Aktualizováno Index podnikatelského klimatu, který publikuje mnichovský institut Ifo, se v listopadu zvýšil na 109,3 bodu a překonal tím konsensus na úrovni 107,7 bodu. V říjnu byl index na 107,4 bodu. Na růstu se podepsala hlavně lepší očekávání - tento index se v listopadu zvedl na 106,3 z 103,6 bodu. Zvýšilo se ale také hodnocení současné situace a to na 112,2 z 111,3 bodu.
Po indexech ZEW a PMI jde o další indikátor, který dokládá lepšící se vývoj v největší ekonomice eurozóny. Nachází se nad dlouhodobým průměrem a odpovídá narůstající převaze optimistů, co se týče současného vývoje i výhledu. Pro euro byla německá data pozitivní - společná měna rozšířila své zisky k dolaru i jenu.
Vývoj kurzu eura vůči dolaru (online)

Podle průzkumu došlo k dalšímu slušnému zlepšení v průmyslu, což při pohledu na jiné indikátory nepřekvapí. Průmyslové firmy zejména zvýšily optimismus do budoucna, když čekají silnější impulsy ze strany zahraniční poptávky. Lepší výsledky vykazuje také stavebnictví, ačkoli tam stále mírně převažuje pesimismus. I zde jsou hlavním zdrojem růstu vyšší očekávání. V maloobchodě zůstalo hodnocení současné situace zhruba beze změny, očekávání se však zlepšila. Velkoobchodníci taktéž zvýšili svá očekávání a vedle toho jsou i více spokojeni se současnou situací.
Lepšící se data z Německa jsou dobrou zprávou. S příznivým vývojem v této ekonomice ale nedrží krok další - Francie a země periferie. Zejména zprávy z Francie jsou poslední dobou znepokojivé. Odstup Německa se tak podle všeho zvětšuje a eurozóna jako celek dál roste pouze velmi mírně. Vyšší německá domácí poptávka (jak ukazují data o HDP) by měla stále více podporovat produkci ve zbytku eurozóny, bude to ovšem pomalý proces.
