Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nálada amerických spotřebitelů se v listopadu nezvedá, naopak

Nálada amerických spotřebitelů se v listopadu nezvedá, naopak

8.11.2013 16:07, aktualizováno: 8.11. 16:25
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Předběžný výsledek průzkumu Michiganské university ukázal, že se index spotřebitelské důvěry v listopadu dál snížil na 72 bodů z 73,2 v říjnu. Tehdy na náladu spotřebitelů dolehla politika, která vedla k částečné uzavírce vlády a hrozbě krachu. Od listopadu se čekalo zlepšení na 74,5 bodu, které ale nepřišlo a data jsou tedy zklamáním.

Index hodnocení současných podmínek v listopadu klesl na 87,2 z 89,9 bodu. Na druhou stranu index očekávání se snížil jen nepatrně na 62,3 z 65,5. Navíc hodnocení 12měsíčního výhledu pro ekonomiku je o trochu lepší - roste na 72 z 67 bodu v říjnu. Inflační očekávání spotřebitelů v listopadu mírně stoupla. V jednoletém horizontu čekají růst cen o 3,1 procenta, v pětiletém o 2,9 procenta. I přes mírný meziměsíční růst očekávání se jejich úroveň nijak nevymyká z výsledků za letošní rok.

Listopad podle průzkumu nepřinesl prakticky žádné zlepšení názoru na vládní politiku oproti říjnu. Konec uzavírky a přechodné řešení dluhového stropu ale přece jen vedlo v očích spotřebitelů k mírnému zlepšení ekonomického výhledu. Za poklesem hlavního indexu stojí obavy nízkopříjmových domácností o jejich finanční situaci. Tento efekt převážil nad růstem optimismu mezi domácnostmi s vyššími příjmy.

Na eurodolar měl report Michiganské university minimální vliv. Kurz pouze přechodně a nevýrazně stoupl a následně svůj pokles obnovil. Výnosy amerických dluhopisů jsou ještě o trochu výš než po datech z trhu práce. Očekávání o politice Fedu tedy spotřebitelská důvěra prakticky neovlivnila.


Michigan


Váš názor
  • Aby se Vlk nažral a koza zůstala
    8.11.2013 18:43

    "...Počet pracovních míst mimo zemědělství se v USA za říjen zvýšil o 204 tisíc. To je výrazně lepší výsledek než 120 tisíc, kde byl nastaven konsensuální odhad trhu. Navíc došlo k revizi předchozích dvou měsíců značně směrem vzhůru. To je určitě velmi dobrá zpráva o americké ekonomice, která přichází po negativních překvapeních v posledních několika měsících....."....................Pane Vlk, už zase? Asi jste si nevšim, že Listopad teprve začíná. Asi pospícháte se svou troškou do mlýna dokud můžete být negativní. Ke konci měsice by jste byl ještě trapnější než jste ted'. Koukněte se co píše váš kolega.
    Bobík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data