Aktualizováno Údaje o maloobchodu ukazují, že po listopadové vlně nákupů rostly maloobchodní tržby reálně meziročně i v prosinci a lednu. Žádný propad tržeb kompenzující listopadovou vlnu nákupů se tedy nekoná. V blogu na stránkách České národní banky to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer s tím, že dnešní údaje vyvrátily řadu mýtů provázejících intervence. "To ale neznamená, že jsme z problémů venku. Stále se ekonomika nachází v situaci, na kterou bylo listopadové uvolnění měnové politiky evidentně potřebnou odezvou. Nezaměstnanost je blízko historických maxim, mzdový růst v historických minimech, zkrácené pracovní doby nepříjemně univerzálním jevem a nárůsty objednávek ještě zdaleka neeliminují rezervy, které má výrobní sektor v nevyužívání svých stávajících kapacit," uvedl.
Dle dnes zveřejněných údajů Českým statistickým úřadem v lednu maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 6,4 procenta. Přispěl k tomu hlavně prodej motorových vozidel. Meziměsíčně byly tržby o 1,8 procenta vyšší.
Podle guvernéra dnešní údaje z ekonomiky vyvrací mýty ohledně intervencí ČNB. Jde například o názory, že nehrozí deflace, že dojde k masivnímu nárůstu cen, že krok ČNB naruší křehké oživení a že zvýšené nákupy v listopadu budou kompenzovány poklesy maloobchodních obratů v dalších měsících.
Singer rovněž uvedl, že pokud by bylo třeba další uvolňování měnové politiky bez výrazné změny ekonomického prostředí, je ukončení intervencí dále v příštím roce variantou, která by byla pro takovou situaci vhodnější než změna úrovně nastaveného kurzu.
Současná prognóza ČNB počítá prozatím s koncem intervencí nejdříve na počátku příštího roku. Intervenční režim počítá s udržováním kurzu koruny nad hranicí 27 korun za euro.
(Zdroj: ČNB, čtk)