Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chytrá beta potřebuje nějaké hloupé investory

Chytrá beta potřebuje nějaké hloupé investory

27.06.2014 18:59

Pokud se někdo začne pasivně, či dokonce aktivně pohybovat na trhu, dříve či později (ale spíše dříve) bude zahlcen množstvím rad týkající se investičních strategií. Podle mne je nejlepší radou „nekupovat akcie, ale podíly ve společnostech“. Můžete se mi vysmát s tím, že jde o to samé a technicky budete mít samozřejmě pravdu. Přístupem to něco jiného je:

Pokud kupuji „akcii“, kupuji jakýsi vzdálený kus papíru, či elektronického záznamu. A uvažuji hlavně o tom, zda si ho někdo bude za ne moc vzdálenou dobu ochoten ode mne koupit za vyšší cenu. Někdy tak jde o známou hru na „ještě většího blbce“. Pokud „naopak“ kupuji podíly ve společnostech, primárně mě zajímá, společnost, její cash flow, její výhled. O více se vlastně nemusím starat – pokud je společnost dobrá, podíl v ní se bude prodávat sám a naopak. K této perspektivě je dobré přidat byť jen základní pohled na to, jak na tom jsou zrovna trhy z cyklického a valuačního hlediska – i podíly v dobrých společnostech je vždy lepší koupit v době, kdy trh není přehřátý a prodat je ve chvíli, kdy jsou valuace našponovány.

Můj názor je vlastně reflektován i v kombinaci mých zdejších příspěvků – jednak celkový pohled na trhy, jednak konkrétní pohledy na sektory a firmy (Zaostřeno na blue chips). Tradingových strategií, honění trendů a podobných přístupů zde čtenář nenalezne. Směřuji ale k tomu, že dnes uděláme určitou výjimku. I když nakonec se ukáže, že vlastně zase ne tak velkou. V poslední době se hovoří o strategiích chytrých bet. Jak jsem pochopil, může jít o velmi široké spektrum přístupů a někdy možná jen marketingových tahů. Jedním ze zastánců chytrých bet, respektive na nich založeného investování, je Rob Arnott z Research Affiliates. Jeho chytrá beta, jak jsem pochopil, je nástroj, který mění váhu akcie v investičním portfoliu. Mění ji z obvyklé váhy založené na kapitalizaci (tj. váhy v indexu) na váhu, která by měla zajistit to, že výkon našeho převáženého portfolia je lepší než výkon celého trhu.

Ono chytré vážení by mělo být konkrétně založeno na „skutečném ekonomickém významu společnosti v ekonomice“. Ten může být odvozen třeba z jejích tržeb, dividend či jiného ekonomického ukazatele, ale ne z kapitalizace (kapitalizaci můžeme vnímat jako výslednici těchto ekonomických ukazatelů a valuace). Takovéto používání chytré bety pak ve výsledku vede k tomu, že do portfolia víc a víc zahrnujeme „losery“ a naopak snižujeme váhu akcií dobře si vedoucích. U nich totiž většinou roste valuace (valuační násobky) a kapitalizace se odtrhuje od onoho ekonomického významu, který firma v ekonomice má (měřeno tržbami ...). U společností vedoucích si na trhu špatně dochází k opačnému efektu – kapitalizace kvůli klesající valuaci postupně víc a víc podhodnocuje význam firmy v ekonomice.

Klíčovou otázkou je to, jak si taková investiční strategie vede. Odpověď ukazuje následující graf. V něm je „průměr ze 13 tříletých testovacích period mezi roky 1933 a 1980“. Rozdíl mezi prohrávajícími „vítězi“ a vyhrávajícími „břídily“ je dost velký. Zdá se mi ale, že v podstatě jde o popis mezi návratností kontrariánské a trendové strategie. Tedy popis, který říká, že se vyplatí investice do společností, které na trhu prohrávají a naopak.

sous

Chytrá beta se stala terčem kritiky některých finančně-akademických těžkých vah, včetně pánů Famy a Sharpa. Ti uvádí, že taková strategie, pokud by skutečně byla úspěšná, nemůže přetrvat. Podobná argumentace je stokrát ohraná kapitola sama o sobě. Jde o logiku typu: „Na chodníku nemohou ležet peníze, protože kdyby tam ležely, někdo by je už sebral“. Problém s ní je samozřejmě v tom, že pokud se jí budeme držet, nikdo nebude na chodník ani koukat a nikdo nebude peníze sbírat a ony tam budou. Jedno vylučuje druhé a naopak. Pan Arnott ale s uvedenou kritikou souhlasí. Vtip je v tom, kdo je na druhé straně obchodů sledujících chytrou betu: Jsou to ti, kteří chtějí do nekonečna kupovat jen vítěze a bojí se poražených. Takže eliminace této strategie vlastně nemusí být relevantní ani v delším období – závisí na „nelogickém“ sázení na poražené. Jinak řečeno, fungování chytré bety potřebuje nějaké hloupé investory.

Nevím, zda je popsaná strategie použitelná pro běžného investora (tedy vyjma nákupu nějakého ETF, který tuto strategii explicitně používá). Jedním z důvodů, proč nad ní zde uvažuji je to, že to vlastně celé vypadá hodně fundamentálně. Ony „chytré bety“ jsou tedy v podstatě marketingovým nástrojem, který ale možná někdy balí i rozumný produkt. Ten si přitom můžeme vytvořit sami – nekupujme akcie, ale podíly ve firmách

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Začnou už centrální banky zasahovat proti trhům aktiv rozžhaveným do ruda?
26.06.2014 18:02
George Osborne v roce 2010 oznámil před kamennými tvářemi bankéřů a in...
27.06.2014 12:30
Do měsíce by vláda měla mít hotovou analýzu, která posoudí, zda se vyp...

Váš názor
 •  
  01.07.2014 11:40

  Skoda, ze autor nepridal i nejake to ETF, pokial nejake nasiel..
  Eco
  •  
   01.07.2014 12:11

   ETF pracujuce s betou: NYSEARCA:LBTA NYSEARCA:SLBT NYSEARCA:HBTA NYSEARCA:SHBT NYSEARCA:XLBT :-)
   Eco
Aktuální komentáře
20.04.2021
14:57United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo  
14:39Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled  
13:05Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
11:30Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
11:00Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
11:00USA zvažují snížit obsah nikotinu v cigaretách, akcie tabákových firem klesají
10:06Euro navýšilo zisky, akcie bez inspirace lehce klesají  
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)