Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praha neschválila dohodu ohledně odkupu podílu Pražské plynárenské od koncernu E.ON

Praha neschválila dohodu ohledně odkupu podílu Pražské plynárenské od koncernu E.ON

19.09.2013 21:01
Autor: ČTK

Pražští zastupitelé dnes po dlouhé diskusi neschválili dohodu, která má vést k ovládnutí skupiny Pražská plynárenská. Chtějí doplnit informace o financování plánované koupě. Dohoda se týká odkupu podílu, který ve skupině drží německý koncern E.ON. Jde o obchod za zhruba 5,4 miliardy korun. Praha jej chystá řadu měsíců. 


Pokud E.ON opustí společnosti Pražská plynárenská (PP) i Pražská plynárenská Holding (PPH), stane se Praha jejich většinovým vlastníkem. Nyní ve skupině drží zhruba čtvrtinový podíl. Samotný obchod by podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Jiřího Vávry (TOP 09) měl být uzavřen do konce roku. Dnešní nesouhlasné stanovisko zastupitelů ale případný obchod patrně oddálí. 

Podle Vávry jde o strategickou investici, kterou by Praha mimo jiné získala "silný nástroj na ovlivňování energetické politiky ve prospěch Pražanů". Zároveň by si tak podle něj zajistila dlouhodobé zisky. Vávra už dřív ČTK řekl, že do rozpočtu města by v budoucnu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy. 

Ke schválení dohody ale zastupitele nepřesvědčil. Kritici si vyžádali další podklady, především ohledně způsobu financování plánovaného obchodu. Nesouhlas vyjádřil třeba zastupitel Petr Hulinský (ČSSD). "Nechápu argumenty, kde je silný nástroj k ovlivňování čehokoli," řekl. Důvody investice považuje za "naprostý výmysl". Podle zastupitele Lukáše Plachého (ČSSD) město začne na vlastnictví plynárenské firmy vydělávat nejdříve za deset let. Zastupitel Vladimír Schmalz (ODS) zase zpochybnil znalecké posudky, z nichž vychází odhadovaná hodnota podílu. 

Podle zastupitele a bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy je v situaci, kdy rok od roku narůstají běžné výdaje města a snižuje se objem investic, koupě logická. "Z hlediska hospodaření města to smysl dává," uvedl. "Já bych tento materiál podpořil s tím, že klíčové je, aby nebyl závazný," připojil se zastupitel Ondřej Pecha (ODS). 

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) z opozičního křesla připomněl neshody někdejší koalice v otázkách koupě majority této firmy. "Všichni samozřejmě víme, že jedním z důvodů rozpadu koalice byl problematický odkup Pražské plynárenské," řekl. 

Celá transakce by se podle připraveného materiálu měla uskutečnit ve dvou vzájemně propojených krocích. Podle dokumentu Praha nejdříve od E.ON odkoupí podíl 49 procent v mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding, ta pak ve druhé fázi od společnosti E.ON koupí 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské. Poté musí ještě odkoupit od minoritních vlastníků zbylých 0,45 procenta v PP. Transakci musí schválit zastupitelstvo a vedoucí orgány firem. Teprve pak bude podepsána smlouva. 

Samotný nákup chce Praha řešit bankovním úvěrem, který bude následně splácet Pražská plynárenská. "Tím se nezvýší zadluženost Prahy a splátky nebudou žádným způsobem zatěžovat rozpočet města," píše se ve schváleném materiálu. 

Pražská plynárenská loni hospodařila s čistým ziskem 673 milionů korun. Na dividendách akcionářům vyplatila celkem 633,5 milionu korun. Skupina Pražská plynárenská je druhou největší plynárenskou distribuční společností v ČR.


Čtěte více:

Praha nabídne E.ONu za majoritu v Pražské plynárenské 5,4 mld. Kč
04.01.2013 14:26
Za majoritní podíl ve skupině Pražská plynárenská město Praha německém...

Váš názor
  • E.O.N. dobre ví,
    19.09.2013 22:10

    proč to chce prodat.
    VeleOp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m