Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Selhání volnotržního finančnictví

Selhání volnotržního finančnictví

06.09.2013 19:52

Pět let po krachu americké investiční banky Lehman Brothers se svět stále nevypořádal s fundamentální příčinou následné finanční krize – nadměrným dluhem. Právě to je důvod, proč ekonomické oživení postupuje mnohem pomaleji, než všichni čekali (v některých zemích k němu vůbec nedošlo).

Většina ekonomů, centrálních bankéřů a regulátorů nejenže nedokázala krizi předvídat, ale byla dokonce přesvědčena, že dokud je nízká a stabilní inflace, finanční stabilita je zajištěna. Po zažehnání bezprostřední krize jsme zase nedokázali předvídat, jak bolestivé budou její následky.

Oficiální prognózy na jaro 2009 neočekávaly pomalé zotavení ani to, že prvotní krize, která se v zásadě dotýkala pouze Spojených států a Spojeného království, brzy vyvolá dominovou krizi v eurozóně. Tržní síly zase ani zdaleka nepředvídaly přinejmenším pět let téměř nulových úrokových sazeb.

Jednou z příčin této nepředvídavosti byl nekritický obdiv k finančním inovacím. Další byla z podstaty defektní konstrukce eurozóny. Fundamentální příčinou však bylo nepochopení, že hlavní hrozbou pro stabilitu ekonomiky byla vysoká dluhová břemena, vytrvale stoupající několik desítek let, v soukromém sektoru ještě víc než v sektoru veřejném.

V roce 1960 zadlužení britských domácností dosahovalo necelých 15 % HDP; k roku 2008 už tento podíl převyšoval 90 %. V USA se úhrnná výše soukromých úvěrů zvýšila ze zhruba 70 % HDP v roce 1945 na zřetelně víc než 200 % v roce 2008. Dokud byl dluh v soukromém sektoru, většina tvůrců politik předpokládala, že jeho vliv je buď neutrální, nebo neškodný. Jak ostatně poznamenal bývalý guvernér britské centrální banky Mervyn King, ve velké části moderní makroekonomiky „peníze, úvěry a banky nehrají žádnou smysluplnou úlohu.“

Takový předpoklad byl nebezpečný, protože z úvěrových smluv plynou pro ekonomickou stabilitu důležité důsledky. Vzniká jich často přespříliš, jelikož na vrcholu ekonomických cyklů vypadají rizikové půjčky bezrizikově. Jakmile ovšem vzniknou, přinášejí rigidity procesů platební neschopnosti a úpadku s potenciálem vyvolat výprodeje a rozpady firem.

Dluh může navíc vyvolávat periody nadměrných investic, jak popsal Friedrich von Hayek. Ukázkovými příklady jsou irský a španělský boom realit. Dále dluh může být příčinou vzestupů a pádů cen stávajících aktiv: jasnou ukázkou je britský trh s bydlením během posledních několika desetiletí.

Za dobrých časů narůstající dluhová páka může vytvářet dojem, že se fundamentální problémy vytratily. V době, kdy Američany sužovaly stagnující či klesající reálné mzdy, rizikové hypoteční úvěry jim zajistily iluzorní přírůstky bohatství.

Jenže v postkrizovém poklesu mají nahromaděné dluhy silný deprimující efekt, poněvadž předlužené podniky a spotřebitelé osekávají investice a spotřebu ve snaze splatit své dluhy. Japonské ztracené dekády po roce 1990 byly přímým a nevyhnutelným důsledkem nadměrného nárůstu dluhu v 80. letech.

Tváří v tvář propadu soukromých investic a spotřeby mohou fiskální schodky plnit užitečnou roli vyvažováním deflačních účinků. To ale jednoduše přenáší dluhovou páku na veřejný sektor a každé snížení poměru soukromého dluhu k HDP víc než vyváží zvýšení téhož poměru u veřejného dluhu: viz vysoká a narůstající dluhová břemena irské a španělské vlády.

K mírám soukromého zadlužení i k břemenům veřejných dluhů je proto zapotřebí přistupovat jako k zásadním ekonomickým proměnným. Jejich přehlížení před krizí bylo hlubokým selháním ekonomické vědy i politiky, na něž občané mnoha zemí draze doplatili a doplácejí.

Z toho plynou dvě otázky. První je, jak překonat současný převis soukromého i veřejného dluhu. Snadná východiska neexistují. Souběžné splácení soukromého a veřejného dluhu sráží růst. Překotné fiskální konsolidace tudíž mohou podkopávat samy sebe. Kompenzování fiskálních úspor krajně uvolněnými měnovými politikami ale přináší riziko obnovy dluhové páky ve vyspělých zemích a vyvolává nebezpečí, že se narůstající zadlužení přelije do rozvíjejících se ekonomik.

Potřebný je jak realismus, tak nápadité politiky. Je zřejmé, že Řecko nemůže splatit celý svůj dluh. Mělo by být ale také zřejmé, že ani Japonsko nikdy nedokáže vytvořit natolik rozsáhlý primární fiskální přebytek, aby splatilo svůj vládní dluh, v běžném smyslu slova „splatit“. V některých zemích bude nevyhnutelná a vhodná určitá kombinace restrukturalizace dluhu a permanentní monetizace dluhu (kvantitativní uvolnění, které nebude nikdy zrušeno).

Druhou otázkou je, jak růst na dluh omezit v budoucnu. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí reforem, které se zaměří jinam než ty dosavadní. Vyřešit problém institucí „příliš velkých na krach“ je jistě důležité, ale ve srovnání s újmou, již vyvolala finanční krize, byly přímé náklady daňových poplatníků za záchrany bank malé. I bankovní soustava, která nikdy neobdržela subvence daňových poplatníků, může navíc přispívat k nadměrnému růstu zadlužení soukromého sektoru.

Nezbytná je široce rozprostřená politická reakce, která spojí účinnější kontracyklické kapitálové nástroje než jsou ty, jež se v současnosti plánují v rámci Basel 3, obnovení kvantitativních požadavků na rezervy v politické výbavě centrálních bank vyspělých zemí a přímé mantinely pro zájemce o půjčku, například maximální meze poměru úvěru k příjmu či hodnotě, v oblasti půjček na obytné a komerční nemovitosti.

Tyto politiky by se rovnaly odmítnutí zažitého předkrizového názoru, že ve finančnictví jsou volné trhy stejně hodnotné jako v ostatních sektorech ekonomiky. Tento názor neobstál. Nebudeme-li řešit zásadní skutečnost, že volné finanční trhy mohou vytvářet škodlivé hladiny zadlužení soukromého sektoru, nevezmeme si z krize roku 2008 to nejpodstatnější ponaučení. 

Adair Turner je předsedou britského Úřadu pro finanční služby a členem Sněmovny lordů.

Copyright: Project Syndicate, 2013.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data