Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O tom, že investic do společné nemovitosti se nemusíte vždy dočkat zpět

O tom, že investic do společné nemovitosti se nemusíte vždy dočkat zpět

22.10.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KSB

Zřejmě nikomu z těch, kdo mají věc v takzvaném podílovém spoluvlastnictví, není nutné třeba podrobně vysvětlovat, že jako spoluvlastník má právo k celé věci a výše jeho spoluvlastnického podílu mu poskytuje odpovídající podíl na hlasování o osudu společné věci, jakož i o rozdělení výnosů či nákladů na takovou věc. Zajímavé praktické otázky vzniklé ve sporu mezi spoluvlastníky nedávno řešilo jedno zajímavé rozhodnutí Nejvyššího soudu. O co v dané věci šlo?

 V řízení se jednalo o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti účastníků v tzv. širším smyslu. To zahrnuje otázky investic do společné věci, které byly vynaloženy některým ze spoluvlastníků. Tento spoluvlastník se tvrzením o investicích snaží buď podpořit své procesní stanovisko, na základě kterého požaduje přikázání věci do svého výlučného vlastnictví, nebo se snaží tvrzenou investici započíst proti uvažovanému vypořádacímu podílu. Stručně vyjádřeno, jde o snahu jednoho ze spoluvlastníků zaplatit tomu druhému na vypořádání co nejméně.

Pro účely vynaložených investic do společné věci je však podle Nejvyššího soudu nutné rozlišovat případy, kdy investice jsou učiněny s (byť i konkludentním, tj. mlčky, nikoli písemně či ústně) souhlasem spoluvlastníka/ů, anebo bez tohoto souhlasu. V případě investic bez souhlasu ostatních spoluvlastníků je nutné ještě rozlišovat, zda se jedná o náklady na nutnou úpravu nebo údržbu či o náklady na jinou než nutnou opravu a údržbu.

Investice se souhlasem spoluvlastníka

Pokud ostatní spoluvlastníci s vaší investicí na věc souhlasí (a je nerozhodné, zda se jedná o náklady na nutnou úpravu nebo údržbu či o náklady na jinou než nutnou opravu a údržbu), jde o hospodaření se společnou věcí a vy máte v souladu s občanským zákoníkem proti ostatním spoluvlastníkům právo na úhradu vynaložených prostředků. Pokud nedojde k dohodě o tom, jakým způsobem se budou na těchto investicích ostatní spoluvlastníci podílet, je rozhodující velikost jejich spoluvlastnických podílů.

V případě těchto investic jsou jejich části, připadající na spoluvlastnické podíly neinvestujících spoluvlastníků, splatné již za trvání spoluvlastnictví a nikoli až po jeho zrušení. To má význam zejména v otázce promlčení nároku na vrácení investic. Vznese-li jeden ze spoluvlastníků v rámci zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudem námitku promlčení (za předpokladu, že skutečně uplyne zákonem stanovená doba), pravděpodobně se investic zpět nedočkáte. V tomto smyslu lze investujícímu spoluvlastníkovi vřele doporučit uzavření písemné dohody o případné splatnosti vynaložených investic, i kdyby byla splatnost odložena až ke dni zániku podílového spoluvlastnictví. 

Investice bez souhlasu spoluvlastníka

O něco složitější je situace, kdy investice byly vámi vynaloženy bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. V takové situaci máte podle zákona právo na vydání takzvaného bezdůvodného obohacení, které vzniklo ostatním spoluvlastníkům.

Pokud byly tyto investice vynaloženy na nutnou opravu nebo údržbu společné věci za trvání spoluvlastnictví, vzniká podle Nejvyššího soudu povinnost vydat bezdůvodné obohacení vynaložením těchto nákladů. V případě, že nejde o náklady na nutnou opravu nebo údržbu, vzniká povinnost vydat bezdůvodné obohacení až při zániku podílového spoluvlastnictví.  I zde je tedy nutné nezapomínat na „zadní vrátka“ a mít na paměti skutečnost, že jeden ze spoluvlastníků vám investice již nebude chtít vrátit a bude se bránit námitkou promlčení.

Na základě uvedeného závěru Nejvyššího soudu lze tak z opatrnosti doporučit větší obezřetnost za předpokladu, že se chystáte do společné věci investovat své našetřené peníze.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)