Aktualizováno Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila mezičtvrtletní růst na 0,6 procenta, dvojnásobné tempo proti prvnímu čtvrtletí. Posílily ji výdaje spotřebitelů i podniků. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,4 procenta, nejvíce od počátku roku 2011. Dnešní zpřesněná čísla potvrzují první rychlý odhad britských statistiků i medián odhadů analytiků v průzkumu agentury Bloomberg.
Zrychlení růstu je úlevou pro vládu, a zejména ministra financí George Osborna, který odolává tlaku levicové opozice i Mezinárodního měnového fondu, aby chabou ekonomiku podpořil vyššími výdaji. Vláda bude moci díky oživení růstu zachovat dosavadní politiku ozdravování veřejných financí.
„Británie si zachovává svou odolnost, držíme se svého plánu a ekonomika se spravuje,“ uvedl v reakci na zpřesněná data z ekonomiky britský ministr financí. „Stále ale máme před sebou dlouhou cestu a vím, že pro rodiny existuje stále mnoho těžkostí,“ dodal Osborne.
Ve druhém čtvrtletí vykázaly vzestup všechny hlavní sektory - průmysl, zemědělství, stavebnictví i služby, což se stalo poprvé od třetího čtvrtletí roku 2010. Průmyslová produkce vzrostla o 0,6 procenta a stejným tempem rostl sektor služeb, který se na ekonomice podílí téměř 80 procenty. Růst stavebnictví dosáhl 0,9 procenta, zatímco zemědělství rostlo dokonce 1,1% tempem.
Odborníci ale varují, že konečná revize vývoje britské ekonomiky za druhý kvartál může přinést ještě nejedno překvapení. „Berte zpřesněná čísla z britské ekonomiky radši s rezervou, neboť jsou založeny pouze na 44 procentech podkladových dat. Je zde proto nebezpečí revizí,“ upozornil ekonom Shaun Richards.
Výkon britské ekonomiky zůstal na konci druhého čtvrtletí 3,3 procenta pod úrovní prvních tří měsíců roku 2008, předtím než Británie stejně jako další vyspělé země světa sklouzly kvůli globální finanční krizi do hluboké recese. Do další recese se loni v důsledku dluhové krize propadla eurozóna, která se z ní zřejmě vymaní až v příštím roce.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, The Guaridian)