Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O tom, že investic do společné nemovitosti se nemusíte vždy dočkat zpět

O tom, že investic do společné nemovitosti se nemusíte vždy dočkat zpět

22.10.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

Zřejmě nikomu z těch, kdo mají věc v takzvaném podílovém spoluvlastnictví, není nutné třeba podrobně vysvětlovat, že jako spoluvlastník má právo k celé věci a výše jeho spoluvlastnického podílu mu poskytuje odpovídající podíl na hlasování o osudu společné věci, jakož i o rozdělení výnosů či nákladů na takovou věc. Zajímavé praktické otázky vzniklé ve sporu mezi spoluvlastníky nedávno řešilo jedno zajímavé rozhodnutí Nejvyššího soudu. O co v dané věci šlo?

 V řízení se jednalo o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti účastníků v tzv. širším smyslu. To zahrnuje otázky investic do společné věci, které byly vynaloženy některým ze spoluvlastníků. Tento spoluvlastník se tvrzením o investicích snaží buď podpořit své procesní stanovisko, na základě kterého požaduje přikázání věci do svého výlučného vlastnictví, nebo se snaží tvrzenou investici započíst proti uvažovanému vypořádacímu podílu. Stručně vyjádřeno, jde o snahu jednoho ze spoluvlastníků zaplatit tomu druhému na vypořádání co nejméně.

Pro účely vynaložených investic do společné věci je však podle Nejvyššího soudu nutné rozlišovat případy, kdy investice jsou učiněny s (byť i konkludentním, tj. mlčky, nikoli písemně či ústně) souhlasem spoluvlastníka/ů, anebo bez tohoto souhlasu. V případě investic bez souhlasu ostatních spoluvlastníků je nutné ještě rozlišovat, zda se jedná o náklady na nutnou úpravu nebo údržbu či o náklady na jinou než nutnou opravu a údržbu.

Investice se souhlasem spoluvlastníka

Pokud ostatní spoluvlastníci s vaší investicí na věc souhlasí (a je nerozhodné, zda se jedná o náklady na nutnou úpravu nebo údržbu či o náklady na jinou než nutnou opravu a údržbu), jde o hospodaření se společnou věcí a vy máte v souladu s občanským zákoníkem proti ostatním spoluvlastníkům právo na úhradu vynaložených prostředků. Pokud nedojde k dohodě o tom, jakým způsobem se budou na těchto investicích ostatní spoluvlastníci podílet, je rozhodující velikost jejich spoluvlastnických podílů.

V případě těchto investic jsou jejich části, připadající na spoluvlastnické podíly neinvestujících spoluvlastníků, splatné již za trvání spoluvlastnictví a nikoli až po jeho zrušení. To má význam zejména v otázce promlčení nároku na vrácení investic. Vznese-li jeden ze spoluvlastníků v rámci zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudem námitku promlčení (za předpokladu, že skutečně uplyne zákonem stanovená doba), pravděpodobně se investic zpět nedočkáte. V tomto smyslu lze investujícímu spoluvlastníkovi vřele doporučit uzavření písemné dohody o případné splatnosti vynaložených investic, i kdyby byla splatnost odložena až ke dni zániku podílového spoluvlastnictví. 

Investice bez souhlasu spoluvlastníka

O něco složitější je situace, kdy investice byly vámi vynaloženy bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. V takové situaci máte podle zákona právo na vydání takzvaného bezdůvodného obohacení, které vzniklo ostatním spoluvlastníkům.

Pokud byly tyto investice vynaloženy na nutnou opravu nebo údržbu společné věci za trvání spoluvlastnictví, vzniká podle Nejvyššího soudu povinnost vydat bezdůvodné obohacení vynaložením těchto nákladů. V případě, že nejde o náklady na nutnou opravu nebo údržbu, vzniká povinnost vydat bezdůvodné obohacení až při zániku podílového spoluvlastnictví.  I zde je tedy nutné nezapomínat na „zadní vrátka“ a mít na paměti skutečnost, že jeden ze spoluvlastníků vám investice již nebude chtít vrátit a bude se bránit námitkou promlčení.

Na základě uvedeného závěru Nejvyššího soudu lze tak z opatrnosti doporučit větší obezřetnost za předpokladu, že se chystáte do společné věci investovat své našetřené peníze.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC