie by měla rozhodnout o odchodu země z Evropské unie místo...
Britský byznys zvažuje dopady výstupu z EU
08.07.2013 7:58
Po 40 letech chladného vztahu uvažuje Velká Británie o rozvodu se zbyt...
Británie sází na břidlice, chystá daňové úlevy
19.07.2013 9:30
Británie dnes představila daňové úlevy pro investice do průzkumu a těž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data