Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
King: Otázkou už není, zda do ztracené dekády spadneme, ale to, zda se z ní dokážeme dostat

King: Otázkou už není, zda do ztracené dekády spadneme, ale to, zda se z ní dokážeme dostat

28.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Letošní rok k nám sice z ekonomiky proudí poměrně optimistická data, celková ekonomická aktivita ve vyspělých ekonomikách ale zůstává utlumená. Namísto o recesi a oživení bychom měli hovořit o pokračující stagnaci. Nemá smysl přemýšlet nad tím, zda spadneme do ztracené dekády ve stylu Japonska. Otázkou je pouze to, zda se z ní můžeme dostat, protože naše ekonomiky už nějaký čas dusí.

Mzdy jsou pod tlakem, sazby pravděpodobně zůstanou nadále nízko, vládní dluh se nachází neuvěřitelně vysoko a v některých případech dále roste. Firmy hromadí hotovost namísto toho, aby ji investovaly. A inflace klesá i přesto, že centrální banky dál tisknou peníze. Podařilo se nám vyhnout další Velké depresi, do které jsme se mohli propadnout po pádu Lehman Brothers. Nedaří se nám ale zabránit „Velké stagnaci“. Únik z ní je složitý, o čemž se přesvědčilo právě Japonsko. Jeho problémy byly mylně vnímány tak, že mají výhradně makroekonomickou povahu a tudíž že by je měla řešit správná fiskální a monetární politika. Nyní ale podobně trpí i západ. Fiskální politika v minulých letech moc nepomohla, opak ovšem platí o politice monetární. Výsledek znamená zklamání.

Na počátku listopadu poskytl Lawrence Summers na konferenci MMF zajímavé vysvětlení toho, proč se v naší snaze o snížení nezaměstnanosti budeme možná i nadále muset spoléhat na kombinaci nízkých sazeb a finančních bublin. Poukazuje na jednoduchá fakta. Inflace byla v posledních dvou desetiletích nižší, než se čekalo. Cenové tlaky byly nízko na konci 90. let a před finanční krizí se nacházely ještě níže. Tvrzení, že v ekonomice působily příliš velké poptávkové tlaky, tak podle Summerse nedávají smysl. Celou dobu hrozil naopak nedostatek poptávky, a to z velké části proto, že sazby už byly nízko a nemohly se posunout ještě níže. Tedy na úroveň, která by zajistila plnou zaměstnanost. Vyšší ekonomické aktivity bylo možno dosáhnout pouze tím, že vznikaly bubliny, počínaje dot.com boomem a konče bublinou hypotéční.

Summers odhaduje, že reálné sazby, které by zajistily plnou zaměstnanost, se nacházejí kolem minus dvou až tří procent. To je v prostředí nízké inflace nedosažitelné. Jinak řečeno, jestliže je tento odhad správný, nemusí se to v reálném světě nikdy ukázat, pokud tedy centrální bankéři nebudou ochotni sledovat vyšší inflační cíle, než na jaké jsme byli doposud zvyklí. Ve společnosti, kde velká část populace stárne a chce si užívat svých úspor, je to těžké prosadit. Celá tato situace se může zdát podivná. V historii najdeme dost příkladů, kdy ekonomiky zdravě rostly i bez inflace. Příkladem jsou Spojené státy ve 20. letech či Japonsko v letech 80. Pravdou je ale to, že pak přišly problémy, protože nízká inflace vytvořila zdání udržitelného vysokého růstu, který ovšem vedl k přílišnému riskování a bublinám.

Summers tvrdí, že dlouhodobá stagnace je hlavně problémem poptávky. To však není ani zdaleka tak jisté. Konec 20. století se stále více jeví jako zlatý věk, kterým si vyspělé ekonomiky už prošly a který se nebude opakovat. Vytvořil ho konec protekcionismu, obrovský růst nabídky práce odrážející větší participaci žen, zlepšení systému vzdělávání, růst hypotéčního dluhu a další faktory. Technologie se dále vyvíjí, ta ale onen zlatý věk sama o sobě nevysvětluje. Není žádná zázračná úroveň sazeb, nízká inflace posledních let nemusí být odrazem nedostatku poptávky, ale dynamického vývoje nabídky. Politici to nechápou a dál předstírají, že opět můžeme dosáhnout tempa růstu, které bylo typické pro zlatý věk. Propast mezi nadějemi a realitou se rozšiřuje, nakonec převáží averze k riziku a růst opět zpomalí.

Autorem je Stephen King, hlavní ekonom HSBC.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2020
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý neskončil
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
15:55Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody
15:55ČEZ, a.s. - Valná hromada ČEZ, a. s., schválila dne 29. 6. 2020 změnu stanov společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data